Strona główna | AktualnościPrace wykończeniowe z użyciem akrylu - idealnie gładkie ściany

Prace wykończeniowe z użyciem akrylu - idealnie gładkie ściany

Idealnie równe, pozbawione dziur czy pęknięć ściany to marzenie chyba wszystkich właścicieli mieszkań i domów. Jednak wbrew dość powszechnej opinii, jest to efekt, który w większości przypadków możemy zrealizować bez konieczności kłopotliwego, kosztownego i długotrwałego remontu. O tym, jak to zrobić opowiada Tomasz Mazurkiewicz, ekspert z firmy Den Braven.

Nie jest tajemnicą, że od wyglądu naszych ścian w dużej mierze zależy estetyka całego pomieszczenia. Oczywiście, ma na to wpływ również odpowiednia aranżacja i wystrój, jednak równe i pozbawione szczelin ściany stanowią podstawę, o której nie powinniśmy zapominać. Renowacja tego typu powierzchni większości z nas kojarzy się z długotrwałymi i dość uciążliwymi pracami remontowymi. Czy jednak musi być tak zawsze?

 
Jedną z pierwszych rzeczy, jaką powinniśmy ustalić decydując się na przywrócenie świetności naszym ścianom, jest określenie z jak dużymi ubytkami mamy do czynienia. W dużej mierze determinuje to bowiem rodzaj oraz ilość środków jakich będziemy musieli użyć podczas remontu. Niestety, jeśli uszkodzenia są duże i rozległe, lub gdy warstwa tynku zaczyna widocznie odchodzić od muru tworząc kruszące się pod wpływem nacisku wybrzuszenia, prawdopodobnie nie obejdzie się bez gruntownego remontu. Defekty tego typu są bowiem prawdopodobnie wynikiem źle położonej warstwy tynku i będą wymagały ponownego jej położenia. W takiej sytuacji (szczególnie jeśli nie mamy większego doświadczenia w tego typu pracach) najlepszym rozwiązaniem będzie wezwanie fachowca. Jednak w przypadku mniejszych ubytków w ścianach nie jest to konieczne i większość napraw z powodzeniem będziemy mogli wykonać sami.
 
"Jednym z najczęściej występujących problemów z jakimi można spotkać się podczas odnawiania ścian są pęknięcia wynikające z ich ruchów. Mogą być one spowodowane wibracjami, zmianami temperatury na jakie narażony jest nasz budynek, czy nawet mocniejszym trzaśnięciem drzwiami. Niestety, chociaż są to niewielkie rysy psują estetykę pomieszczenia oraz utrudniają malowanie. Na szczęście ich usunięcie nie powinno stanowić kłopotu i najczęściej możemy to zrobić we własnym zakresie, stosując jeden z powszechnie dostępnych na rynku środków, takich jak na przykład Akryl malarski firmy Den Braven" - mówi Tomasz Mazurkiewicz, specjalista produktu z firmy Den Braven.

"Extra Akryl Malarski jest modyfikowanym kitem uszczelniającym na bazie wodnej dyspersji akrylowej stworzonym z myślą o wygładzaniu oraz wypełnianiu ubytków przed malowaniem. Wielką zaletą tego produktu jest to, że zawiera on specjalne dodatki mające na celu minimalizację przebarwień, dzięki czemu nawet farby o dużej zawartości pigmentów będą cieszyć oko swoim kolorem przez długi czas. Czyni to z niego doskonały podkład pod późniejsze malowanie. Dodatkowo, dzięki swojemu plastyczno-elastycznemu charakterowi, "pracuje" on w złączu razem ze ścianą, co sprawia, że nie wykruszy się pod wpływem późniejszych ruchów" - dodaje Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven. 

Kolejnym dość popularnym rodzajem ubytków są szczeliny powstałe w wyniku wykruszania się uszczelnienia płyt gipsowo-kartonowych. I choć do ich wypełnienia z powodzeniem może również posłużyć wspomniany wcześniej Extra Akryl malarski firmy Den Braven, warto rozważyć użycie specjalistycznego środka uszczelniającego, stworzonego specjalnie z myślą o tego typu pracach. W przypadku, gdy w naszym domu lub mieszkaniu zastosowano lekką konstrukcję z płyt gipsowo-kartonowych, najlepszym rozwiązaniem będzie użycie Akrylu do płyt g-k firmy Den Braven. Jego specjalna formuła czyni go idealnym środkiem do spoinowania połączeń pomiędzy płytami ściennymi, łączeniami płyt z ościeżnicami, listwami maskującymi i stolarką, czy w końcu wypełnienia szczelin, rys i pęknięć w tynkach czy bloczkach gipsowych.

"Oczywiście, tak jak w przypadku Extra Akrylu Malarskiego, środek ten jest trwale elastyczny oraz w pełni malowalny, dzięki czemu unikniemy nieprzyjemnych niespodzianek już na etapie nakładania na odnowioną powierzchnię nowej warstwy farby" - mówi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.
 
A co w przypadku naprawdę drobnych defektów, które co prawda nie wymagają szeroko zakrojonych prac, a są jedynie drobnym "liftingiem" naszej ściany? W kwestii takich uszkodzeń, np. odprysków powstałych w wyniku wbijania gwoździa czy lekkiego zawadzenia meblem, nie warto oczywiście brać się za odnawianie całej ściany. Wystarczy zastosowanie szybkiego i skutecznego środka, takiego jak na przykład Szybki akryl szpachlowy firmy Den Braven, który stworzony został z myślą o jak największym uproszczeniu prac remontowo-wykończeniowych. Dzięki bardzo krótkiemu czasowi schnięcia, nie musimy obawiać się powstania rys skurczowych, a co za tym idzie, znacznie skracamy sobie czas potrzebny na odnowienie ściany.

"Oczywiście, w przypadku gdy nasza ściana nie jest biała, w miejscu jego użycia będzie wyraźnie widoczne, co w większości przypadków będzie się wiązać z koniecznością odmalowania całego pomieszczenia. Jednak jedno jest pewne - użycie Szybkiego akrylu szpachlowego firmy Den Braven, na pewno skróci czas, jaki będziemy musieli przeznaczyć na tego typu prace, do niezbędnego minimum" - radzi Tomasz Mazurkiewicz z firmy Den Braven.
 
Jak widać środków, których możemy użyć, by przywrócić naszym ścianom blask jest bardzo dużo - ze względu na to z jakiego typu uszkodzeniami mamy do czynienia, możemy dobrać najbardziej pasujący nam produkt. A co więcej, większość tego typu prac możemy wykonać sami, przy stosunkowo niewielkim nakładzie środków oraz wysiłku. Dlatego też może warto zastanowić się nad tym, czy satysfakcjonuje nas wygląd naszych ścian i jeśli nie, poświęcić weekend na ich renowację?

Źródło i grafika: Den Braven
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Uwzględnij grubsze ocieplenie - za rok wchodzą nowe Warunki Techniczne!

Inwestorzy indywidualni decydujący się w ostatnich latach na budowę domu musieli dostosować się do wyższych standardów związanych z oszczędnością energii cieplnej, co wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Cykl zmian, zapoczątkowanych jeszcze w 2014, znajdzie swój finał 1 stycznia 2021, kiedy to ostatecznie w życie wejdą docelowe wymagania cieplne względem dachów i ścian zewnętrznych. Jak przygotować się na nadchodzące regulacje? Ile centymetrów ocieplenia trzeba będzie dołożyć? Ile to będzie kosztować? Czytaj więcej