Strona główna | AktualnościNie czekaj, ociepl dom w tym roku

Nie czekaj, ociepl dom w tym roku

Piękna, słoneczna pogoda, czyli sezon budowlany w pełni. Prace remontowo-budowlane, w tym popularne ocieplenie domu, najlepiej rozpoczynać jeszcze przed rozpoczęciem sezonu letniego. Prawidłowo wykonana termomodernizacja gwarantuje znaczne oszczędności energii, a tym samym wpływa pozytywnie na kieszeń inwestora. Dodatkowo podnosi komfort użytkowania budynku i jest okazją do wizualnego odnowienia elewacji.

Ocieplenie domu styropianem Termo Organika

Termomodernizacja budynków oraz budowa nowych energooszczędnych lub przynajmniej dobrze ocieplonych z zamontowanymi energooszczędnymi oknami może zredukować straty energii nawet o połowę. W domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 200 m2, ocieplonym popularnym styropianem Dalmatyńczyk, tylko jeden okres grzewczy to nawet kilka tysięcy złotych oszczędności na ogrzewaniu. Eksperci są zgodni, że przy stale rosnących kosztach nośników energii, inwestycja w docieplenie ścian zewnętrznych to już nie moda, ale zdrowy rozsądek właścicieli.

Termomodernizacja, czyli popularne ocieplenie ścian, na czym to polega?

Najbardziej popularną, trwałą i ekonomicznie uzasadnioną technologią ocieplania budynków jest metoda tzw. bezspoinowego systemu ociepleń w skrócie BSO, określana też coraz częściej angielskim skrótem ETICS. Najprościej rzecz ujmując technologia ta polega na przymocowaniu płyt styropianowych do ściany za pomocą kleju, a w niektórych przypadkach także łączników mechanicznych. Następnie na powierzchni izolatora wykonywana jest warstwa zbrojąca za pomocą siatki z włókna szklanego oraz tynku cienkowarstwowego w dowolnym kolorze. Największy producent styropianu w Polsce w swojej ofercie posiada kompletny "System Ociepleń Termo Organika" gwarantujący, że wszystkie jego elementy wzajemnie się uzupełniają i doskonale do siebie pasują, tworząc skuteczną izolację cieplną ścian zewnętrznych.

Tylko materiały wysokiej jakości

Podstawą termomodernizacji przynoszącej oczekiwane oszczędności energii jest jej profesjonalnie wykonanie oraz wysoka jakość izolatora. Do ocieplania metodą BSO/ETICS używa się styropianu, rzadziej wełny mineralnej. Ważne, by oba produkty były wysokiej jakości, gwarantowanej pozycją i marką producenta. Izolacyjność cieplna styropianu i wełny mineralnej jest porównywalna, ale styropian jest wyraźnie tańszy i łatwiejszy w montażu.


Pomarańczowy styropian z filtrem ochronnym uv Termo Organiki

"Zależność trwałości i funkcjonalności ocieplenia wykonanego styropianem w stosunku do kosztów zakupu i realizacji jest optymalna, czyli najszybciej osiągniemy zwrot zainwestowanych pieniędzy, zachowując wysokie właściwości użytkowe i estetyczne całego systemu dociepleniowego" - mówi Krzysztof Krzemień z Termo Organiki - Dodatkowo płyty styropianowe są lekkie, łatwe w montażu i odporne na zawilgocenie, a praca z nimi nie wymaga stosowania masek, rękawic i innych środków ochrony, jak to ma miejsce w przypadku prac z innymi materiałami izolacyjnymi".

Projekt, grubość i lambda

Zasada ocieplania budynków jest stosunkowo prosta. Zwracamy uwagę na grubość izolatora oraz jego najistotniejszy parametr: lambda, czyli współczynnik przenikania ciepła. Im mniejsza jest wartość lambdy, tym lepiej materiał izolacyjny chroni budynek przed utratą ciepła. Najlepiej stosować grubszą warstwę izolatora, o niskiej lambdzie, np. 12 cm warstwa styropianu Termo Organiki Gold o lambdzie ≤ 0,038 chroni tak samo skutecznie, jak betonowy mur o grubości 380 cm. Warto, by uprawniony audytor lub projektant budowlany wykonał projekt planowanego ocieplenia.

W przypadku domów jednorodzinnych nowobudowanych, projekt uwzględnia ocieplenie, jednak w budynkach modernizowanych należy o to zadbać we własnym zakresie. W przygotowaniu planu termomodernizacji budynku pomocny może okazać się specjalny kalkulator Termo Organiki
dostępny na firmowej stronie, który w prosty sposób obliczy współczynnik U przegrody
i pozwoli dobrać optymalny rodzaj izolacji.

System w komplecie, czyli tynki, kleje, itp.

Ocieplenie to nie tylko materiał izolacyjny. Do jego wykonania potrzebujemy niezbędnych materiałów takich jak: kleje, tynki, zaprawy, grunty, siatki oraz farby. Najlepiej jeśli wszystkie produkty pochodzą od jednego producenta. Mamy wtedy pewność, że poszczególne komponenty zawsze są do siebie dopasowane. Pamiętajmy, że pod wybrany rodzaj tynku najlepiej stosować przeznaczony do niego płyn gruntujący oraz podkład tynkarski. To samo dotyczy klejów, którymi przytwierdzamy warstwę izolacyjną do ścian, czy siatki zbrojeniowej.

Źródło i zdjęcia: Termo Organika

CZYTAJ WIĘCEJ

Polska branża ociepleń europejskim graczem
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Bezspoinowe systemy ociepleń elewacji
Jak prawidłowo wykonać ocieplenie
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Konserwacja systemów ociepleń
Ekspertyza robót ociepleniowych
Jak uzyskać dofinansowanie do termomodernizacji?DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej