Strona główna | AktualnościPlamy na ścianach - w jaki sposób je usunąć?

Plamy na ścianach - w jaki sposób je usunąć?

Plamy na niedawno pomalowanych ścianach są bardzo irytujące. Tym bardziej, że w naszych mieszkaniach najczęściej używamy dość jasnych kolorów, a na nich nawet najmniejsze zabrudzenia są widoczne. A o poplamienie ścian nie jest trudno. Szczególnie, gdy w domu są dzieci. Wtedy, oprócz plam zostawianych przez nieuważnych dorosłych, pojawiają się ślady radosnej twórczości maluchów - rysunki kredkami, flamastrami i ołówkami oraz ślady brudnych od błota, farb czy też dżemu małych rączek. Przecież jasna ściana aż kusi, żeby się o nią wytrzeć…

Ale i bez dzieci w domu nietrudno zabrudzić ścianę - uderzając o nią zabrudzonym butem lub oponą roweru, zgniatając insekta lub zbyt gwałtownie wyciskając keczup. W jaki sposób usuwać takie zabrudzenia? Najlepiej jest zapobiegać powstawaniu trwałych zabrudzeń poprzez malowanie ścian farbami o zwiększonej odporności na ścieranie (np. Śnieżka Satynowa),a jeszcze lepiej farbami plamoodpornymi (Magnat Ceramic) Ale co, jeśli nie byliśmy tak przewidujący i zapobiegliwi? Są dwa niezawodne sposoby, aby pozbyć się plam.

1. Słabsze, nawierzchniowe zabrudzenia ścian najlepiej myć jest ciepłą wodą lub wodą z dodatkiem łagodnego detergentu. Ścianę najlepiej jest myć pianą i nie trzeć zbyt mocno - do mycia najlepsza będzie gąbka. Jeśli od ostatniego malowania ściany minęło już trochę czasu, może okazać się, że trzeba umyć ją całą - przemycie jednego kawałka może pozostać widoczne. Ścianę najlepiej myć od góry do dołu, a po skończonym myciu z użyciem piany, warto przemyć całą powierzchnię czystą wodą. Na koniec dobrze jest użyć ręcznika papierowego do usunięcia największych zawilgoceń, a potem całość zostawić do wyschnięcia.


2. Intensywne zabrudzenia, powstałe od substancji oleistych, sadzy czy tez dymu tytoniowego wymagają użycia mocniejszych środków. W tym przypadku do mycia ściany należy użyć przeznaczonego do usuwania silnych zabrudzeń mydła malarskiego. Mydło malarskie dostępne  jest w sklepach z chemią budowlaną. Jest gęstą w konsystencji mieszaniną dwóch rodzajów mydeł. Obecność w jego składzie mydła potasowego i sodowego sprawia, że ten niedrogi ale jakże skuteczny preparat, rozprawia się nawet z tłustymi plamami. Przed użyciem należy go rozpuścić w ciepłej wodzie. Podobnie działają płyny malarskie, ale w ich przypadku woda może być zimna lub letnia. Co ważne, ścianę po myciu mydłem lub płynem malarskim trzeba wypłukać czystą wodą. Uporczywe zabrudzenia, które po tych zabiegach staną się jaśniejsze, ale nie znikną zupełnie, trzeba pomalować specjalną farbą do plam i zacieków.  Farba ta ma świetne właściwości kryjące i ma za zadanie izolować plamy oraz zabrudzenia - szczególnie te trudne do zlikwidowania: tłuste i smoliste. Dodatkowym atutem jest to, że w przypadku plam po zagrzybieniu chroni ścianę przed nawrotem grzyba lub pleśni.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Dobry materiał izolacyjny? 5 pytań, na które wykonawca musi znać odpowiedź

Remont starego domu czy budowa nowego - w obu przypadkach niezbędna jest kompleksowa termomodernizacja. Wykonawca musi wówczas podjąć kilka kluczowych decyzji. Jaki materiał wybrać do ocieplenia? Kiedy przeprowadzić prace? Na co zwrócić szczególną uwagę? Podpowiadamy, które rozwiązania są najlepsze. Czytaj więcej