Strona główna | Krok po krokuMaszynowe tynkowanie Cekolem

Maszynowe tynkowanie Cekolem

Tynki, zwane również wyprawami, są powłokami z zapraw pokrywającymi widoczne części budynków, ściany, stropy, belki, filary i inne części konstrukcyjne. Tynkowane powierzchnie mają estetyczny wygląd, zabezpieczają budynek przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi i stanowią warstwę izolującą przed stratami ciepła.

Fot. Cedat

Aby wytynkowana ściana służyła nam jak najdłużej, musimy spełnić kilka podstawowych warunków. Pierwszym z nich jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinniśmy zadbać, aby było ono czyste, zwarte, nośne, jednorodne i równomiernie chłonne. Nie mogą na nim występować wykwity. Powinno być także równe, aby nie trzeba było zbytnio pogrubiać warstwy tynku. Jeżeli podłoże jest odpowiednio przygotowane, musimy jeszcze pamiętać o jednej czynności – jego zagruntowaniu. Każdy producent zaleca, aby wykonawcy, podczas swoich prac, używali materiałów jednej firmy. Kiedy będziemy działać systemowo, a produkty będą aplikowane zgodnie z zaleceniem, mamy niemal 100% pewność, że prace będą przebiegać bezproblemowo. Dlatego, jeśli wykonawcy decydują się na używanie tynków marki Cekol, powinni również używać emulsji gruntującej Cekol DL-80, Cekol GS-82 lub
Cekol GS-82 Koncentrat. Po takim przygotowaniu podłoża, możemy dobrać tynk. Firma Cedat z Gdańska, producent marki Cekol, oferuje szeroką gamę tych produktów.


Nanoszenie emulsji gruntującej
Fot. Cedat


Maszynowe narzucanie tynku
Fot. Cedat

Tynki gipsowe
Wyroby te nadają się do wykonywania wypraw tynkarskich wyłącznie wewnątrz budynków, w pomieszczeniach suchych o wilgotności do 70%. Można je także układać w kuchniach i łazienkach budynków mieszkalnych, w których wilgotność może dochodzić do 80%, ale tylko wówczas gdy nie utrzymuje się ona nie dłużej niż 10 godzin na dobę. Tynki gipsowe (takie jak np. lekki tynk gipsowy maszynowy Cekol TLG-48) można nakładać maszynowo za pomocą agregatu tynkarskiego, co znacznie ułatwia i skraca czas pracy. Oprócz tynków gipsowych maszynowych, są też tynki gipsowe do nakładania ręcznego (np. lekki ręczny tynk gipsowy Cekol TR-49). Tynk ręczny Cekol TR-49 ma krótszy czas pracy i wyższe parametry wytrzymałościowe. Polecany jest do tynkowania glifów okiennych wewnątrz pomieszczeń, osadzania profili czy tynkowania niewielkich powierzchni.


Wstępne wyrównywanie za pomocą łaty
Fot. Cedat


Gładzenie za pomocą szpachli powierzchniowej
Fot. Cedat


„Gąbkowanie” w celu „wyciągnięcia” mleczka gipsowego, potrzebnego podczas ostatecznego gładzenia powierzchni
Fot. Cedat

Tynki cementowo-wapienne
Nieco inne właściwości mają tynki cementowo-wapienne. Nowoczesne tynki, takie jak Cekol ZT-02, odznaczają się starannie dobraną recepturą i dobrymi parametrami użytkowymi. Nadają się również do nakładania maszynowego za pomocą agregatu tynkarskiego. Tynki cementowo-wapienne możemy stosować na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń na podłożach murowanych z cegły, gazobetonu, bloczków ceramicznych i innych elementach murowanych.

Ostatnio bardzo dużą popularnością cieszą się maszynowe, cementowo–wapienne tynki lekkie. Tynki takie, jak na przykład Cekol ZT-08, świetnie sprawdzają się w warunkach, w których niezbędne jest zastosowanie tynków cementowych. Ponadto lekkie tynki cementowo–wapienne wykorzystywane są przede wszystkim do tynkowania sufitów i stropów.

Cekol ZT-08 jest suchą mieszanką cementu i wapna, kruszywa lekkiego, odpowiednio dobranych wypełniaczy i dodatków modyfikujących. Dodatek lekkiego kruszywa znacznie zmniejsza masę tynku dzięki czemu może on być wykorzystywany do tynkowania stropów, bez obawy, że strop zostanie dodatkowo znacznie obciążony. Cekol ZT-08 charakteryzuje się łatwością w nakładaniu i dobrą przyczepnością. Po stwardnieniu jest mrozo- i wodoodporny oraz posiada właściwości termoizolacyjne. Tynk nanosi się na przygotowane podłoże jednowarstwowo. Jako obrzutkę według technologii wykonywania tradycyjnych tynków cementowych można wykonać szpryc z zaprawy Cekol ZT-02.

***
Tynki cementowe marki Cekol doskonale sprawdzają się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności takich jak łazienki, pralnie, piwnice, garaże, pomieszczenia techniczne, a także w innych pomieszczeniach mieszkalnych. Można je układać w grubszych warstwach, co ma szczególnie duże znaczenie przy dużych nierównościach ścian. Stanowią bardzo dobre podłoże przed układaniem wszelkiego rodzaju okładzin. Posiadają lekko chropowatą powierzchnię. Są również bardzo dobrym podkładem pod tynki szlachetne.

Na załączonych zdjęciach pokazano kolejne czynności wykonywane podczas nakładania tynku maszynowego Cekol TLG-48 na ściany wewnętrzne.

mgr inż. Kamil Wiśniewski, specjalista ds. kontroli jakości produktów marki Cekol, Cedat Sp. z o.o.

Źródło: Tynki, nr 1 (2) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

Maszyny tynkarskie
Produkty CEKOL docenione przez Wykonawców
Bezpyłowe szpachlowanie
Lekka gładź szpachlowa Cekol C-50 finisz
Cekol Termo S2 - klej do zatapiania siatki
Cekol Termo S1 - klej do styropianu
DL-K - nowy koncentrat gruntu marki CekolDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej