Strona główna | AktualnościSiatki przed gołębiami

Siatki przed gołębiami

Ptasie nieczystości są powodem narzekań mieszkańców większości polskich miast.
Nie chodzi tu jednak tylko o dramat estetyczny, ponieważ gołębie zanieczyszczenia wyrządzają fizyczne szkody, m.in. na obiektach użytku publicznego i zabytkach. Obecność gołębi praktycznie zawsze oznacza brud na okolicznych obiektach: budynkach mieszkalnych, magazynach, zabytkach. Długotrwałe utrzymywanie się nieczystości, np. na elewacji, parapetach lub gzymsach, powoduje fizyczne zniszczenia. Jest to uciążliwe dla mieszkańców, ale oznacza także koszt, trudno bowiem pozwolić, aby budynki w centrum miasta prezentowały się tak odpychająco. „Na gołębie nieczystości szczególnie narażone są zabytkowe obiekty” – komentuje Paweł Ćwierzyński z BirdSystem, firmy zajmującej się bezpiecznym odstraszaniem gołębi. – ,,Brud pozostawiany przez zwierzęta ingeruje w strukturę tynków na ścianach zewnętrznych. Długo zbierające się nieczystości nie jest łatwo usunąć, można przy tym uszkodzić fryzy, kapitele kolumn, gzymsy, lepiej więc zapobiegać problemowi niż ponosić regularne wydatki na sprzątanie”.

Odstraszanie ptaków realizuje się na wiele sposobów. Na europejskim rynku dostępne jest BirdSystem Plus, produkt polskiej firmy, który zyskał pozytywną opinię Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Polsce. Jest to zabezpieczenie w postaci modułów mechanicznych wyposażonych w specjalną silikonową końcówkę, która uniemożliwia gołębiom wylądowanie i jednocześnie chroni przed zranieniem.

Źródło: Tynki, nr 4 (17) 2012
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej