Strona główna | AktualnościKsiążka o certyfikowaniu energetycznym

Książka o certyfikowaniu energetycznym

„Certyfikacja energetyczna budynków mieszkalnych z przykładami” to pierwsza w Polsce naukowa publikacja na temat metodologii obliczeń świadectw energetycznych.

Pierwsza w Polsce naukowa publikacja na temat metodologii obliczeń świadectw energetycznych
Fot. Archiwum


Autorzy książki prof. dr hab. inż Dariusz Gawin oraz dr inż. arch. Karolina Kurtz w przystępnej formie przedstawiają problematykę związaną z charakterystyką energetyczną budynków. W myśl dyrektywy 2002/91/WE, od 1 stycznia 2009 roku obowiązuje w Polsce konieczność certyfikowania budynków. Intencją autorów jest wyjaśnienie aktualnych (tj. na połowę kwietnia 2009 r.) przepisów prawnych i normalizacyjnych w zakresie omawianej tematyki.

Książka powstała głównie z myślą o studentach politechnik, inżynierach i architektach, a także audytorach energetycznych wykonujących certyfikaty. W podręczniku, oprócz merytorycznych informacji na temat aktualnego zużycia energii, omówiono podstawowe elementy polityki Unii Europejskiej, obejmujące ochronę środowiska oraz problematykę energooszczędności. Zawarto również przykłady obliczania charakterystyki energetycznej budynków mieszkalnych, zgodnie z obowiązującymi metodami takich obliczeń oraz przedstawiono przykłady wypełnionych świadectw.

Podręcznik ma rekomendacje Konfederacji Budownictwa i Nieruchomości oraz Krajowej Rady Izby Architektów.

Źródło: Tynki, nr 4 (5) 2009

DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej