Strona główna | SprzętUrządzenia do nakladania tynków

Urządzenia do nakladania tynków

Podczas tynkowania dużych powierzchni, kiedy inwestorowi zależy na czasie, ręczne przygotowywanie i nakładanie zaprawy nie wchodzi w grę. Nieodzowne staje się wówczas użycie tzw. agregatów tynkarskich, służących do przygotowywania i podawania gotowej zaprawy na tynkowaną powierzchnię.

Fot. Kreisel

Agregaty firmy Kaleta
Oferta Zakładu Produkcji Urządzeń Budowlanych Kaleta zmieniała się i rozszerzała wraz z rozwojem polskiego rynku budowlanego. Tradycje krakowskiego zakładu sięgają 1922 r.

Kaleta zajmuje się produkcją i sprzedażą urządzeń budowlanych – agregatów i maszyn tynkarskich, podajników betonu, mieszarek przepływowych i innych. W ofercie handlowej znajduje się 5 modeli agregatów tynkarskich Kaleta – A-1, A-2, A-3, A-4, A-5 i A-5 Super; mieszarki przepływowe oznaczone symbolami D-20 i D-21, oraz podajniki do betonu. Wydajność urządzeń (w zależności od mieszarki i typu pompy) wynosi od 6 do 60 l/min. W przypadku modelu A-3 – od 12 do 40 l/min. Pojemność kosza zasypowego agregatów wynosi dla A-1 – 36 l (45 kg), A-2 – 80 l (100 kg), A-3 – 100–116 l (125–145 kg), A-4 – 60 l (75 kg), A-5 i A-5 Super – 110 l (135 kg).


Agregat tynkarski Kaleta A-5
Fot. Kaleta


Agregaty przeznaczone są do mechanicznego nakładania tynków w sposób ciągły, przy użyciu gotowych suchych mieszanek. Zakres zastosowania obejmuje: tynki gipsowe, wapienno-gipsowe, wapienno-cementowe, tynki podkładowe (obrzutki), tynki lekkie, tynki specjalne, tynki modernizacyjne. Agregaty mogą być napełniane mieszanką w workach, jak również w przypadku agregatów Kaleta A2, A3, A5, A5 Super za pośrednictwem urządzenia podającego (silomatu) z silosa.

Firma dysponuje ponadto bogatym wyborem części i podzespołów, sprzedaje elementy eksploatacyjne do oferowanych przez siebie maszyn: ślimaki, płaszcze, pistolety, dysze, zawory itp.

Przedsiębiorstwa budowlane, które z różnych względów nie decydują się na zakup, mogą tu wynająć agregaty tynkarskie, silomaty i inne urządzenia.

Firma Kaleta prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, sprzedaje części zamienne do maszyn, znajdujących się w ofercie handlowej. Oferuje naprawę wszystkich typów agregatów tynkarskich i silomatów, występujących na polskim rynku.

Przedsiębiorstwo skupuje używane sprawne agregaty tynkarskie. Finansowanie zakupów ułatwia współpraca z bankami i firmami leasingowymi. Zarówno części zamienne, jak i urządzenia są sprzedawane także drogą wysyłkową.

Agregaty tynkarskie Kraftmann
Firma Kraftmann jest dostawcą maszyn mieszająco-tłoczących, miksokretów i agregatów tynkarskich. Urządzenia pozwalają mieszać i tłoczyć na znaczne odległości zaprawy wszystkich typów o uziarnieniu do 16 mm i dowolnej konsystencji.

W ofercie Kraftmanna znajdują się m.in.: agregaty tynkarskie KR 12 i KR 13, pompy do zapraw KR 21l – KR 24l, zestawy mieszarka/pompa KR 2132 i KR 2241, mieszarki przelotowe KR 31 i KR 32 oraz talerzowa KR 41, agregat do tynków tradycyjnych KR 25 s.

KR 12 to kompaktowy agregat tynkarski wykorzystywany głównie do tynków gipsowych – workowanych lub z silosa. Najważniejsze cechy budowy maszyny to zwarta konstrukcja, niezależny napęd pompy i podajnika suchej zaprawy oraz odporna na zapylenie sprężarka łopatkowa. Maszyna może być wykorzystywana do narzucania gotowych tynków cementowo-wapiennych.

KR 13 to dwumodułowy agregat wykorzystywany głównie do tynków gipsowych – workowanych lub z silosa, a także tynków cementowo-wapiennych. Charakterystycznym elementem agregatu jest odstawiany wózek sterowniczy ułatwiający obsługę maszyny i pozwalający na ochronę wrażliwych na zapylenie i uszkodzenie mechaniczne elementów. Cecha ta decyduje o wyjątkowej trwałości i niezawodności KR 13.Agregaty tynkarskie Kraftmann KR 12 (z lewej) i KR 13
Fot. Kraftmann

Agregaty KR 12 i KR 13 napędzane są silnikami elektrycznymi o mocy w przypadku pompy – 5,5 kW, a podajnika 0,55 kW. Dla obydwu wydajność wynosi 80 l/min., zasięg – do 40 m, wysokość podawania – do 30 m.

Agregat KR 25 s jest urządzeniem mieszająco-pompującym do mieszania, podawania i natrysku zapraw drobnoziarnistych o uziarnieniu do 8 mm o konsystencji płynnej i półpłynnej. Charakteryzuje go zwarta, kompaktowa budowa. Posiada napęd elektryczny o mocy 12 kW. Jego najważniejszą zaletą jest wysoka wydajność (do 90 l/min.), duży zasięg (do 100 m) i wygoda obsługi. Maszyna ta znajduje głównie zastosowanie przy wykonywaniu tynków cementowo-wapiennych. KR 25 s zabudowany jest na podwoziu drogowym o zmiennej wysokości sprzęgu pozwalającym na holowanie go przez pojazdy osobowe i ciężarowe. Agregat KR 25 s waży 490 kg.

Trzy agregaty m-tec
Agregaty mieszająco-pompujące (tynkarskie) m-tec dostarczane są wraz z uniwersalnym osprzętem, umożliwiającym obróbkę tynków gipsowych oraz cementowo-wapiennych i cementowych, bez konieczności przezbrajania agregatu. Maszyny oferowane są w zestawie gotowym do pracy po podłączeniu zasilania prądem 380 V oraz wody o ciśnieniu min. 2 bar.

Agregat m-tec mono-mix (wydajność 20 l/min., wysokość podawania 20 m, odległość podawania 30 m, masa 160 kg) to maszyna o zwartej budowie, bardzo prosta w montażu i demontażu. Agregat demontowany jest bez użycia narzędzi na małe, lekkie elementy, umożliwiające jego transport w samochodzie typu kombi oraz przenoszenie przez jedną osobę.

Uniwersalny agregat mieszająco-pompujący m-tec M300 (wydajność 22 l/min., wysokość podawania 30 m, odległość podawania 50 m, masa 270 kg) wyróżnia się opatentowanym systemem mieszania z wtryskiem wody przez system dysz. W modelu tym przewidziano demontaż kosza zasypowego po rozłączeniu szybkozłącza i wysunięciu z prowadnic. Ułatwia to znacznie transport maszyny samochodem lub na piętro budynku. Maszyny można wyposażyć opcjonalnie w regulator obrotów silnika, pozwalający na pracę w zakresie 0–100% wydajności zainstalowanej pompy ślimakowej. Dla agregatu m-tec M300 deklaruje się żywotność pompy ślimakowej uni-star zwiększoną nawet do 2,5 raza w porównaniu ze standardowymi pompami typu D, pracującymi w analogicznych warunkach. Pompa ślimakowa w tym urządzeniu może być zużyta do samego końca dzięki zastosowaniu sondy sterującej. Maszynę wyposażono w silnik niskoobrotowy 180 obr./min., co gwarantuje spokojniejszą, bardziej stabilną pracę i mniejsze zużycie elementów ruchomych.


Agregat tynkarski m-tec mono-mix
Fot. m-tec


Agregat m-tec duo-mix (wydajność 22 l/min., wysokość podawania 40 m, odległość podawania 60 m, masa 260 kg) to uniwersalne urządzenie mieszająco-pompujące o podwójnym systemie mieszania materiału. Maszynę można stosować do obróbki specjalistycznych mas tynkarskich – naprawczych, ognioodpornych, wzmacniających itp.

Wszystkie opisane maszyny dostarczane są w wyposażeniu podstawowym z pompą ślimakową m-tec star o wydajności nominalnej 22 l/min., z wężami zapraw DN 25, 10 m, wężami powietrza, pistoletem tynkarskim oraz podstawowymi narzędziami obsługowymi. W przypadku agregatów m-tec M300 oraz duo-mix istnieje możliwość przezbrojenia na wydajności w zakresie 6–45 l/min. W maszynach m-tec M300 i m-tec duo-mix można zastosować klapy odpylające z mechanicznym wyciągiem powietrza.

Dystrybucja agregatów m-tec prowadzona jest na terenie Polski przez sieć firm specjalistycznych oraz producentów suchych mieszanek dla budownictwa.

Agregaty Tikal
Firma Tikal Polska z Wrocławia oferuje specjalistyczny sprzęt do natrysku tynków lekkich i renowacyjnych. Tikal jest jedynym w Polsce dystrybutorem agregatów tynkarskich marki Cura. Urządzenia te produkowane w rodzinnej firmie w centralnej Finlandii dostosowane są do najcięższych warunków pogodowych, a co za tym idzie trudnych warunków pracy. Znane są z trwałości i wytrzymałości. Wyposażone w zdalne sterowania pracują niezwykle dokładnie, a ustawione raz parametry mieszania pozostają niezmienne przez długi czas.

W ofercie znajduje się pięć urządzeń: Cura 10, Cura 110/120, Cura 201, Cura 1200, Cura 2500. Wszystkie dostarczane są w komplecie z wężem i dyszą.

Agregat Cura 10 przeznaczony jest do podawania szpachli i gładzi oraz różnego rodzaju tynków (renowacyjne, akrylowe, żywiczne itd.) o średnicy ziarna do 4 mm. Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 6 l/min., odległość podawania 20 m, a wysokość 15 m. Agregat waży 50 kg.

Podobne jak Cura 10, szerokie zastosowanie ma agregat Cura 110/120. Jest jednak znacznie większy. Charakteryzuje się płynną regulacją i prostą obsługą. Wyposażony jest w 75-litrowy pojemnik ze stali szlachetnej. Dysponuje możliwością szybkiej zmiany zastosowania i obszerną ofertą osprzętu. Maksymalna wydajność agregatu Cura 110/120 wynosi od 5 do 21 l/min., odległość podawania 40 m, wysokość podawania 30 m, waga 120 kg.


Agregaty tynkarskie Cura 10 (z lewej) i Cura 110/120
Fot. Cura


Agregat Cura 1200 wykonany jest całkowicie ze stali nierdzewnej. Wypełnia lukę pomiędzy małymi pompami ślimakowymi a dużymi agregatami tynkarskimi. Przeznaczony jest do podawania szpachli, gładzi i tynków o wielkości ziarna do 4 mm. Jego maksymalna wydajność wynosi 20 l/min., odległość pompowania 30 m, a wysokość 20 m. Agregat Cura 1200 waży 80 kg.

Podobną do Cura 1200 konstrukcję i zastosowanie ma pompa ślimakowa Cura 2500. Jednak w tym przypadku maksymalna wielkość ziarna dla tynków jest większa i wynosi 6 mm, a maksymalna wydajność 25 l/min. Urządzenie może podawać mieszankę na odległość 45 m i wysokość 30 m. Waży 100 kg. Pompa ma możliwość płynnej regulacji i standardowo wyposażona jest w zdalne sterowanie.

Do podawania tynków o wielkości ziarna do 7 mm przystosowany jest agregat Cura 201. Wydajność urządzenia wynosi 6–50 l/min., zasięg 60 m, a wysokość podawania 45 m. Waga urządzenia to 220 kg. Agregat w komplecie zawiera wąż o średnicy 398 mm i długości 40 m.

Źródło: Tynki, nr 1 (2) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Czym kierować się przy wyborze tynku cienkowarstwowego?

Tynki cienkowarstwowe to doskonały sposób na stworzenie eleganckiej fasady, która będzie najlepszą wizytówką naszego domu. Dodatkowo świetnie sprawdzają się na systemach ociepleń. Zanim jednak przystąpimy do prac zastanówmy się dobrze nad wyborem najlepszego rodzaju tynku. W zadaniu tym pomoże nam ekspert marki Malfarb. Czytaj więcej