Strona główna | AktualnościOd 1 stycznia 2017 obowiązuje nowe prawo budowlane - pamiętaj o zmianach

Od 1 stycznia 2017 obowiązuje nowe prawo budowlane - pamiętaj o zmianach

Nowelizacja prawa budowlanego z marca 2016 r. wejdzie w życie już 1 stycznia 2017 r. Wprowadzane zasady ustalają minimalne wymagania w zakresie energooszczędności dla nowo powstałych budynków jednocześnie zmieniając warunki rejestracji prac budowlanych dla wybranych obiektów. Inwestorzy uzyskują nowe przywileje, jednak będą musieli zwiększyć nakłady na materiały budowlane, żeby sprostać aktualnym wymogom technicznym.

Główną zmianą, jaką przynoszą nowe przepisy są obowiązkowe normy energooszczędności dla budynków konstruowanych po 1 stycznia 2017 r., które mają zmniejszać ich zapotrzebowanie na energię cieplną. Dodatkowo kolejne konstrukcje zostaną zwolnione z obowiązku posiadania pozwolenia na budowę - czasem będzie wymagane jedynie zgłoszenie, a niekiedy budowlańcy w ramach swoich prac nie będą musieli załatwiać żadnych spraw administracyjnych.

Nowe normy energooszczędności

Nowelizacja prawa nakłada obowiązek ponownego ograniczenia zużycia energii użytkowej budynków w celu zwiększenia ich energooszczędności zgodnie z unijnymi standardami. Ten ruch zmusi inwestorów do zakupu specjalistycznych materiałów budowlanych, które utrzymują więcej ciepła wewnątrz. Jednocześnie wszystkie studia architektoniczne są zobowiązane do tworzenia projektów zgodnie z nowymi normami.


Zmniejszony próg zużycia energii pierwotnej (EP)

Od stycznia 2017 r. zmniejszy się dopuszczalny próg zużycia energii pierwotnej (EP), który określa roczne zapotrzebowanie budynku na nieodnawialną energię pierwotną stosowaną na potrzeby ogrzewania, wentylacji, chłodzenia i podgrzewania wody użytkowej. Mniejsza wartość czynnika EP obiektu oznacza mniejsze zapotrzebowanie na energię.

Zmniejszony współczynnik przenikania ciepła obiektów (U)

Kolejnym krokiem w kierunku energooszczędności jest wymóg dokładniejszego izolowania budynków. Przepisy obniżają współczynnik przenikania ciepła (U), który określa jakość izolacji danego materiału, dla ścian, dachów, stropów i stropodachów wszystkich konstrukcji. Również tutaj niższa wartość czynnika oznacza lepszą termoizolację.


"Dla budowlańców najprostszym sposobem na dopilnowanie nowych norm energooszczędności będzie zwiększenie grubości stosowanej warstwy izolacyjnej budynku. Pamiętajmy, że w 2017 wymogi energooszczędności będą jeszcze większe, więc warto już teraz zainwestować w materiały budowlane o podwyższonych standardach termoizolacyjnych" - tłumaczy Radosław Marciniec, Główny Technolog w firmie Arsanit, producenta chemii budowlanej.

Zmiany w zgłaszaniu prac budowlanych

Nowelizacja ustawy również zmienia obowiązkowe procedury związane z rozpoczęciem prac budowlanych. Od 1 stycznia 2017 roku:
  • Budowa parterowych budynków gospodarczych do 35 m2 i suszarni kontenerowych do 21 m2 nie będzie wymagać ani zgłoszenia, ani pozwolenia na budowę. Tak samo będzie w przypadku konstrukcji klimatyzacji, basenów i oczek wodnych do 50 m2. Również zjazdy z dróg powiatowych i gminnych oraz zatok parkingowych w ich obrębie jak i przepusty o średnicy 100 cm nie będą podlegały żadnej rejestracji.
  • Budowa wiat do 35 m2 będzie wymagać zgłoszenia, a nie pozwolenia. Podobnie będzie w przypadku konstrukcji zjazdów z dróg krajowych oraz zatok parkingowych na tych drogach.
  • Przebudowa budynków wymagających pozwolenia na budowę wciąż będzie wymagać odpowiedniego pozwolenia. Nie będzie ono wymagane jedynie wtedy, gdy przebudowa nie obejmuje przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych.
  • Z kolei przebudowa domków jednorodzinnych nie będzie wymagała zgłoszenia, chyba że doprowadzi do zwiększenia dotychczasowego obszaru oddziaływania tych budynków. Wciąż jednak trzeba będzie zgłaszać przebudowę przegród zewnętrznych i elementów konstrukcyjnych takich budynków.
  • Administracje będą miały mniej czasu na zgłoszenie odmowy rozpoczęcia prac budowlanych - po zmianie będzie to 21 a nie 30 dni jak było wcześniej.
  • Kolejna seria zmian na rynku ma na celu promowanie energooszczędnych rozwiązań konstrukcyjnych normalizując standardy polskiego budownictwa ze standardami Unii Europejskiej. Początkowo zmusi to inwestorów do wyższych wydatków konstrukcyjnych, jednak z każdym rokiem będą mogli spodziewać się zwrotu z inwestycji z racji ograniczenia kosztów ogrzewania. Natomiast obniżenie wymogów zgłaszania prac budowlanym ułatwi inwestorom proces rozpoczęcia nowych projektów w nadchodzącym roku.

Źródło i zdjęcia: Arsanit
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej