Strona główna | AktualnościNadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie współczynników przenikania ciepła

Nadchodzące zmiany Warunków Technicznych w zakresie współczynników przenikania ciepła

Marzec 2020 roku jest miesiącem, w którym państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny dostosować do swoich przepisów postanowienia najnowszej dyrektywy o efektywności energetycznej budynków, czyli tzw. dyrektywy EPBD 2018/844. Jest to więc dobry moment, aby przyjrzeć się odpowiednim wymaganiom Warunków Technicznych dotyczącym efektywności energetycznej budynków oraz zmianom tych wymagań, które wejdą w życie od początku przyszłego roku - wskazuje MIWO, Stowarzyszenie Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej.

Zakres obowiązujących w Polsce wymagań dotyczących efektywności energetycznej budynków można w skrócie opisać jako jednoczesne spełnienie określonych wskaźników zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną (tzw. EP) i współczynników przenikania ciepła przegród budynku (tzw. U)[WT]. Te dwa rodzaje wymagań nawzajem się uzupełniają.

W przypadku budynków zasilanych z sieci zewnętrznych, jak np. ciepło sieciowe, gaz ziemny czy energia elektryczna, niskie współczynniki przenikania ciepła przegród zewnętrznych to również zmniejszenie opłat związanych z mocą zamówioną dotyczącą wykorzystania nośników energii na cele ogrzewania i chłodzenia.

Przyjrzymy się zatem jak w cenie zakupu mieszkania w budynku wielorodzinnym przedstawiają się koszty poprawy współczynnika przenikania ciepła (U) ścian zewnętrznych i dachu lub stropodachu.
Pokażemy to na konkretnym przykładzie. Załóżmy, że mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym wielorodzinnym, w którym znajduje się 30 mieszkań. Mieszkania te rozmieszczono na 5 kondygnacjach, blok ma 2 klatki schodowe, a średnia powierzchnia użytkowa mieszkania to 63 m2. Łączna powierzchnia użytkowa mieszkalna wyniesie zatem 1890 m2.

W takim budynku powierzchnia ścian zewnętrznych wymagająca izolacji cieplnej to 1150 m2, a powierzchnia dachu 540 m2. W przypadku ścian zewnętrznych wymagane wartości współczynnika przenikania ciepła (U) zmieniają są od początku 2021 r. z obowiązujących obecnie 0,23 W/(m2K) na 0,20 W/(m2K). Przy dostępnych obecnie materiałach izolacyjnych, których współczynniki przewodzenia lambda wahają się od 0,03 do 0,038 W/(mK), taka zmiana współczynnika U spowoduje wzrost grubości materiału teoretycznie o ponad 2 cm. W praktyce, w zależności od rodzaju materiału konstrukcyjnego, z którego wykonane są ściany zewnętrzne (np. beton, pustka ceramiczny, beton komórkowy) oznaczało to będzie zakup izolacji o grubości całkowitej od 15 cm do 18 cm. W wielu projektach takie grubości izolacji stosowane są już obecnie.

Dla dachów lub stropodachów zmniejszenie współczynnika przenikania ciepła z wymaganego obecnie U = 0,18 W/(m2K) do U = 0,15 W/(m2K) spowoduje zwiększenie grubości izolacji od 4 do 5 cm. Analizując ceny rynkowe popularnych materiałów izolacyjnych, możemy przypuszczać, że dodatkowy wzrost ich grubości spowoduje zwiększenie kosztów ocieplenia ścian zewnętrznych, z uwzględnieniem dłuższych kołków montażowych, o około 10 zł brutto/m2. W przypadku ocieplenia dachu lub stropodachu dodatkowy koszt związany z grubszą izolacją będzie trochę mniejszy – wyniesie do 8 zł/m2. W związku ze zmianą Warunków Technicznych, do dalszych obliczeń przyjęto wzrost kosztów docieplenia o 10 zł na m2 ocieplanej przegrody zewnętrznej (ścian zewnętrznych i dachu lub stropodachu).

Obowiązujące w Polsce przepisy systematycznie, acz na bardzo rozsądnym poziomie, kładą nacisk na zmniejszanie współczynników przenikania ciepła ścian zewnętrznych i dachów budynków. Wymagania odnośnie współczynników przenikania ciepła (U), które zaczną obowiązywać od 2021 roku są i tak dużo łagodniejsze niż w przypadku standardów budynków o podwyższonej czy wysokiej efektywności energetycznej, jak np. NF40, NF15 lub standard pasywny. Wybierając zatem mieszkanie, w którym chcemy spędzić co najmniej kilkanaście lat, warto wybierać te o podwyższonej efektywności energetycznej, z dobrze zaizolowanymi przegrodami zewnętrznymi. Z pewnością ceny energii nie będą malały, raczej będą rosły, więc niewielka inwestycja w dodatkową izolację cieplną przegród zewnętrznych szybko zacznie przynosić korzyści.

Źródło i zdjęcie: MIWO
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej