Strona główna | SprzętUrządzenia do nakladania tynków

Urządzenia do nakladania tynków

Podczas tynkowania dużych powierzchni, kiedy inwestorowi zależy na czasie, ręczne przygotowywanie i nakładanie zaprawy nie wchodzi w grę. Nieodzowne staje się wówczas użycie tzw. agregatów tynkarskich, służących do przygotowywania i podawania gotowej zaprawy na tynkowaną powierzchnię.

Fot. Kreisel

Agregaty firmy Kaleta
Oferta Zakładu Produkcji Urządzeń Budowlanych Kaleta zmieniała się i rozszerzała wraz z rozwojem polskiego rynku budowlanego. Tradycje krakowskiego zakładu sięgają 1922 r.

Kaleta zajmuje się produkcją i sprzedażą urządzeń budowlanych – agregatów i maszyn tynkarskich, podajników betonu, mieszarek przepływowych i innych. W ofercie handlowej znajduje się 5 modeli agregatów tynkarskich Kaleta – A-1, A-2, A-3, A-4, A-5 i A-5 Super; mieszarki przepływowe oznaczone symbolami D-20 i D-21, oraz podajniki do betonu. Wydajność urządzeń (w zależności od mieszarki i typu pompy) wynosi od 6 do 60 l/min. W przypadku modelu A-3 – od 12 do 40 l/min. Pojemność kosza zasypowego agregatów wynosi dla A-1 – 36 l (45 kg), A-2 – 80 l (100 kg), A-3 – 100–116 l (125–145 kg), A-4 – 60 l (75 kg), A-5 i A-5 Super – 110 l (135 kg).


Agregat tynkarski Kaleta A-5
Fot. Kaleta


Agregaty przeznaczone są do mechanicznego nakładania tynków w sposób ciągły, przy użyciu gotowych suchych mieszanek. Zakres zastosowania obejmuje: tynki gipsowe, wapienno-gipsowe, wapienno-cementowe, tynki podkładowe (obrzutki), tynki lekkie, tynki specjalne, tynki modernizacyjne. Agregaty mogą być napełniane mieszanką w workach, jak również w przypadku agregatów Kaleta A2, A3, A5, A5 Super za pośrednictwem urządzenia podającego (silomatu) z silosa.

Firma dysponuje ponadto bogatym wyborem części i podzespołów, sprzedaje elementy eksploatacyjne do oferowanych przez siebie maszyn: ślimaki, płaszcze, pistolety, dysze, zawory itp.

Przedsiębiorstwa budowlane, które z różnych względów nie decydują się na zakup, mogą tu wynająć agregaty tynkarskie, silomaty i inne urządzenia.

Firma Kaleta prowadzi serwis gwarancyjny i pogwarancyjny, sprzedaje części zamienne do maszyn, znajdujących się w ofercie handlowej. Oferuje naprawę wszystkich typów agregatów tynkarskich i silomatów, występujących na polskim rynku.

Przedsiębiorstwo skupuje używane sprawne agregaty tynkarskie. Finansowanie zakupów ułatwia współpraca z bankami i firmami leasingowymi. Zarówno części zamienne, jak i urządzenia są sprzedawane także drogą wysyłkową.

Agregaty tynkarskie Kraftmann
Firma Kraftmann jest dostawcą maszyn mieszająco-tłoczących, miksokretów i agregatów tynkarskich. Urządzenia pozwalają mieszać i tłoczyć na znaczne odległości zaprawy wszystkich typów o uziarnieniu do 16 mm i dowolnej konsystencji.

W ofercie Kraftmanna znajdują się m.in.: agregaty tynkarskie KR 12 i KR 13, pompy do zapraw KR 21l – KR 24l, zestawy mieszarka/pompa KR 2132 i KR 2241, mieszarki przelotowe KR 31 i KR 32 oraz talerzowa KR 41, agregat do tynków tradycyjnych KR 25 s.

KR 12 to kompaktowy agregat tynkarski wykorzystywany głównie do tynków gipsowych – workowanych lub z silosa. Najważniejsze cechy budowy maszyny to zwarta konstrukcja, niezależny napęd pompy i podajnika suchej zaprawy oraz odporna na zapylenie sprężarka łopatkowa. Maszyna może być wykorzystywana do narzucania gotowych tynków cementowo-wapiennych.

KR 13 to dwumodułowy agregat wykorzystywany głównie do tynków gipsowych – workowanych lub z silosa, a także tynków cementowo-wapiennych. Charakterystycznym elementem agregatu jest odstawiany wózek sterowniczy ułatwiający obsługę maszyny i pozwalający na ochronę wrażliwych na zapylenie i uszkodzenie mechaniczne elementów. Cecha ta decyduje o wyjątkowej trwałości i niezawodności KR 13.



Agregaty tynkarskie Kraftmann KR 12 (z lewej) i KR 13
Fot. Kraftmann

Agregaty KR 12 i KR 13 napędzane są silnikami elektrycznymi o mocy w przypadku pompy – 5,5 kW, a podajnika 0,55 kW. Dla obydwu wydajność wynosi 80 l/min., zasięg – do 40 m, wysokość podawania – do 30 m.

Agregat KR 25 s jest urządzeniem mieszająco-pompującym do mieszania, podawania i natrysku zapraw drobnoziarnistych o uziarnieniu do 8 mm o konsystencji płynnej i półpłynnej. Charakteryzuje go zwarta, kompaktowa budowa. Posiada napęd elektryczny o mocy 12 kW. Jego najważniejszą zaletą jest wysoka wydajność (do 90 l/min.), duży zasięg (do 100 m) i wygoda obsługi. Maszyna ta znajduje głównie zastosowanie przy wykonywaniu tynków cementowo-wapiennych. KR 25 s zabudowany jest na podwoziu drogowym o zmiennej wysokości sprzęgu pozwalającym na holowanie go przez pojazdy osobowe i ciężarowe. Agregat KR 25 s waży 490 kg.

Trzy agregaty m-tec
Agregaty mieszająco-pompujące (tynkarskie) m-tec dostarczane są wraz z uniwersalnym osprzętem, umożliwiającym obróbkę tynków gipsowych oraz cementowo-wapiennych i cementowych, bez konieczności przezbrajania agregatu. Maszyny oferowane są w zestawie gotowym do pracy po podłączeniu zasilania prądem 380 V oraz wody o ciśnieniu min. 2 bar.

Agregat m-tec mono-mix (wydajność 20 l/min., wysokość podawania 20 m, odległość podawania 30 m, masa 160 kg) to maszyna o zwartej budowie, bardzo prosta w montażu i demontażu. Agregat demontowany jest bez użycia narzędzi na małe, lekkie elementy, umożliwiające jego transport w samochodzie typu kombi oraz przenoszenie przez jedną osobę.

Uniwersalny agregat mieszająco-pompujący m-tec M300 (wydajność 22 l/min., wysokość podawania 30 m, odległość podawania 50 m, masa 270 kg) wyróżnia się opatentowanym systemem mieszania z wtryskiem wody przez system dysz. W modelu tym przewidziano demontaż kosza zasypowego po rozłączeniu szybkozłącza i wysunięciu z prowadnic. Ułatwia to znacznie transport maszyny samochodem lub na piętro budynku. Maszyny można wyposażyć opcjonalnie w regulator obrotów silnika, pozwalający na pracę w zakresie 0–100% wydajności zainstalowanej pompy ślimakowej. Dla agregatu m-tec M300 deklaruje się żywotność pompy ślimakowej uni-star zwiększoną nawet do 2,5 raza w porównaniu ze standardowymi pompami typu D, pracującymi w analogicznych warunkach. Pompa ślimakowa w tym urządzeniu może być zużyta do samego końca dzięki zastosowaniu sondy sterującej. Maszynę wyposażono w silnik niskoobrotowy 180 obr./min., co gwarantuje spokojniejszą, bardziej stabilną pracę i mniejsze zużycie elementów ruchomych.


Agregat tynkarski m-tec mono-mix
Fot. m-tec


Agregat m-tec duo-mix (wydajność 22 l/min., wysokość podawania 40 m, odległość podawania 60 m, masa 260 kg) to uniwersalne urządzenie mieszająco-pompujące o podwójnym systemie mieszania materiału. Maszynę można stosować do obróbki specjalistycznych mas tynkarskich – naprawczych, ognioodpornych, wzmacniających itp.

Wszystkie opisane maszyny dostarczane są w wyposażeniu podstawowym z pompą ślimakową m-tec star o wydajności nominalnej 22 l/min., z wężami zapraw DN 25, 10 m, wężami powietrza, pistoletem tynkarskim oraz podstawowymi narzędziami obsługowymi. W przypadku agregatów m-tec M300 oraz duo-mix istnieje możliwość przezbrojenia na wydajności w zakresie 6–45 l/min. W maszynach m-tec M300 i m-tec duo-mix można zastosować klapy odpylające z mechanicznym wyciągiem powietrza.

Dystrybucja agregatów m-tec prowadzona jest na terenie Polski przez sieć firm specjalistycznych oraz producentów suchych mieszanek dla budownictwa.

Agregaty Tikal
Firma Tikal Polska z Wrocławia oferuje specjalistyczny sprzęt do natrysku tynków lekkich i renowacyjnych. Tikal jest jedynym w Polsce dystrybutorem agregatów tynkarskich marki Cura. Urządzenia te produkowane w rodzinnej firmie w centralnej Finlandii dostosowane są do najcięższych warunków pogodowych, a co za tym idzie trudnych warunków pracy. Znane są z trwałości i wytrzymałości. Wyposażone w zdalne sterowania pracują niezwykle dokładnie, a ustawione raz parametry mieszania pozostają niezmienne przez długi czas.

W ofercie znajduje się pięć urządzeń: Cura 10, Cura 110/120, Cura 201, Cura 1200, Cura 2500. Wszystkie dostarczane są w komplecie z wężem i dyszą.

Agregat Cura 10 przeznaczony jest do podawania szpachli i gładzi oraz różnego rodzaju tynków (renowacyjne, akrylowe, żywiczne itd.) o średnicy ziarna do 4 mm. Maksymalna wydajność urządzenia wynosi 6 l/min., odległość podawania 20 m, a wysokość 15 m. Agregat waży 50 kg.

Podobne jak Cura 10, szerokie zastosowanie ma agregat Cura 110/120. Jest jednak znacznie większy. Charakteryzuje się płynną regulacją i prostą obsługą. Wyposażony jest w 75-litrowy pojemnik ze stali szlachetnej. Dysponuje możliwością szybkiej zmiany zastosowania i obszerną ofertą osprzętu. Maksymalna wydajność agregatu Cura 110/120 wynosi od 5 do 21 l/min., odległość podawania 40 m, wysokość podawania 30 m, waga 120 kg.


Agregaty tynkarskie Cura 10 (z lewej) i Cura 110/120
Fot. Cura


Agregat Cura 1200 wykonany jest całkowicie ze stali nierdzewnej. Wypełnia lukę pomiędzy małymi pompami ślimakowymi a dużymi agregatami tynkarskimi. Przeznaczony jest do podawania szpachli, gładzi i tynków o wielkości ziarna do 4 mm. Jego maksymalna wydajność wynosi 20 l/min., odległość pompowania 30 m, a wysokość 20 m. Agregat Cura 1200 waży 80 kg.

Podobną do Cura 1200 konstrukcję i zastosowanie ma pompa ślimakowa Cura 2500. Jednak w tym przypadku maksymalna wielkość ziarna dla tynków jest większa i wynosi 6 mm, a maksymalna wydajność 25 l/min. Urządzenie może podawać mieszankę na odległość 45 m i wysokość 30 m. Waży 100 kg. Pompa ma możliwość płynnej regulacji i standardowo wyposażona jest w zdalne sterowanie.

Do podawania tynków o wielkości ziarna do 7 mm przystosowany jest agregat Cura 201. Wydajność urządzenia wynosi 6–50 l/min., zasięg 60 m, a wysokość podawania 45 m. Waga urządzenia to 220 kg. Agregat w komplecie zawiera wąż o średnicy 398 mm i długości 40 m.

Źródło: Tynki, nr 1 (2) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej