Strona główna | Wydanie DrukowaneWydanie 2017/1
TYNKI 1/2017
Drodzy Czytelnicy,

z opublikowanych przez GUS danych wynika, że w lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtował się na poziomie minus 6,8 (przed miesiącem minus 9,8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,0% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 22,8% (przed miesiącem odpowiednio 14,5% i 24,2%).

Oceny dotyczące produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej były nieco bardziej niekorzystne od zgłaszanych w styczniu, przy utrzymujących się negatywnych diagnozach portfela zamówień. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań formułowanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano -montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być mniej znaczące od planowanych w ostatnich sześciu miesiącach. Ceny robót budowlano-montażowych mogą nie zmienić się.

Spośród badanych podmiotów 27,7% (przed rokiem 24,7%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Luty jest siódmym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych (w bieżącym miesiącu jest to jednak spadek niewielki, mniej znaczący niż zapowiadano w styczniu).

Zapraszam do lektury kolejnego wydania TYNKÓW.


Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
SPRZĘT
Łatwo i szybko do perfekcyjnej powierzchni. Nowa szlifierka przegubowa Planex easy Festool
Alternatywa dla elektronarzędzi
Swoboda bez kabla
Teleskopowa drabina Krause
PRODUKTY
Sposób na gładkie ściany
Tynki wapienne i cementowo-wapienne. Tradycja nie do pogardzenia
Kolory do wnętrz oraz elewacji domu
Nowa farba redukująca formaldehyd
Renowacja tynku mozaikowego
Biel - tania i ponadczasowa
Bezpieczne i trwałe uszczelnienia
RYNEK
Konkurs Młody Malarz Roku
Raport o budowie domów w Polsce 2016
Termoizolacja: remedium na smog
Program termomodernizacji domów jednorodzinnych
Rynek chemii budowlanej w Polsce
Perfekcyjne 15 Targi Grupy PSB
Rok 2017 lepszy dla rynku materiałów budowlanych?
TEMAT MIESIĄCA
6 prawd na temat styropianu

Kawałek białej płyty, często ukruszonej. Ten obraz styropianu jest nieprawdziwy już od wielu lat, a jednak nadal często tak właśnie go kojarzymy. Tymczasem styropian jest jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych. Staje się też coraz bardziej wyspecjalizowany: produkty różnią się właściwościami w zależności od zastosowania. Czytaj więcej