Strona główna | AktualnościMateriały izolacyjne - skuteczne narzędzie do walki ze smogiem

Materiały izolacyjne - skuteczne narzędzie do walki ze smogiem

Budynki w Europie pochłaniają około 40% zużywanej energii, która jest przeznaczana głównie na ogrzewanie i chłodzenie pomieszczeń. Czy budując i mieszkając mamy wpływ na tę liczbę? Mamy!

Isover - ocieplenie domu energooszczędnego w standardzie Multi-Comfort

Efektywność energetyczna budynku to stosunek ilości energii zaoszczędzonej w porównaniu do energii zużywanej. Bardzo często dochodzi do olbrzymich strat. Nawet do 50% ciepła ucieka z budynku - około 30% przez dach, a około 20% przez ściany. Przyczyną tego jest niewłaściwa szczelność, występowanie mostków termicznych oraz brak lub nieodpowiednia izolacja termiczna. Kiedy ciepło ucieka z budynku, musimy zwiększyć spalanie węgla w celach grzewczych, co bezpośrednio przyczynia się do zanieczyszczenia powietrza i smogu.

Z tych powodów efektywność energetyczna to zagadnienie, które skupia coraz więcej uwagi w Europie. Jej poprawa to jeden z celów nowej polityki energetycznej Polski i unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego, zwanego pakietem 3×20.

Im precyzyjniej będziemy podchodzić do budowy domów - począwszy od planowania, projektowania, doboru odpowiednich materiałów, precyzyjnego wykonawstwa i kontroli rezultatów, tym bardziej będziemy redukować zapotrzebowanie na energię.

Domy o niskim zapotrzebowaniu na energię charakteryzują się doskonałą izolacyjnością przegród, którą uzyskujemy dzięki odpowiednio dobranej pod względem jakości i grubości warstwie izolacji. Efektywna izolacja wełną mineralną szklaną, poza zapewnieniem komfortu termicznego, wpływa również na komfort akustyczny, bezpieczeństwo przeciwogniowe, ogranicza emisję dwutlenku węgla i dwutlenku siarki do atmosfery o ponad połowę oraz pozwala ograniczyć do 30% ilość palonego węgla w piecu. Inwestując w energooszczędne technologie w budynkach, można zredukować emisję aż 3,3 milionów ton CO2 do atmosfery. To tak jakby wyeliminować z ulic 100 milionów samochodów rocznie.

Wniosek jest jasny: budownictwo energooszczędne i stosowane w nim materiały izolacyjne to naprawdę skuteczne - i "bezobsługowe" przez długie lata eksploatacji budynku - narzędzie do walki ze smogiem.

Źródło i zdjęcie: Isover

CZYTAJ WIĘCEJ

Marka Isover z tytułem "Konsumencki Lider Jakości 2017"
Dom zeroenergetyczny w Chorzowie - cichy i ciepły dzięki produktom Isover
Isover wprowadza Stropmax 31 - przełom w izolacji garaży



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej