Strona główna | AktualnościNowe życie elementów drewnianych z Sigma Contour Aqua PU

Nowe życie elementów drewnianych z Sigma Contour Aqua PU

Odświeżenie wnętrza nie zawsze musi wiązać się z kosztownym i czasochłonnym remontem. Czasami wystarczy drobna zmiana, aby otoczenie zmieniło się o 180 stopni. Niekiedy wystarczy skupić się na renowacji kilku elementów, dodając gdzieniegdzie nieco koloru, aby mieszkanie zyskało świeżość i elegancję niczym z wnętrzarskiego katalogu.

Od czego zacząć?
 
Wdrażanie w życie planów metamorfozy wiąże się z rozeznaniem co do oczekiwanego efektu - postawić na dużą zmianę, czy jednak na delikatne dopracowanie szczegółów? Odpowiedź na to pytanie pomoże w doborze stylu i odcieni, które odpowiedzialne będą za nowy wygląd otoczenia.
 
Drzwi
 
Drzwi to jedne z najbardziej widocznych elementów każdego mieszkania. Nawet subtelna zmiana w ich wyglądzie potrafi nadać mieszkaniu zupełnie innego charakteru. Drewniane drzwi tworzą we wnętrzu wyjątkowy klimat. Zmiana ich koloru (niekoniecznie na inny brąz!) to idealny patent na spektakularną metamorfozę salonu czy sypialni. Możliwości jest mnóstwo - skrzydła można pokryć jednym odcieniem, albo stworzyć na nich ciekawy wzór, np. geometryczny, wypełniony różnymi barwami. Kto powiedział, że wszystkie drzwi w mieszkaniu muszą być identyczne lub tego samego koloru?  Niech odzwierciedlają to, co w duszy gra!
 
Listwy przypodłogowe
 
Często pomijane podczas projektowania wnętrz, posiadają ogromny potencjał dekoracyjny. Ich kolor może współgrać z kolorami ścian lub podłogi lub znacząco się od nich odcinać, uzupełniając total look mieszkania (nawiązując do drzwi, mebli lub dekoracji).
 
Balustrady
 
Drewniane balustrady - szara eminencja wnętrzarskich metamorfoz. Mogą dodać modnego charakteru właściwie każdemu mieszkaniu, od tych w stylu skandynawskim, aż po industrialne. Zmiana ich koloru będzie łatwo dostrzegalna, a jednocześnie efektowna.   
  
Przygotowanie powierzchni drewnianych do malowania
 
Wspomniane wyżej zmiany będą miały szansę z powodzeniem wejść w życie, jeśli zostaną odpowiednio wdrożone - poniżej kilka obowiązkowych punktów postępowania renowacyjnego:
  • Zacznij od oceny stanu przedmiotu odnowy oraz przygotowaniu go do prac naprawczych. Jeśli skupiasz się na elementach ruchomych, takich jak drzwi i okna, zdejmij je z zawiasów i połóż poziomo, np. na specjalnych kołkach. Dzięki temu zapewnisz sobie wygodny dostęp do każdego zakamarka. Jeśli pracujesz nad przedmiotem nieruchomym, np. nad listwami lub balustradą, zabezpiecz taśmą i folią malarską otoczenie tak, aby podczas pracy nic innego się nie zabrudziło lub nie uszkodziło.
  • Drewniane obiekty często pokryte są już warstwami wcześniejszych farb lub olejów, których dobrze jest pozbyć się przed malowaniem właściwym. Przyda się tu specjalna opalarka lub środki chemiczne, które zmiękczą powstałą skorupę. Do usunięcia starych powłok możesz także użyć szpachelki lub papieru ściernego.
  • Po oczyszczeniu drewna, trzeba je zmatowić, co najłatwiej zrobić szlifierką. Pamiętaj, aby zawsze matowić drewno wzdłuż słojów, pozwoli to na pozbycie się odstających „zadziorów”.
  • Po zakończonym szlifowaniu, powierzchnię należy dokładnie odpylić, najpierw na sucho (np. przy pomocy odkurzacza) i na mokro (używając do tego mokrej szmatki).
Malowanie, czyli jak osiągnąć pożądany efekt?
  
Drewno to surowiec, który wymaga odpowiedniego traktowania. Warto więc skupić się nie tylko na jego przemalowaniu, ale i zadbaniu o to, aby służyło na lata. O nową oprawę drewnianych elementów mieszkania zadbają Sigma Contour Aqua PU Primer (podkładowa emalia, która zapewni idealną powierzchnię do malowania oraz odpowiednią przyczepność kolejnych warstw) oraz nawierzchniowa emalia na bazie żywic poliuretanu Sigma Contour Aqua PU w trzech wersjach wykończenia - Gloss, Matt i Satin. Podkład oprócz przygotowania drewna do malowania, dodatkowo chroni je, izolując garbniki i olejki, zaś emalia nada drewnu nowe kolorystyczne oblicze w ulubionym wykończeniu oraz zapewni odpowiednią ochronę przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami spowodowanymi codziennym użytkowaniem. Dzięki zastosowaniu technologii LTA+, emalie Sigma Contour Aqua PU odporne są na tłuszcze i zabrudzenia innego pochodzenia, co wydłuża czas użytkowania przedmiotów nimi pokrytych oraz ułatwia ich pielęgnację. Dodatkowo, farby dostępne są w technologii Color Pro, co oznacza ogromne (niemal nieograniczone) możliwości kolorystyczne.  
  
Malowanie powierzchni drewnianych po ich uprzednim przygotowaniu to proces, który można zamknąć w poniższych krokach:
  1. Naniesienie podkładu (uwaga: drewno surowe należy wcześniej zaimpregnować stosując Sigmalife VS-X a dopiero po tym, zagruntować Sigma Contour Aqua PU Primer).
  2. Malowanie kolorem - pierwsza warstwa.
  3. Malowanie kolorem - druga warstwa (niekiedy okazuje się niepotrzebna, ale zawsze dodatkowa warstwa wzmacnia efekt).
Należy nakładać cienkie i równomierne warstwy za pomocą wałka lub pędzla, aby osiągnąć jak najlepszy rezultat. Po wyschnięciu farby, wystarczy umieścić element w odpowiednim miejscu, usunąć zabezpieczenia i cieszyć się wnętrzem w nowej odsłonie!
 
Źródło i zdjęcie: Dekoral
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej