Strona główna | AktualnościWewnętrzne naprężenia w szarym styropianie. Jak im przeciwdziałać?

Wewnętrzne naprężenia w szarym styropianie. Jak im przeciwdziałać?

Grafit stosowany do produkcji szarego styropianu zapewnia temu materiałowi wyjątkowo korzystny współczynnik przewodzenia ciepła, nawet ≤0,030 [W/mK], ale występują w nim także silne naprężenia wewnętrzne. Mogą one powodować odkształcanie płyt, zerwanie ciągłości ocieplenia, a w skrajnych przypadkach odpadanie naklejonych płyt styropianu ze ściany. Jak sobie poradzić z tym problemem ?

Naprężenia wewnętrzne w szarym styropianie powstają z powodu wahań temperatury związanych z nagrzewaniem się płyt pod wpływem działania słońca, a także różnicami temperatur pomiędzy różnymi porami dnia i nocy na przegrodach. EPS z dodatkiem grafitu pod wpływem tych wahań może ulegać odkształceniom skutkującym wygięciem i wybrzuszeniem.

Jeżeli odkształcenia powstają podczas magazynowania, trudno z takich płyt ułożyć równą elewację. Zdarza się również, że wygięcie powstaje podczas aplikacji i dotyczy świeżo przyklejonego docieplenia. Jeśli klej jest niskiej jakości lub montaż nie został wykonany z aptekarską starannością, może dojść nawet do odpadania płyt od elewacji budynku.

Skuteczną metodą zapobiegania odkształceniom płyt z szarego styropianu, jest wykonanie na nich specjalnych nacięć przeciwprężnych. Jest to unikalna technologia zastosowana przez firmę Swisspor Polska przy produkcji płyt styropianowych Swisspor LAMBDA WHITE. Dzięki specjalne opracowanym, liniowym ingerencjom materiał może "pracować" pod wpływem zmian temperatury a naprężenia zostają "skompensowane" na zasadzie podobnej do funkcjonowania dylatacji w budownictwie.


Aby skutecznie zredukować występujące w płycie naprężenia wewnętrzne, nacięcia muszą być wykonane w ściśle określonych miejscach płyty. Głębokość nacięć jest skorelowana z  grubością płyty. Nacięcia muszą również być na tyle wąskie, aby nie zapychał ich klej, gdyż w takich miejscach tworzyłby się mostki termiczne.

Technologia nacięć przeciwprężnych została opracowana przez dział badawczy szwajcarskiego oddziału firmy Swisspor przy współpracy z naukowcami z  Zentrum für Integrale Gebäudetechnik w Lucernie.

Swisspor LAMBDA WHITE, jest pierwszym, dostępnym w Polsce styropianem trzeciej generacji wyprodukowanym w opatentowanej technologii odprężonych płyt zespolonych. Styropian LAMBDA WHITE  posiada wyjątkowe parametry termoizolacyjne, właściwe dla najlepszych styropianów szarych. Jednocześnie jest pozbawiony kłopotliwej wady jaką są naprężenia wewnętrzne i wynikająca stąd skłonność do odkształceń.

Źródło i zdjęcie: Swisspor
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
6 prawd na temat styropianu

Kawałek białej płyty, często ukruszonej. Ten obraz styropianu jest nieprawdziwy już od wielu lat, a jednak nadal często tak właśnie go kojarzymy. Tymczasem styropian jest jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych. Staje się też coraz bardziej wyspecjalizowany: produkty różnią się właściwościami w zależności od zastosowania. Czytaj więcej