Strona główna | AktualnościPolska w termowizyjnym obiektywie

Polska w termowizyjnym obiektywie

Firmy znane z działań proekologicznych, instytucje publiczne odpowiadające za ochronę środowiska
Firmy znane z działań proekologicznych, instytucje publiczne odpowiadające za ochronę środowiska, a nawet organizacje ekologiczne nie zawsze dbają w swoich siedzibach o ochronę środowiska – tak wynika z raportu „Polska w termowizyjnym obiektywie” firmy Isover.

Specjaliści Isover, firmy która na co dzień produkuje ocieplenia i izolacje, zbadali w listopadzie 2008 r. stan ociepleń 18 warszawskich budynków – siedzib firm, instytucji i organizacji działających na rzecz ochrony środowiska.

Ponad 70% z nich było źle lub bardzo źle ocieplonych. Takie właśnie budynki przyczyniają się do znacznie zwiększonej emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Powodują konieczność produkcji większej ilości energii, a każda megawatogodzina produkowanej w Polsce energii elektrycznej powoduje powstanie 1000 kg dwutlenku węgla.

Badanie przeprowadzono techniką zdjęć termowizyjnych, która pozwala na ukazanie promieniowania cieplnego fotografowanych obiektów.

Motywacją do przygotowania raportu była analiza termowizyjna siedziby głównej firmy Isover w Gliwicach. Okazało się, że budynek jest bardzo źle ocieplony.

Ogłoszenie wyników raportu ma na celu uświadomienie właścicielom budynków użyteczności publicznej oraz osobom posiadającym lub budującym domy, jak wielkie znaczenie dla środowiska ma właściwa izolacja. Ogólne wnioski z raportu zostały przedstawione podczas Konferencji Narodów Zjednoczonych w sprawie Zmian Klimatu, która miała miejsce w grudniu 2008 r. w Poznaniu.

Źródło: Tynki, nr 2 (2) 2008
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej