Strona główna | AktualnościCzym jest hydrofilowość materiałów budowlanych? Czym jest tynk hydrofilowy?

Czym jest hydrofilowość materiałów budowlanych? Czym jest tynk hydrofilowy?

Hydrofilowość materiałów budowlanych - z greckiego hydros = woda; philia = umiłowanie, oznacza materiały, które pozwalają się zwilżyć przez wodę (w odróżnieniu od materiałów hydrofobowych).

Kropla wody ma spłaszczony kształt, przez co zwiększa powierzchnię parowania. Ma to ogromne znaczenie przy takich produktach jak np. elewacje, gdzie obecność wody stanowi zagrożenie. Woda szybko odparowuje, dzięki czemu możemy cieszyć się czystą fasadą bez porastania algami czy glonami.

W tej technologii produkowany jest tynk weber.pas topdry AquaBalance. Związany tynk ma strukturę złożoną z mikrokanalików, co sprawia, że otynkowana powierzchnia ma właściwości hydrofilowe. W momencie kontaktu z powierzchnią tynku kropla wody ma wyraźnie spłaszczony kształt, przez co większą powierzchnię parowania. W krótkim czasie system mikrokanalików rozprowadza wodę na powierzchni powodując błyskawiczne odparowanie.

Źródło: Saint-Gobain Weber
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Jak projektować fasady wentylowane w budynkach?

Dużą popularnością, zarówno w przypadku konstrukcji masywnych, jak lekkich szkieletów drewnianych, cieszą się ostatnimi czasy w Polsce fasady wentylowane. Ściany wykonywane w tej technologii oferują sporo korzyści, w tym m.in. wysoki komfort termiczny zarówno zimą, jak i latem. Pustka powietrzna znajdująca się wewnątrz konstrukcji wymaga jednak od architektów i konstruktorów szczególnej uwagi na kwestie związane z działaniem wiatru i wilgoci. O czym należy pamiętać, projektując fasady wentylowane? Czytaj więcej