Strona główna | Wydanie Drukowane
Rok wydania: Numer:
‹‹‹ poprzednia12345678910następna ›››
TYNKI 2011/2
Drodzy Czytelnicy,

ruszył sezon budowlany, a z nim rozpoczęły się prace ociepleniowe budynków. O najczęściej popełnianych błędach w bezspoinowym systemie ociepleń piszemy na stronie 12. Instalacja systemu ETICS powinna powodować znaczące  oszczędności w zakresie obniżenia kosztów eksploatacji budynku (ogrzewania) oraz eliminować zagrożenie rozwoju korozji biologicznej w jego wnętrzu (np. rozwój grzybów rozkładu pleśniowego). Niewłaściwe ocieplenie budynku niweczy te założenia i pociąga za sobą tylko dodatkowe koszty.

Podczas prac tynkarskich przyjdą nam z pomocą agregaty, natryskiwacze, a na dużych inwestycjach również silosy, dzięki którym praca przebiega szybciej i wydajniej. Niezbędne do tego typu prac urządzenia opisujemy w dziale Sprzęt (str. 14–18).

Wiosna 2011 r. obfituje w wiele nowych na rynku produktów, potrzebnych do wykonania trwałych elewacji i pięknych wnętrz. Specjalistyczne powłoki na ścianach zewnętrznych pozwolą nam długi czas cieszyć się czystą i piękną elewacją, a nasycone kolorami wnętrza pozostaną takie na lata. Dlatego zachęcam do zapoznania się z artykułami z działu Produkty (str. 20–32), bo mogą być pomocne w podjęciu decyzji przed inwestycją.

Zapraszam  do lektury

Beata Gozdur
TYNKI 2011/1
Drodzy Czytelnicy,

w Waszych rękach pierwszy w tym roku numer kwartalnika TYNKI.

Okres zimowy dla budownictwa to często chwila wytchnienia przed sezonem. Wiele firm wykorzystuje ten czas na przeprowadzenie szkoleń teoretycznych i praktycznych, w celu poszerzenia wiedzy w zakresie produktów i nowych technik pracy, co przełoży się później na wymierne efekty. W Aktualnościach znajdą Państwo informacje o oferowanych przez różne firmy szkoleniach, które często są bezpłatne.

W tym numerze przedstawiliśmy systemy rusztowań przejezdnych różnych firm, a ich przegląd zaczyna się na stronie 16.

Wstępem do prac ociepleniowych, które już niedługo się zaczną, jest artykuł o profesjonalnym systemie ociepleń budynków Foveo Tech na stronie 24.

W numerze poruszamy również kwestię aranżacji wnętrz, patrząc okiem architekta i technik nadania ścianom odpowiedniej struktury (str. 10 i 26).

Ciekawostką wydania są artykuły o tym, jak brudzi się elewacja (str. 34) i o glonach, które mogą zagrażać naszemu zdrowiu (str. 31).

Zapraszam do lektury

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
TYNKI 2010/4
Drodzy Czytelnicy,

mam przyjemność przekazać w Wasze ręce kolejny numer kwartalnika TYNKI.

To wydanie poświęcone jest termomodernizacji bloków, w szeroko pojętym tego słowa znaczeniu. Mam tu na myśli technologię ocieplania, opisaną w Realizacjach, sprzęt i produkty wykorzystywane przy termomodernizacji, ale również podejście do tematu od strony audytu energetycznego. Artykuł „Energooszczędny budynek” (str. 31), zawiera przykłady inwestycji, które przyczyniły się do znacznego obniżenia zapotrzebowania na energię oraz pokazuje uzyskane dzięki nim oszczędności, poparte konkretnymi danymi liczbowymi. W artykule tym poruszono również kwestie świadectw energetycznych i audytu energetycznego. W tekście znajduje się odpowiedź na pytanie, w jaki sposób czytać dane ze świadectwa energetycznego, które będzie przydatne każdemu z nas, chociażby przy zakupie lub sprzedaży mieszkania.

Ponadto zwracam Państwa uwagę na akcję Państwowej Inspekcji Pracy „Szanuj Życie” (str. 35), bo ten temat jest aktualny zawsze i wszędzie, na każdej budowie.


Zapraszam do lektury

Beata Gozdur
Redaktor wydania
TYNKI 2010/3
Drodzy Czytelnicy,

w bieżącym wydaniu polecam Państwa szczególnej uwadze dwa artykuły.

Pierwszy dotyczy gruntowania (str. 14). Biorąc pod uwagę rosnące wymagania w stosunku do jakości oraz trwałości powłok malarskich i tynków, nie sposób przecenić znaczenia tego zabiegu. Odpowiednie zagruntowanie nadaje podłożu właściwości optymalne dla współpracy z docelową warstwą lub powłoką. Grunt reguluje chłonność podłoża, wzmacnia jego powierzchnię i poprawia warunki przyczepności powłoki malarskiej.

Kolejne opracowanie dotyczy platform towarowo-osobowych. Są one coraz częstszym elementem placu budowy w naszym kraju. Wpływ zachodniej kultury organizacyjnej, zaostrzające się przepisy, a nade wszystko szybkość i komfort pracy, powodują, że więcej firm decyduje się na zakup lub wynajem tego typu urządzeń. Zalety korzystania z masztowych platform roboczych są oczywiste. Przede wszystkim szybko się je montuje i demontuje. Nie trzeba, tak jak przy standardowych rusztowaniach, obstawiać całego budynku, dzięki temu koszty wynajmu tego typu sprzętu są niższe. Więcej o masztowych platformach roboczych można przeczytać w artykule „Alternatywa dla rusztowań” (str. 22).

Zachęcam także do lektury pozostałych tekstów

Tadeusz Bąk
Dyrektor wydawnictwa
‹‹‹ poprzednia12345678910następna ›››
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej