Strona główna | SprzętDo wygładzania powierzchni

Do wygładzania powierzchni

Uzyskanie gładkiej powierzchni ściany nie jest możliwie bez wykorzystania odpowiednich narzędzi. Służą do tego: pace, szpachle, zdzieraki i łaty tynkarskie. Można je zakupić m.in. w firmie Kubala i Tool-Bud.

Wyroby firmy Kubala: paca z rękojeścią dwukomponentową, szpachelka ze stali nierdzewnej
Fot. Kubala


Oferta firmy Kubala
Firma Kubala Sp. z o.o. jest największym producentem narzędzi budowlanych w Polsce, przede wszystkim ze względu na rozbudowaną ofertę (ponad 450 rodzajów).

W ofercie Kubala reprezentowane są wysokiej jakości narzędzia, takie jak: kielnie, pace, szpachle, pojemniki budowlane, mieszalniki i wiele innych. Oferta kierowana jest przede wszystkim do profesjonalistów.

Narzędzia wykonywane są ze stali nierdzewnej, kwasoodpornej, o dużej zawartości niklu, co wpływa na dużą twardość i sprężystość pac i szpachli metalowych oraz kielni sztukatorskich. Duża grupa narzędzi wyposażona jest w ergonomiczne uchwyty dwukomponentowe.

Pace proponowane przez firmę Kubala można podzielić na cztery grupy: pace styropianowe – do wykonywania tynków wapiennych; pace z tworzywa sztucznego – do zacierania oraz fakturowania tynków akrylowych i mineralnych, do rozprowadzania tynków wewnętrznych (pace gładkie), do zacierania mokrych tynków szlachetnych (pace z gąbką gumową) i tynków wapiennych (pace z filcem); pace szlifierskie – do zdzierania i wyrównywania płyt styropianowych, stosowane przy dociepleniach budynków (tzw. tarniki), oraz pozostałe pace szlifierskie do wygładzania powierzchni gipsowych; pace metalowe – gładkie do wykonywania gładzi gipsowych; pace weneckie do wykonywania stiuków.


Fot. Kubala

Szpachle firmy Kubala posiadają rękojeść wykonaną z tworzywa lub rękojeść dwukomponentową. Dostępne są szpachle metalowe i z tworzywa sztucznego. Szpachle metalowe są przeznaczone do wykonywania prac przygotowawczo-malarskich (tynki gipsowe) oraz do nakładania gładzi gipsowych. Szpachle z tworzywa sztucznego (tzw. japonki) produkuje się z myślą o szpachlowaniu małych i delikatnych powierzchni.

Ważne narzędzia to również zdzieraki; te produkowane przez firmę Kubala przeznaczone są do wyrównywania tynków wapiennych i gipsowych, do wykonywania faktury, a także do usuwania zewnętrznych warstw tynku.

Uzyskanie gładkiego tynku nie jest możliwe bez użycia najważniejszego narzędzia tynkarza – łaty tynkarskiej, którą ściągany jest nadmiar zaprawy. Firma posiada w ofercie łaty tynkarskie: zwykłe, trapezowe, typu „H”. Wszystkie wykonane są z aluminium.

Oferta firmy Tool-Bud
Firma Tool-Bud powstała w 1989 roku i od początku specjalizuje się w produkcji narzędzi budowlanych, głównie szpachli i pac malarskich. Od 2004 roku firma poszerzyła działalność o handel hurtowy na terenie całej Polski. Stałe wzbogacanie oferty i atrakcyjne ceny sprawiają, że szybko rośnie krąg stałych odbiorców i kooperatorów.

Narzędzia, znajdujące się w ofercie Tool-Budu służą do przygotowania, wyrównywania oraz wygładzania powierzchni ścian. Do prac przygotowawczych można zastosować szpachle nierdzewne oraz zdzieraki i skrobaki malarskie, które mogą służyć np. do zrywania starej tapety, wypełniania szpar i pęknięć w ścianach lub zdzierania starej farby na zniszczonych powierzchniach. Im większe ubytki, tym większe szpachelki są potrzebne do tego typu prac. Oczywiście odpowiednie wielkości znajdują się w ofercie firmy. Do wyrównywania i gładzenia ścian, sufitów przed malowaniem służą duże szpachle nierdzewne oraz pace tynkarskie. Wśród pac wyróżniamy pace metalowe wykonane z blachy połączonej z uchwytem drewnianym lub z tworzywa sztucznego. Szpachle metalowe oraz pace malarskie dzielimy na gładkie i zębate. Te drugie służą do nakładania zapraw i klejów oraz nakładania gładzi gipsowych.



Propozycje narzędzi do wygładzania firmy Tool-Bud: paca plastikowa z hydrogumą, paca gładka ze stali nierdzewnej, paca szlifierska
Fot. Tool-Bud


Ważną grupę narzędzi ciągle udoskonalaną w oparciu o konsultacje z praktykami stanowią pace z tworzywa sztucznego z różnorodnymi okładzinami. Są to między innymi okładziny wykonane z gumy, filcu, hydrogumy lub gąbki.

Firma nieustannie pracuje nad doskonaleniem narzędzi opierając się na opiniach ludzi posługujących się nimi w swojej codziennej pacy. Są to często osoby z wieloletnią praktyką budowlaną, posiadające tytuły mistrzowskie w dziedzinie tynkarstwa.

Źródło: Tynki, nr 1 (2) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej