Strona główna | ProduktyStyropian - właściwa gęstość i masa

Styropian - właściwa gęstość i masa

Dobór optymalnego produktu do ocieplenia np. elewacji domu, mieszkania, magazynu czy budynku firmy nie jest wcale taki łatwy. Firmy i przedsiębiorstwa nierzadko nastawiają się na generowanie maksymalnych zysków, a nie na produkcję materiałów najwyższej jakości. Wybierając styropian, czy inne materiały budowlane, musimy posiadać wiedzę, która pozwoli nam podjąć właściwą decyzję.

Fot. Arbet

W przypadku ocieplania budynków stajemy zwykle przed wyborem odpowiedniego typu płyt styropianowych, ponieważ materiał ten jest najpopularniejszy (ze względu na cenę) i doskonale spełnia swoją funkcję jako materiał izolacyjny. Jest wręcz stworzony na potrzeby branży budowlanej. Dlatego, by dokonać najlepszego wyboru, musimy wiedzieć o tym, że najlepszym wyznacznikiem jakości styropianu jest gęstość, czyli waga określonej objętości wyrobu, a co za tym idzie, musimy zawsze i wszędzie zwracać uwagę na to, w jaki sposób dany producent pakuje i oznacza swoje produkty i jak to się ma do ich rzeczywistej wagi.

Sprawdzamy jakość styropianu
Skoro o jakości styropianu, czyli m.in. o jego trwałości i odpowiedniej izolacji cieplnej, świadczy jego gęstość, należy zawsze pamiętać o tym, by – jeszcze przed dokonaniem zakupu – sprawdzić gęstość upakowania granulek polistyrenu, z których wykonana jest styropianowa płyta. By to uczynić, wystarczy taką płytę zważyć, ponieważ najczęściej im jest ona cięższa, tym niższy jest jej współczynnik przewodzenia ciepła, a co za tym idzie – taki styropian lepiej izoluje ciepło, czyli realnie obniża nasze rachunki za ogrzewanie obiektu czy to mieszkalnego, czy gospodarczego. Po zważeniu, porównajmy nasz wynik z informacjami, które znajdują się na etykiecie wyrobu, czyli zobaczmy, co zamieścił producent o objętości zapakowanego styropianu. Najczęściej jest to 0,3 m3. Następnie wagę paczki podzielmy przez jej objętość. Na koniec, wynik takiego prostego rachunku porównajmy z minimalną gęstością danej odmiany styropianu i mamy wynik działania na rzetelność producenta oraz jakość jego materiałów.

Dlaczego ważenie jest istotne?
Niestety na polskim rynku nierzadko odnotowuje się zdarzenia, w których niektórzy producenci zaniżają ilość surowca, niezbędnego do produkcji konkretnej odmiany styropianu, przez co waga i gęstość są zbyt niskie choć oznaczenia, znajdujące się na opakowaniu, świadczą o tym, że produkt jest odpowiedniej jakości. Właśnie po to, by móc sprawdzić, czy mamy do czynienia z uczciwym producentem, należy zawsze sprawdzić wagę płyt styropianowych, których zakup planujemy. Mimo prostoty tego działania, jego skuteczność jest niezwykle wysoka.

Nie ma więc wątpliwości, że przed wyborem materiału termoizolacyjnego, który ma nam służyć przez długie lata, wpływając na jakość, komfort życia i rachunki, należy pamiętać o tym, by zawsze zwracać uwagę na oznaczenia znajdujące się na opakowaniach paczek płyt styropianowych oraz sprawdzać ich wiarygodność na podstawie rzeczywistej wagi i gęstości danej paczki.

Źródło: Tynki, nr 4 (17) 2012

CZYTAJ WIĘCEJ

Nowa kadencja władz PSPS
Jakie styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej