Strona główna | AktualnościDlaczego ocieplenie domu styropianem chroni przed upałem?

Dlaczego ocieplenie domu styropianem chroni przed upałem?

Późną wiosną i latem coraz częściej doświadczamy w Polsce tropikalnej pogody - tak jak w tym roku. Specjaliści zalecają, żeby podczas upałów jak najmniej przebywać w pełnym słońcu, a nawet w miarę możliwości pozostać w domu. Jednak nie wszystkie budynki są wyposażone w klimatyzację i często temperatura w pomieszczeniach jest niewiele niższa niż na dworze. Jest na to sposób. Ocieplenie budynku styropianem zabezpiecza go nie tylko zimą przed utratą ciepła. Latem termoizolacja pełni równie ważną rolę - zapobiega nagrzewaniu się pomieszczeń.

"Przepływ ciepła w budynku następuje zawsze od strony cieplejszej do zimniejszej. Latem izolacja przegród hamuje ten proces, zwiększając pojemność cieplną konstrukcji i wydłużając czas nagrzewania się bryły budynku. Dobrze ocieplone ściany i dach spowalniają więc przedostawanie się ciepła z zewnątrz do środka, dzięki czemu w pomieszczeniach można utrzymać komfortową temperaturę. Im grubsza termoizolacja, tym skuteczniej chroni budynek" - tłumaczy mgr inż. Marcin Jaroszyński z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu. Ekspert PSPS dodaje, że prawidłowo dobrane i wbudowane ocieplenie ze styropianu znacząco zwiększa też bezwładność cieplną budynku: "Oznacza to, że przyjmowanie ciepła nie rozpoczyna się natychmiast po jego dostarczeniu. Odpowiednia termoizolacja działa więc jak filtr ochronny przed gorącymi promieniami słońca. Jeśli jeszcze zaciągniemy rolety w oknach, utrzymanie w domu przyjemnego chłodu nie powinno być trudne i to bez instalacji klimatyzatorów".

Inżynier Jaroszyński zwraca zresztą uwagę na rolę ocieplenia także w przypadku klimatyzowanych wnętrz. "Izolacja termiczna nawet o połowę obniża zapotrzebowanie budynku na energię. Warto więc zadbać o termomodernizację domu przed zamontowaniem klimatyzatorów. Jeśli energia nie przenika przez ściany czy dach, zimą mniejsze są koszty ogrzewania, a latem - chłodzenia. W ocieplonym budynku system grzewczy oraz klimatyzacja są wydajniejsze i tańsze w eksploatacji" - podkreśla przedstawiciel PSPS. Ekspert Stowarzyszenia wskazuje ponadto, że ograniczenie zużycia energii dzięki termoizolacji ma podstawowe znaczenie dla ochrony zasobów i środowiska naturalnego.

Źródło i zdjęcia: PSPS
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej