Tynki zewnętrzne - odświeżone i zadbane
Śmiało można stwierdzić, że elewacja, oprócz swojej tradycyjnej roli, pełni też poniekąd wizytówkę naszego domu. Warto zatem zadbać o taki wygląd tynków zewnętrznych, który sprawiać będzie przyjemność zarówno mieszkańcom, jak i wszystkim gościom.
Tynki zewnętrzne przez cały rok poddawane są dość ciężkiej próbie - na ich wygląd wpływ mają przecież zarówno zmienne warunki pogodowe, uszkodzenia mechaniczne, jak i np. porastające je grzyby. Co zatem zrobić, by jak najdłużej cieszyć się piękną i zadbaną elewacją?
"Przede wszystkim warto wyrobić sobie nawyk systematycznego mycia elewacji. Przynajmniej raz w roku, np. podczas wiosennych porządków, powinniśmy zadbać także o czystość ścian zewnętrznych" - mówi Paweł Kwaśniewski z firmy TACK Elewacje i Wnętrza.
Ta banalna z pozoru czynność przez większość osób jest zupełnie pomijana. Jest to dziwne tym bardziej, że sprzątanie wnętrza czy mycie okien uznawane jest za coś naturalnego, natomiast często zapomina się o tynkach zewnętrznych.
"A to błąd, tym bardziej, że mycie elewacji nie należy do specjalnie trudnych czy wymagających zadań. By znacznie poprawić wygląd naszego domu, zwykle wystarczy przecież woda, szczotka i odrobina detergentu" - dodaje Paweł Kwaśniewski.
Środki czystości należy dopasować do rodzaju elewacji i stopnia jej zabrudzenia. Zanim rozpoczniemy mycie, warto w jakimś mniej widocznym miejscu, np. z tyłu domu, sprawdzić, jak na naszą pracę reaguje tynk.
Powinniśmy też wiedzieć, że np. w przypadku tynków mineralnych, o ile nie zostały one wcześniej zabezpieczone specjalną farbą, do mycia należy użyć samej wody, bowiem intensywne szorowanie ściany szczotką skutkować może starciem powierzchni.
"Tynki akrylowe z kolei, z uwagi na ich wysoką podatność na porost różnego rodzaju grzybów, mchów czy glonów, należy czyścić wodą z dodatkiem środków grzybobójczych" - wyjaśnia przedstawiciel TACKa.
Środki te warto stosować tym bardziej, jeśli tuż przy naszym domu rosną drzewa. Bo choć często nie jesteśmy w stanie "gołym okiem" stwierdzić pojawienia się różnych zarodników roślin, to możemy być niemal pewni, że prędzej czy później zniszczą one strukturę tynku.
Na wygląd naszej elewacji wpływ mają także wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, warto więc przy okazji corocznego mycia usunąć od razu wszystkie widoczne ubytki. Przede wszystkim powinniśmy pamiętać, by ubytki uzupełniać dokładnie takim samym tynkiem, jaki pokrywa nasze ściany, bowiem poszczególne rodzaje materiałów różnią się nie tylko wyglądem, ale i właściwościami fizycznymi.
"Jeśli np. do naprawy uszkodzonego tynku akrylowego, użyjemy tynku mineralnego, przysporzy nam to więcej problemów, niż korzyści. Z uwagi na różną chłonność obu materiałów, istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się plam, które trudno będzie później pokryć zwykłą farbą" - przestrzega Paweł Kwaśniewski.
By osiągnąć zadowalający efekt, nie należy także uzupełniać ubytków punktowo. Tynk powinno się delikatnie rozprowadzić na boki, tak, by uzyskać jednolitą powierzchnię. Przed rozpoczęciem prac trzeba także odpowiednio przygotować podłoże, usuwając wszystkie luźne, kruszące się elementy, a ubytki o większej powierzchni wypełniając klejem.
Zdarzyć się może też oczywiście tak, że kupujemy dom, którego elewacja przez wiele lat pozostawała zaniedbana. W takim przypadku, ściany zewnętrzne powinniśmy przede wszystkim wyszorować, by usunąć wszelkie zarodniki mchów czy porostów, a następnie całość pomalować farbą z dodatkiem środka grzybobójczego.
Na malowanie elewacji zewnętrznej możemy zdecydować się także po to, by po prostu odświeżyć czy też zupełnie zmienić wygląd naszego domu. Warto przy tym poświęcić kilka chwil na wybór odpowiedniego rodzaju farby.
"Jeśli zależy nam przede wszystkim na utrzymaniu tynku w czystości, powinniśmy rozważyć zakup farby bazującej na żywicy mikrosilikonowej, z tzw. efektem lotosu, czyli samooczyszczania się powierzchni. Wtedy krople deszczu, zamiast wsiąkać czy rozbijać się na naszej elewacji, będą się po niej toczyć, zbierając przy tym kurz" - opisuje przedstawiciel firmy TACK.
Innym rozwiązaniem będą farby krzemianowe, które charakteryzują się najdłuższym utrzymywaniem wybranego przez nas koloru. W tym przypadku ograniczeniem może być jednak rodzaj tynku - farby krzemianowych nie można stosować np. na tynkach akrylowych.
Źródło i zdjęcie: TACK Elewacje i Wnętrza
CZYTAJ WIĘCEJ
Wyjątkowa ochrona elewacji
W trosce o elewację
Malujemy elewację
Korozja biologiczna elewacji budynków
Jak brudzi się elewacja?
Elewacja pod ochroną
Przeglądy, konserwacja i remonty elewacji
Baumit radzi: jaki rodzaj tynku elewacyjnego wybrać?
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz | > Zaloguj się |
ZOBACZ TAKŻE
B.M. Polska gościła dystrybutorów
Fasada roku 2008
Nowa fabryka firmy Kreisel
Przeprowadzka Knaufa
Nowa linia do produkcji skalnej wełny Rockwool
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej
RAPORTY I ZESTAWIENIA
Raport o budowie domów w Polsce. Jakie budują Polacy?
Wyniki najnowszego "Raportu o budowie domów w Polsce" przygotow...
Wykonywanie tynków specjalnych
Poradnik stanowi obudowę dydaktyczną programu jednostki moduł...
Raport specjalny: Ocieplenie domu
Zimowe miesiące to okres, w którym szczególnie docenimy dobrz...
Jakie są styropiany do ociepleń? Teoria, a praktyka
Wnikliwi inwestorzy często zadają pytanie, jaki styropian wybr...
Raport specjalny: Farby ścienne
Przemalowanie ścian na zupełnie nowy kolor to jeden z najprost...
Aktualna sytuacja i perspektywy branży budowlanej w Republice Kazachstanu
Opracowanie rynkowe sporządzone na zamówienie Wydziału Promoc...
Krucho z wiedzą wykonawców ociepleń o wymogach prawa budowlanego
Wyniki III fali badania TNS Pentor Poznań nt. rynku ociepleń w...
Więcej kleju w kleju? Negatywne wyniki. Nie tylko
7 próbek na 25 przebadanych klejów do styropianu nie spełnia ...
Jak brudzi się elewacja?
Materiałami najczęściej stosowanymi do wykonania wierzchniej ...
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
Błędy w wykonawstwie prac ociepleniowych
Wskazówki dla wykonawców tynków maszynowych
Błędy wykonawcze tynków gipsowych
Tynki gipsowe - nowa jakość ścian i sufitów
Uwaga - czarny styropian!
Urządzenia do nakladania tynków
Tynki maszynowe w okresie zimowym
Szlachetna alternatywa
Nowoczesne tynkowanie
Wykonywanie tynków cienkowarstwowych
Ocieplanie wełną mineralną
Ocieplanie ścian budynku z cegły
Tynki cementowo-wapienne. Wykonanie i pielęgnacja
Przyczyny powstawania czarnych smug i przebarwień na powierzchni tynków gipsowych
Usuwanie wykwitów solnych z elewacji
Wysychanie tynków gipsowych
Inwazja kolorów
Błędy w ocieplaniu balkonów
Osuszanie z wilgoci technologicznej
Pielęgnacja i suszenie tynków gipsowych
JEGER - farby i efekty dekoracyjne do ścian
Eksploatacja maszyn tynkarskich
Polepszenie właściwości zapraw - recepty
Korozja biologiczna elewacji budynków
Tynki gliniane - trwałe i naturalne
Szkolenia dla branży tynkarskiej
Tynk dla wymagających inwestorów. Knauf MP 75L Diamant
Tapety z włókna szklanego
System urządzeń wspomagających pracę z płytami g-k
Idealnie gładka powierzchnia