Strona główna | AktualnościIzolacja akustyczna - projektować tak, by eliminować problemy z hałasem

Izolacja akustyczna - projektować tak, by eliminować problemy z hałasem

25 kwietnia na całym świecie obchodzony był Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu. Jego głównym celem jest zwrócenie uwagi na znaczenie dobrej akustyki dla naszego zdrowia i zachęcenie ludzi do rozwiązywania problemów związanych z hałasem. Architekci mają pod ręką dobre rozwiązania projektowe.

Hałas powoduje stres, a jak wiadomo stres nie jest dla naszego zdrowia niczym dobrym. Badania pokazują między innymi, że u pacjentów stykających się z "niepożądanymi dźwiękami" może wystąpić wzrost częstości akcji serca, ciśnienia krwi i częstość oddechów[1].

Zapewnienie dobrej akustyki jest proste

Sytuacja w szkołach i biurach nie jest lepsza. Według badań uczniowie mają trudności ze słyszeniem nawet 70% spółgłosek wypowiadanych przez nauczycieli, a 60% pracowników otwartych przestrzeni biurowych stwierdza, że czynnikiem, który najbardziej przeszkadza, jest właśnie hałas.[2].

"Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu to znakomita okazja do poważnego potraktowania problemów związanych z hałasem" - uważa Jonny Aas, dyrektor generalny Rockfon, wiodącego dostawcy akustycznych rozwiązań sufitowych z wełny skalnej i metalu. "Zapewnienie dobrej akustyki to prosta sprawa, ale ciągle obserwujemy, że rozwiązanie tego problemu jest odkładane. Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu jest zatem dobrą okazją, aby skupić się na tym problemie i zabrać się do pracy".
   
Projekt akustycznie elegancki

Jak mówi Aas, najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie hałasu w szkołach, szpitalach, biurach i muzeach jest instalacja akustycznych sufitów podwieszanych: "Aby zapewnić dobrą akustykę, nie musisz iść na kompromis z pięknym projektem. Nasze systemy sufitowe pochłaniają hałas w pomieszczeniu i jednocześnie zatrzymują przedostawanie się go do sąsiednich pokojów. Dodatkowo nasze sufity ograniczają rozprzestrzenianie się ognia i są rozwiązaniem ekologicznym".

Aas podkreśla, że bez względu na to, jakie wybierzemy rozwiązanie, Międzynarodowy Dzień Świadomości Hałasu powinien być dniem, w którym myślimy właśnie o hałasie. "Badania mówią same za siebie, a mamy przecież gotowe rozwiązania. Im szybciej zaczniemy usuwać problemy z hałasem, tym lepiej. Dobra akustyka jest ważna zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, jest też kwestią istotną dla zdrowia publicznego. To architekci, inwestorzy i my - producenci - odpowiadamy za zwrócenie powszechnej uwagi na znaczenie dobrej akustyki. Ten dzień to świetna okazja, żeby to zrobić" - podsumowuje.
  • [1] Health Technical Memorandum 08-01: Acoustics.
  • [2] Projekt badawczy "Speech Intelligibility in Classrooms", realizowany przez Department of Building Engineering & Surveying Uniwersytetu Heriot-Watt w Edynburgu oraz Det Nationale Forskningscenter for Arbejdsmiljo: "Noise from human activity".

Źródło i zdjęcie: Rockfon

CZYTAJ WIĘCEJ

Udoskonalone bezramowe wyspy sufitowe Rockfon Eclipse
Nowa broszurza "Placówki medyczne" wydana przez markę Rockfon
Płyty sufitowe Rockfon Mono Acoustic wykorzystane w projekcie MMM Corones
Produkty marki Rockfon zastosowane w multifunkcyjnym centrum "Posnania"DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Jak bezpiecznie przechowywać farby i lakiery?

Nie zawsze uda się wykorzystać całe opakowanie farby w trakcie jednego malowania. Co więcej, czasem wręcz zależy nam na zachowaniu niewielkiej ilości produktu do ewentualnych późniejszych poprawek. Przechowywanie farby, aby mogła być ona ponownie wykorzystana, powinno jednak odbywać się zgodnie z określonymi zasadami. Czytaj więcej