Strona główna | AktualnościDekoral: ekologiczne miasta to ergonomiczne budynki

Dekoral: ekologiczne miasta to ergonomiczne budynki

Współczesne metropolie przeżywają swój renesans. Widać, jak zachodnie trendy wchodzą do życia społecznego na dobre, wprowadzając tym samym wiele zmian. Ekologia w połączeniu z technologią to naturalna odpowiedź na rosnące zagrożenie kondycji Ziemi. Styl eko to tendencja przejawiająca się w każdej płaszczyźnie życia, nie tylko w zakresie zdrowego odżywiania się i dbania o siebie, lecz także całego środowiska człowieka.

Początek życia na Ziemi to rajski ogród i utopijna wizja szczęśliwego życia w harmonii z naturą. Do tego ideału podświadomie człowiek dąży nieustannie, jednocześnie pragnąc lepszego, łatwiejszego i bardziej komfortowego bytu. Sielskość życia na prowincji zmieniła się po rewolucji przemysłowej, kiedy to miasta zaczęły się rozbudowywać, oferując pracę i lepsze warunki życia. To właśnie wtedy rozwijały się w bardzo szybkim tempie, kusiły ludzi możliwościami nowej, lepszej pracy. Egzystencja w nowo powstałych ośrodkach miejskich stała się poniekąd koniecznością z punktu widzenia większego komfortu. Właśnie wtedy człowiek zaczął pragnąć powrotu na prowincję, a tęsknota za naturą i wolnymi, zielonymi przestrzeniami -  kojarzącymi się z wolnością i beztroską - stawała się coraz większa.

Dziś metropolie stoją w obliczu rozwoju technologicznego, a jednocześnie dużego zanieczyszczenia i zagrażającego życiu ocieplenia klimatu. Z pomocą przybywa ekologia i technologia, które łączą siły, stwarzając obiecujące możliwości zachowania dobrej kondycji naszej Planety. Nowoczesne miasta poszukują obecnie innowacyjno-ekologicznych rozwiązań usprawniających procesy w nich zachodzące. Architektom i urbanistom zależy na stworzeniu budynków przyjaznych środowisku nie tylko w odbiorze, lecz także realnie wpływających na jego poprawę. Mają być one ratunkiem w obawie przed zniszczeniem życia na Ziemi przez wielkie miasta, w tym przez przemysł oraz emitowane przez niego zanieczyszczenia.

Odpowiedzią na ten proces będą ekomiasta. Dobrą praktyką w obronie i odzyskaniu zdrowych miast będzie czerpanie z odnawialnych źródeł energii, jak również wykorzystanie natury samej w sobie - naturalna wentylacja, projekty uwzględniające maksymalne wykorzystanie słonecznego światła w budynku czy zastosowanie roślinności jako katalizatora energii słonecznej. Istnieje wiele pomysłów, dzięki którym przyroda może realnie wpłynąć na poprawę kondycji współczesnych metropolii. Rośliny nie tylko filtrują zanieczyszczone powietrze, lecz także są niezastąpione w walce z przegrzewaniem się miast. Te specyficzne zdolności pochłaniania energii słonecznej i rozpraszania jej nadmiaru mają realny wpływ na ochronę środowiska. W Hiszpanii na przykład powstały zielone dachy, pokryte żywymi roślinami, dzięki którym budynki nie nagrzewają się aż tak bardzo, a w miejscach, w których nie można zaaranżować ogrodów, zamalowano je na kolor biały, żeby mogły odbijać naturalne światło i się zbytnio nie nagrzewać.

Dużo możliwości wykorzystania zebranej energii dają również innowacyjne technologie, takie jak moduły fotowoltaiczne. Za ich pomocą można przetworzyć energię słoneczną i ponownie ją wykorzystać. Oprócz nowatorskich projektów, wykorzystujących naturalne warunki, istnieją odpowiednie produkty budowlane, które wzmagają ergonomię nie tylko nowo powstałych budynków, lecz także tych już istniejących. Odpowiednie farby, impregnaty i lakiery mogą skutecznie zmniejszyć nagrzanie budynku. Jednym z takich dobrych przykładów jest rozwiązanie w systemie barwienia marki Dekoral Professional - ULTRA COOL PIGMENT, które zapewnia odbijanie promieniowania podczerwonego, a tym samym skutecznie zmniejsza nagrzanie się budynku, co znacznie zwiększa komfort przebywania
w jego pomieszczeniach. Połączenie i wykorzystanie możliwości nauki w obronie naturalnego środowiska będzie stanowiło idealne rozwiązanie pośród nowo powstałych inwestycji, ale także renowacji i zabezpieczenia istniejących już gmachów. Dzięki czemu współczesne metropolie będą mogły przeistaczać się w ergonomiczne, przyjazne sobie miejsca do życia.

Architekci planują i projektują już całe miasta zaopatrzone w samowystarczalną energię z emisją zanieczyszczeń bliską zeru. W niedalekiej przyszłości powstaną miasta zbudowane z minielektrowni produkujących własną energię. Przykładowo w Dubaju na przestrzeni siedmiu lat na pustyni ma powstać zeroemisyjne miasto napędzane w całości energią odnawialną. W Polsce również przygotowywane są ambitne projekty, takie jak na przykład Bio-City - miasto obrośnięte w całości roślinnością. Idea tego miasta opiera się na twierdzeniu, że już za dwa lata połowa ludzkości mieszkać będzie w mieście. Z tego też względu współczesna urbanizacja powinna iść w kierunku zazielenienia terenu, by maksymalnie zmniejszyć zanieczyszczenie miejskiej przestrzeni.

Natura to wciąż przewijający się motyw miast przyszłości. W połączeniu z tym, co nowe i dobre - technologia i przyroda tworzą zespół do zadań specjalnych, który może zapewnić bezpieczną przyszłość zdrowych, gościnnych miast. Miejsc, w których zarówno natura, jak i innowacja, praca i rozwój będę odgrywały swoją rolę i wzajemnie się uzupełniały.

Źródło: Dekoral

CZYTAJ WIĘCEJ

Kierunek Eko - co to znaczy budować ekologicznie?
Nowa linia produktów ECO



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej