Strona główna | ProduktyTechnologia ociepleń z użyciem styropianu w systemie Alpol Eko Plus

Technologia ociepleń z użyciem styropianu w systemie Alpol Eko Plus

Technologia ociepleń z użyciem styropianu systemem Alpol Eko Plus jest stosunkowo szybka w wykonaniu i zakłada, że prace powinny być rozpoczęte i zakończone w tym samym sezonie budowlanym. Zdarza się, że wykonawca w trakcie prac prowadzonych jesienią zostaje zaskoczony okresowym spadkiem temperatur poniżej zera. Jeżeli jednak roboty zostały rozpoczęte wystarczająco wcześnie, to ma zwykle czas na ich dokończenie, zanim zimowa pogoda całkowicie to uniemożliwi.

Prawidłowa ocena, czy uda się zakończyć prace budowlane przed nastaniem zimy jest niezmiernie ważna i determinuje dalsze kroki. Jeżeli pogoda nie pozwala na kontynuację prac, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wstrzymanie ich na okres zimowy. Budynek powinien być do tego odpowiednio przygotowany tzn. zamknięty, zadaszony i z wykonanym odprowadzeniem wody opadowej z dachu.

Najlepszym momentem do wstrzymania robót jest etap po przyklejeniu styropianu i przed wykonaniem warstwy zbrojącej. Czynniki atmosferyczne, panujące w czasie jednego sezonu zimowego, nie doprowadzą do istotnej destrukcji powierzchni styropianu pod warunkiem, że będzie to styropian właściwej jakości, przeznaczony do systemów ociepleń. Na wiosnę, przed wznowieniem robót, będzie on wymagał jedynie przeszlifowania całej powierzchni.

Drugim dobrym momentem, w którym można przerwać prace, jest etap po wykonaniu warstwy zbrojonej (siatki zbrojącej zatopionej w kleju). Należy jednak brać pod uwagę, że w momencie spadku temperatury poniżej 0°C, warstwa zbrojona musi już być wyschnięta, ponieważ jej przemrożenie może spowodować uszkodzenia. Warstwa zbrojona powinna także zostać zagruntowana gruntem podtynkowym, w celu zabezpieczenia przed wnikaniem wody. Jeżeli przerwa nie jest zbyt długa (około 3-4 miesięcy), to można wykonać tynk dekoracyjny bez żadnych robót dodatkowych. W przypadku dłuższej przerwy, zaleca się przed nałożeniem tynku powtórne gruntowanie elewacji.

Podjęcie ryzyka robót w warunkach obniżonych temperatur wymaga od wykonawcy odpowiedniego przygotowania, np. osłonięcia budynku specjalnymi osłonami zimowymi oraz użycia materiałów przystosowanych do pracy w obniżonych temperaturach. Standardowe kleje do ociepleń można stosować w temperaturach powyżej 5°C. W warunkach niskich temperatur i wysokiej wilgotności powietrza wiążą one i wysychają nawet kilka dni, a temperatura w tym okresie nie może spadać poniżej zera. Zastosowanie kleju zimowego ALPOL AK 534 pozwala na bezpieczną pracę w łagodnych warunkach zimowych, przy temperaturze powietrza bliskiej 0°C. Szybki proces wiązania kleju pozwala na spadek temperatury nawet do -5°C już po ośmiu godzinach od zastosowania.

Źródło i zdjęcie: Alpol

CZYTAJ WIĘCEJ

Prace ociepleniowe zimą
Kiedy nadchodzi zima dla ETICS?
Sprzęty niezbędne zimą
Roboty na wysokości zimą
Nowości w ofercie firmy Alpol Gips
Nowe farby wewnętrzne w ofercie firmy Alpol Gips
Alpol AK 518 - nanoklej do klinkieru opatentowany
Alpol Gips wspiera wspólną akcję producentów, architektów i rodziców "Łazienka 6-latka"
AG T29 - tynk gipsowy ręczny firmy Alpol
AZ 113 oraz AT 301 L - nowości w ofercie firmy Alpol Gips
Szeroka oferta klejów do okładzin firmy Alpol GipsDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej