Strona główna | AktualnościPrace terminowe w trybie express - zaprawy klejowe do płytek ceramicznych

Prace terminowe w trybie express - zaprawy klejowe do płytek ceramicznych

Wybór odpowiedniej zaprawy klejowej zależy od całego szeregu czynników - rodzaju podłoża i okładziny, planowanych obciążeń, przewidywanych odkształceń termicznych czy wreszcie samego miejsca zastosowania. Wybór zostaje ograniczony również przez termin wykonywania prac - zwłaszcza, gdy do dyspozycji mamy 2, a nie 24 godziny. Warto wiedzieć zatem, jak wygrać nierówną walkę z uciekającym czasem i jaką zaprawę klejową wybrać, by jeszcze tego samego dnia przystąpić do etapu wykończeniowego tj. spoinowania płytek i przekazania gotowej realizacji w ręce, czekającego z niecierpliwością, inwestora.

Odpowiednio dobrana, charakteryzująca się wysoką jakością i doskonałymi parametrami technicznymi zaprawa klejowa, stanowi gwarancję integralności całej konstrukcji oraz dba o wieloletnią trwałość i niezawodność okładziny. Dlatego, zwłaszcza podczas prac terminowych wykonywanych pod presją czasu, należy stawiać na rozwiązania szybkie, ale nie wybierane w pośpiechu.

"Przechodząc do przedostatniego etapu glazurniczego należy pamiętać, że zastosowanie konwencjonalnych klejów wymaga zachowania co najmniej 24 godzin przerwy przed spoinowaniem płytek i chodzeniem po ułożonej okładzinie. Dlatego, uzupełniając nasze systemy do szybkiej budowy przy pracach terminowych o funkcjonalne kleje, skróciliśmy ten czas do minimum. 2 godziny - tylko tyle potrzeba, by móc bez obaw przystąpić do fugowania - także w przypadku metody klejenia "płytka na płytkę" - podkreśla Artur Watras, Product Manager Sopro.


Błyskawiczne rozwiązanie

SoproDur® HF 264 to wielofunkcyjna, szybkowiążąca, elastyczna, cementowa zaprawa klejowa z dodatkiem tworzyw sztucznych, charakteryzująca się możliwością bardzo wczesnego obciążania. To produkt, pod wieloma względami, wielozadaniowy. Po pierwsze, doskonale sprawdzi się w przypadku współpracy z różnorodnymi materiałami okładzinowymi - płytkami i płytami ceramicznymi, kamionkowymi, gresowymi, płytami Cotto, podłogowymi płytami klinkierowymi, płytami z betonu i niewrażliwego na przebarwienia kamienia naturalnego oraz płytami z konglomeratów, wytworzonych na bazie żywicy syntetycznej. Po drugie, może być używany do układania płytek metodą półpłynną lub średniowarstwową do 20 mm, na podłogach ogrzewanych oraz na istniejących okładzinach metodą "płytka na płytkę". Po trzecie, cechuje go szeroki wachlarz zastosowań - SoproDur® HF 264 przyspieszy pracę zarówno podczas dużych, jak i niewielkich inwestycji. Dzięki wysokokrystalicznemu wiązaniu wody i możliwości zastosowania zaprawy w konsystencji półpłynnej, jest szczególnie zalecany do użycia w obiektach przemysłowych i użyteczności publicznej, których posadzki narażone są na duże obciążenia lub oczekiwane jest szybkie, ponowne użytkowanie okładziny.

Ten superszybki produkt gwarantuje możliwość przejścia do etapu fugowania już po 2 godzinach od aplikacji kleju, zaś obciążenie staje się możliwe po około 5 godzinach. SoproDur® HF 264 spełnia wymagania C2 EF wg normy PN-EN 12004.


Alternatywnie...

Montaż okładzin w przypadku prac terminowych można wykonać również za pomocą produktów zakwalifikowanych do tzw. "systemu szybkiego". - W tym zestawieniu znalazły się zaprawy Sopro VF 419 oraz Sopro No.1 404, które gwarantują możliwość przejścia do kolejnego etapu wykonawczego, po niespełna 3 godzinach od utwardzenia zaprawy, a do możliwości obciążania dochodzi po ok. 24 godzinach - podkreśla Artur Watras, Product Manager Sopro.

Oba rozwiązania to szybkowiążące, elastyczne zaprawy klejowe wzbogacone tworzywem sztucznym, które doskonale sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istotny jest szybki czas ponownego użytkowania okładziny. Obok wysokiej wydajności, zaprawy spełniają ponadto podwyższone wymagania techniczne. Bardzo dobra przyczepność kontaktowa, wczesna wytrzymałość - wynosząca 1 MPa po zaledwie 3 godzinach, wysoka zdolność zatrzymywania wody potrzebnej w trakcie procesu wiązania zapraw oraz wysoka stabilność na podłożach pionowych w przypadku zaprawy No 1. 404 - ten zespół cech czyni z nich niezawodne rozwiązanie nawet w najbardziej wymagających warunkach roboczych. Zarówno Sopro VF 419, jak i No.1 404 można z powodzeniem stosować w pomieszczeniach i na zewnątrz, również w przypadku wykonywania podłóg ogrzewanych.

Rada Eksperta Sopro: Oba kleje to synonim wielofunkcyjności - w zależności od ilości wody zarobowej, można uzyskać zaprawę o konsystencji cienko-, średniowarstwowej lub półpłynnej. Dodatkowo, Sopro No.1 404 doskonale sprawdzi się w konsystencji plastycznej, do miejscowego szpachlowania nierówności do 10 mm grubości warstwy.

Dzięki wysokiej jakości, szybkowiążącym zaprawom klejowym, wystarczą zaledwie 2-3 godziny by ze spokojną głową, bez stresu i niepotrzebnych nerwów przejść do ostatniego etapu wykonawczego - spoinowania okładziny. Od oddania realizacji w terminie, dzieli nas już tylko czas wbudowania fugi i 120 minut, po których z powodzeniem możemy wejść na posadzkę wykończoną za pomocą zaprawy DF 10, o czym opowiemy w ostatniej części przewodnika produktowego po pracach terminowych.

Źródło i zdjęcia: Sopro
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej