Strona główna | AktualnościRemmers Roman Cement na elewacji kościoła

Remmers Roman Cement na elewacji kościoła

Pod koniec grudnia 2009 zakończyły się prace konserwatorskie na elewacjach kościoła św. Marcina na warszawskiej Starówce.


Kościół św. Marcina na warszawskiej Starówce. Prace konserwatorskie prowadziła firma Renova, a materiały dostarczyła firma Remmers Polska
Fot. Remmers Polska


Pod koniec grudnia 2009 zakończyły się prace konserwatorskie na elewacjach kościoła św. Marcina na warszawskiej Starówce. Ostatni etap prac polegał na wykonaniu kopii płaskorzeźb i rzeźb wolnostojących, które po 65 latach wróciły do nisz na frontonie świątyni. Rzeźby odtworzono wykorzystując do tego celu animację komputerową, wykonaną na podstawie archiwalnych zdjęć sprzed Powstania Warszawskiego, podczas którego kościół został doszczętnie zniszczony. Nad głównym wejściem ponownie zawisła płaskorzeźba przedstawiająca symbol OO. Augustianów.

Rzeźbiarze i konserwatorzy odtworzyli figury w zaprawie Vergussmortel RZ. Zaprawa ta oparta jest na historycznym spoiwie francuskiego cementu romańskiego, który został tak zmodyfikowany w laboratoriach firmy Remmers, aby spełnić wysokie wymagania wykonawcze.

Zadaniami postawionymi przez konserwatorów z firmy Renova były m.in.: odpowiednia wytrzymałość mechaniczna, pozwalająca na bezpieczne wyciągnięcie rzeźb z formy bez powodowania uszkodzeń, wierne oddanie skomplikowanych kształtów formy rzeźbiarskiej, optymalizacja czasu wiązania.

Źródło: Tynki, nr 1 (6) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Systemy termoizolacyjne Remmers w ekskluzywnych mieszkaniach w Berlinie



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej