Strona główna | Wydanie DrukowaneWydanie 2017/1
TYNKI 1/2017
Drodzy Czytelnicy,

z opublikowanych przez GUS danych wynika, że w lutym ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtował się na poziomie minus 6,8 (przed miesiącem minus 9,8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 16,0% przedsiębiorstw, a jej pogorszenie – 22,8% (przed miesiącem odpowiednio 14,5% i 24,2%).

Oceny dotyczące produkcji budowlano-montażowej i sytuacji finansowej były nieco bardziej niekorzystne od zgłaszanych w styczniu, przy utrzymujących się negatywnych diagnozach portfela zamówień. Odpowiednie prognozy są mniej pesymistyczne od przewidywań formułowanych przed miesiącem. Sygnalizowany jest wzrost opóźnień płatności za wykonane roboty budowlano -montażowe. Redukcje zatrudnienia mogą być mniej znaczące od planowanych w ostatnich sześciu miesiącach. Ceny robót budowlano-montażowych mogą nie zmienić się.

Spośród badanych podmiotów 27,7% (przed rokiem 24,7%) planuje prowadzenie prac budowlano-montażowych za granicą. Luty jest siódmym z kolei miesiącem, w którym dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się spadku portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynkach zagranicznych (w bieżącym miesiącu jest to jednak spadek niewielki, mniej znaczący niż zapowiadano w styczniu).

Zapraszam do lektury kolejnego wydania TYNKÓW.


Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
SPRZĘT
Łatwo i szybko do perfekcyjnej powierzchni. Nowa szlifierka przegubowa Planex easy Festool
Alternatywa dla elektronarzędzi
Swoboda bez kabla
Teleskopowa drabina Krause
PRODUKTY
Sposób na gładkie ściany
Tynki wapienne i cementowo-wapienne. Tradycja nie do pogardzenia
Kolory do wnętrz oraz elewacji domu
Nowa farba redukująca formaldehyd
Renowacja tynku mozaikowego
Biel - tania i ponadczasowa
Bezpieczne i trwałe uszczelnienia
RYNEK
Konkurs Młody Malarz Roku
Raport o budowie domów w Polsce 2016
Termoizolacja: remedium na smog
Program termomodernizacji domów jednorodzinnych
Rynek chemii budowlanej w Polsce
Perfekcyjne 15 Targi Grupy PSB
Rok 2017 lepszy dla rynku materiałów budowlanych?
TEMAT MIESIĄCA
Jak ocieplić drewnianą ścianę szkieletową?

Fasady wentylowane to konstrukcja, która coraz częściej gości na polskim placu budowy. Zwłaszcza, gdy tak wiele uwagi w dyskusji branżowej poświęca się zagadnieniu zdrowych budynków oraz sprawnej cyrkulacji powietrza w obiektach. W kontekście ścian zewnętrznych, wielu inwestorów decyduje się więc dzisiaj na lekką technologię szkieletową. Wraz z ekspertem Paroc podpowiadamy, jak bezbłędnie wykonać ocieplenie drewnianej ściany szkieletowej. Czytaj więcej