Strona główna | AktualnościJak stylowo rozwiązać problem krzywych ścian?

Jak stylowo rozwiązać problem krzywych ścian?

"Trafić na ścianę" oznacza potocznie napotkać na swej drodze bardzo trudną do pokonania przeszkodę. W trakcie prac remontowych takim problemem jest często właśnie krzywa … ściana. Doprowadzenie nierównej powierzchni do pożądanego stanu bywa nie lada wyzwaniem. Agnieszka Dybała z firmy Dunes wyjaśnia, jak za pomocą nowoczesnych paneli dekoracyjnych można pokonać nieestetyczne krzywizny, wprowadzając stylowe formy aranżacji wnętrz.

Wykończenie nierównych ścian panelami dekoracyjnymi marki Dunes

Problem krzywych ścian najczęściej spotykany jest w starym budownictwie, choć ubytki i niedoskonałości pojawiają się zazwyczaj także przy usuwaniu starych tapet, które często ukrywają istniejące wady powierzchni. "Najpopularniejsze metody poprawienia wyglądu ścian to wyrównywanie za pomocą zapraw tynkarskich lub naklejanie płyt kartonowo-gipsowych. Pierwszy sposób jest dobry w przypadku niewielkich powierzchni, natomiast przy dużych obszarach najłatwiej będzie nakleić na istniejące podłoże płytę kartonowo-gipsową. Jeśli więc decydujemy się na oklejenie płytami, warto rozważyć zastosowanie gipsowych paneli dekoracyjnych, które przy podobnym sposobie montażu pomogą nadać wnętrzu bardziej indywidualny charakter i ciekawy klimat" - mówi Agnieszka Dybała z firmy Dunes.

Prosty sposób na proste ściany

Nierówne podłoże na które zamierzamy nakleić panele wymaga jedynie podstawowego przygotowania. "Powierzchnię ściany należy oczyścić z odchodzącej farby, pozostałości kleju do tapet oraz innych drobnych nierówności i niedoskonałości podłoża, które mogą przeszkadzać w montażu lub zmniejszać przyczepność nowej warstwy. Następnie przygotowany obszar trzeba dokładnie zagruntować. Zakres pierwszego etapu prac nie różni się więc zasadniczo od przygotowania podłoża pod płyty kartonowo-gipsowe" - wyjaśnia ekspert firmy Dunes.

Kolejnym krokiem jest przygotowanie i montaż paneli. "Każdy element przed przyklejeniem należy poddać prostej obróbce, także podobnej do tej znanej z płyt k-g. Frezowanie boków można wykonać małym nożykiem, a piła do drewna przyda się przy docinaniu paneli do potrzebnych nam rozmiarów" - podpowiada Agnieszka Dybała z firmy Dunes. Panele mocuje się za pomocą gipsu szpachlowego, którym skleja się także krawędzie poszczególnych elementów. "Końcowe dopracowanie łączeń wykonujemy za pomocą gładzi szpachlowej i drobnoziarnistego papieru ściernego. Po zagruntowaniu przygotowaną ścianę można pomalować dowolną farbą" - zwraca uwagę ekspert z firmy Dunes.

System naklejanych paneli dekoracyjnych sprawi, że niepożądane nierówności i niedoskonałości szybko skryją się pod nową, atrakcyjną powierzchnią. Rozwiązanie to sprawdzi się zarówno w przypadku pokrycia całej ściany, jak i jej wybranych fragmentów, a dzięki zastosowaniu wysokogatunkowego gipsu wzmocnionego włóknem szklanym, będzie także trwałe. "Łatwość montażu powoduje dodatkowo, że  praktycznie całość prac można wykonać we własnym zakresie, bez pomocy profesjonalnych wykonawców" - podpowiada  Agnieszka Dybała z firmy Dunes.

Najtrudniejszy i najbardziej czasochłonny może się okazać… wybór konkretnego wzoru paneli. W ofercie marki Dunes znajduje się wiele oryginalnych form, a dodatkowo firma umożliwia klientom tworzenie własnych propozycji, realizowanych na indywidualne zamówienie. Dostępne są zarówno niewielkie elementy jak panel RECTANGLES o wymiarach 30 x 30 cm, jak i duże modele w rozmiarach do 100 x 80 cm, na przykład z serii ORIGAMI czy WAVE.

Niezależnie od dokonanego wyboru, wykończenie nierównych ścian panelami dekoracyjnymi pozwoli szybko uporać się z niedoskonałościami powierzchni we wnętrzach, dodatkowo nadając im indywidualnego charakteru.

Źródło i zdjęcia: Dunes

CZYTAJ WIĘCEJ

Panele dekoracyjne 3D marki Dunes - ciekawa ozdoba ścian
Regularne kształty Monroe - panele dekoracyjne Dunes
Panele ścienne Origami marki Dunes - złożone w swojej prostocie
Kwadratura koła - panele ścienne Squares marki Dunes
Na co zwracać uwagę przygotowując nową ścianę do eksploatacji?



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej