Strona główna | AktualnościMostki termiczne a styropian trzeciej generacji

Mostki termiczne a styropian trzeciej generacji

Mostki termiczne inaczej nazywane cieplnymi to miejsca w budynku, przez które ucieka ciepło. W praktyce mogą podnosić koszty ogrzewania domu nawet o 30%. Efektem są wyższe rachunki za energię. Sprawdźmy więc gdzie i dlaczego powstają?

Najprościej mówiąc mostki termiczne są to słabe miejsca w ociepleniu domu, przez które ucieka ciepło. Powstają w wyniku błędów projektowych (brak szczegółowych rysunków powoduje, że wykonawca może łatwo popełnić błąd) oraz błędów wykonawczych, gdy jakiś element zostanie zrealizowany niezgodnie z projektem lub niestarannie. Mostki termiczne najczęściej dotyczą takich miejsc jak: kalenica, zabudowa okien, okap, strop, cokół czy fundament. Dlatego każdy projekt budynku powinien zawierać szczegóły konstrukcji i izolacji słabych termicznie miejsc w ścianach zewnętrznych budynku.

Mostki termiczne możemy podzielić na dwie grupy wedle kryterium miejsca występowania i genezy. Wedle kryterium miejsca występowania wyróżniamy mostki liniowe i punktowe. Biorąc pod uwagę genezę powstania dzielimy je zaś na strukturalne i geometryczne.

Mostki liniowe, jak sama nazwa wskazuje, mają charakter liniowy i dotyczą dużych fragmentów budynku, dlatego trudno się ich pozbyć. Najczęściej powstają z powodu błędnie zaprojektowanych detali, złego wykonawstwa lub z obu tych powodów. Występują zazwyczaj w miejscach połączenia dachu lub stropu ze ścianą zewnętrzną, na obrzeżach otworów okiennych i drzwiowych, na połączeniu balkonu ze stropem oraz na ścianach piwnic i fundamentów.

Mostki punktowe mają charakter punktowy właśnie i dlatego są często pomijane na etapie projektowym. Najczęściej występują przy łącznikach mechanicznych w warstwie ocieplenia. Przykładem może być przytwierdzenie styropianu do ściany za pomocą metalowych kołków. Jak temu przeciwdziałać? Wystarczy zamienić metalowe łączniki na plastikowe kołki plastikowe, które mają mniejszy współczynnik przewodzenia ciepła od stali.

Mostki strukturalne (materiałowe) powstają w miejscach, gdzie przylegają do siebie materiały budowlane o gorszych właściwościach termoizolacyjnych niż reszta przegrody. Występują najczęściej w okolicy nadproży lub żelbetowych słupów.

Mostki geometryczne wynikają z kształtu budynku. Powstają wtedy gdy powierzchnia przegrody jest różna od strony  wewnętrznej i zewnętrznej. Inaczej mówiąc powierzchnia oddająca ciepło jest znacznie większa niż powierzchnia je przyjmująca. Występują najczęściej w narożnikach budynków.

Konsekwencją występowania mostków termicznych są straty ciepła, które powstają z powodu miejscowego wychłodzenia przegród budowlanych. W takich miejscach dochodzi do zawilgocenia materiałów izolacyjnych i konstrukcyjnych, a nawet rozwoju grzybów czy pleśni. Mostki termiczne mogą również przyczyniać się do uszkodzeń elementów konstrukcji budynku, co prowadzi do powstawania rys i spękań na powierzchni przegród zewnętrznych.

Idealnym rozwiązaniem przy występowaniu mostków termicznych jest technologia odprężonych płyt zespolonych. Styropiany trzeciej generacji posiadają wszystkie zalety szarych płyt, a jednocześnie są pozbawione ich wad. Dzięki ochronnej, białej warstwie grubości kilku milimetrów, zespolonej z szarym rdzeniem, płyty są odporne na działanie słońca nawet po szlifowaniu, często koniecznym podczas prac aplikacyjnych. Z kolei fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne, eliminują  naprężenia wewnętrzne (wyginanie, wybrzuszanie) występujące w zwykłych szarych płytach.

Swisspor Lambda White,  jest pierwszym dostępnym w Polsce styropianem nowej generacji, wyprodukowanym w opatentowanej technologii odprężonych płyt

zespolonych. Lambda White posiada wyjątkowe parametry termoizolacyjne, właściwe dla najlepszych styropianów szarych. Jednocześnie jest pozbawiony kłopotliwej wady jaką są naprężenia wewnętrzne.

Źródło i zdjęcie: Swisspor


MOSTKI TERMICZNE A STYROPIAN TRZECIEJ GENERACJI

Z treści artykułu wynika szereg problemów powstających przy występowaniu mostków cieplnych.

Rozumiem, że z wiedzy autora wynika, że mostki cieplne to jakaś makabra, natomiast styropian trzeciej generacji jest przez swoje modyfikacje znacznie lepszy od styropianu szarego (można się domyślać, że drugiej generacji).

Moim zdaniem, bezpośrednio nie występuje związek między jednym a drugim. 

Związek mostków cieplnych z rodzajem izolacji jest mocno dyskusyjny. Czy ktoś przy zdrowych zmysłach, (poza reklamodawcą), może uwierzyć w tezę, że mocno niewskazane mostki cieplne znikną albo będą ograniczone po użyciu tego konkretnego styropianu.

Ta reklama straszy klienta, jakie problemy na niego spadną, jeżeli nie zastosuje cudownego środka w postaci styropianu trzeciej generacji (o ile coś takiego istnieje).

Powyższy wniosek oraz będący jego kwintesencją tytuł artykułu, posiadają wewnętrzne relację jak powiedzenie z czasów minionych : "wpływ owulacji pingwinów na agresję Stanów Zjednoczonych w Wietnamie”

Pomysł na artykuł jest mnie więcej tak rzetelny jak ilustracja graficzna do artykułu. W naturze, w pionie okien, zastosowano okna dzielone niesymetrycznie, z termowizji wynika, że okna w tym pionie są raczej symetryczne. Prawe okno na pierwszym piętrze zupełnie nie przypomina jego rzekomego obrazu w termowizji. Drzwi wejściowe mają inne proporcje. Kształt daszku nad wejściem jest inny. Elewacja może i jest podobna ale bez związku.

Pomijając brak jakichkolwiek argumentów technicznych w przedstawionym artykule, to wydaje się, że nie poruszono najważniejszej kwestii czyli kosztu.

Budynek ocieplony dobrym jakościowo styropianem pierwszej generacji (np. EPS 040) przy wymaganiach stawianym budynkom po 1.01.2021 r, wymagało by zastosowania ok. 20 cm takiego styropianu.

Zastosowanie styropianu drugiej generacji (np. EPS 032) wymaga zastosowania ok. 12 cm takiego styropianu.

W przypadku gdyby styropian drugiej generacji był parametrycznie lepszą izolacją od styropianu pierwszej generacji (a nie jest), to jej stosowanie było by technicznie uzasadnione  gdyby styropian drugiej generacji był droższy od styropianu pierwszej generacji nie więcej niż 20%, a tak nie jest.

Należy przypuszczać, że styropian trzeciej generacji, z uwagi na jego modyfikacje zbliżające go parametrycznie do styropianu pierwszej generacji jest droższy od styropianu drugiej generacji. To jaki jest sens ekonomiczny i techniczny jego stosowania, skoro różnica cenowa pomiędzy styropianem pierwszej generacji i trzeciej generacji przekracza wyznaczony próg opłacalności.

Autor tekstu pomija fakt, że profesjonalnie ocieplona elewacja izolacją grubości rzędu 20 cm, niweluje większość mostków termicznych wynikłych z niedoskonałości konstrukcji ściany zewnętrznej.

Problemem pozostają nadal mostki cieplne powstające z tytułu występowania ościeży okiennych i drzwiowych. Problem ten nie zniknie dokąd producenci okien i drzwi nie będą w swoich wyrobach stosować szerszych ościeżnic, co mogło by ograniczyć ten rodzaj mostków cieplnych
 
W rzetelnej reklamie było by powiedziane: "Wyprodukowaliśmy styropian trzeciej generacji o parametrach technicznych lepszych od styropianu pierwszej generacji, którego zastosowanie jest bardziej uzasadnione pod względem technicznym i ekonomicznym. Stosujcie go ludzie bo to jest opłacalne". Niczego takiego w reklamie nie ma bo być nie może.

Andrzej Skowroński

CZYTAJ WIĘCEJ

Mostki przez które ucieka ciepło
W jaki sposób uniknąć mostków termicznych w przegrodach?
Mieszkanie bez mostków cieplnych
Mostki termiczne. Poważne ryzyko dla budynku



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej