Strona główna | AktualnościTynk mozaikowy - jak go stosować?

Tynk mozaikowy - jak go stosować?

Tynki mozaikowe, nazywane również tynkami "kamyczkowymi", to dekoracyjne, cienkowarstwowe tynki zawierające kruszywo. Są niezwykle elastyczne i odporne na uszkodzenia, dzięki zastosowaniu żywicy w formie spoiwa. Można je dzięki temu również myć bez ryzyka uszkodzenia. Tynki mozaikowe dostępne są w szerokiej gamie kolorów i mogą być używane nie tylko do celów zewnętrznych, takich jak cokoły, ale idealnie nadają się również do wnętrz np. w korytarzach i klatkach schodowych.

Najważniejsze jest stabilne podłoże

Pierwszym i najważniejszym etapem jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W praktyce oznacza to, że powierzchnia ścian na którą chcemy nakładać tynk mozaikowy powinna być starannie wyczyszczona. Oprócz tego, powierzchnia powinna być trwała, sucha i gładka. Jest to konieczne, ponieważ tynki mozaikowe nakłada się cienką warstwą, całkowicie pokrywającą ścianę - wszystkie nierówności i pęknięcia mogą uniemożliwić mocne przyleganie do podłoża i prawidłowe rozprowadzenie. Przed nałożeniem tynku należy zagruntować podłoże produktem tego samego producenta, postępując zgodnie z jego instrukcjami - użycie produktu innego producenta spowoduje utratę gwarancji. Dlatego jeżeli używasz np. tynku mozaikowego MAJSTER-POL, należy wykorzystać grunt tej firmy, aby zagwarantować dobry efekt.

Warunki aplikacji

Przed nakładaniem tynku mozaikowego należy zwrócić uwagę na panujące warunki atmosferyczne. Proces przygotowania, nakładania i wysychania tynku powinien przebiegać przy pogodzie bezdeszczowej w temperaturze powietrza i podłoża od +10°C do +25°C. Podłoże powinno być nośne, równe i suche, nie spękane, oczyszczone z powłok antyadhezyjnych (takich jak: kurz, tłuszcz, pył i bitumy) oraz wolne od agresji biologicznej i chemicznej.

Zastosowanie tynku mozaikowego po przeprowadzeniu prac przygotowawczych wcale nie jest trudne. Najpierw należy całą zawartość opakowania bardzo dokładnie wymieszać mieszarką/wiertarką wolnoobrotową z mieszadłem koszykowym lub skrzydełkowym aż do uzyskania jednolitej konsystencji.

"Najlepiej używać pacy nierdzewnej  podobnie jak w przypadku innych tynków. Prace na ścianie tworzącej jedną płaszczyznę należy prowadzić w sposób ciągły, bez przerw metodą "mokre na mokre" stosując materiał z jednej partii produkcyjnej. Tynk powinniśmy nakładać w małych ilościach, równomiernie wygładzając w przeciwnym razie widoczne będą łączące się krawędzie. Pamiętać także należy o odzieży ochronnej - żywicę trudno później usunąć.- podkreśla Jacek Kołodziejczyk" - Doradca Techniczny.

Wydajność tynku mozaikowego

Na wydajność tynku mozaikowego wpływa kilka czynników takich jak jakości przygotowanego podłoża, jego równości, chłonności oraz doświadczenie osoby wykonującej pracę. Ile kg tynku powinniśmy przeznaczyć na m2? Średnie zużycie tynku na odpowiednio przygotowanym podłożu zależy od granulacji tynku i kształtuje się następująco:
  • 3 kg - dla granulacji drobnoziarnistej
  • 4 kg - dla granulacji średnioziarnistej
  • 5 kg - dla granulacji gruboziarnistej
Źródło i zdjęcie: Master-Pol

CZYTAJ WIĘCEJ

Tynk mozaikowy - efektywna dekoracja ścian wewnętrznych i zewnętrznych
MajsterTynk Mozaikowy z Miką - trwały i niezawodnyDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej