Strona główna | RealizacjeEkologiczne centrum pralnicze Delfin w Głogowie wykończone produktami Fermacell

Ekologiczne centrum pralnicze Delfin w Głogowie wykończone produktami Fermacell

Ekologiczne centrum pralnicze Delfin w Głogowie to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w regionie. Jest to kolejna inwestycja spółki RUKA projekt zrealizowana w formule zaprojektuj-wybuduj, w której zastosowano system Fermacell.

Firma RUKA projekt z Legnicy powstała w 2011 r. i specjalizuje się w projektowaniu i budowaniu obiektów produkcyjnych, przemysłowych i usługowych na Dolnym Śląsku. W 2017 r. do spółki zgłosił się inwestor z prośbą o zaprojektowanie i wykonanie mniejszej pralni przemysłowej. Główną wytyczną techniczną było wykonanie obiektu, który pozwoli wykonać 250 kg prania w przeciągu godziny.


"Naszą główną działalnością są budynki produkcyjne, więc z chęcią podjęliśmy się tego wyzwania" - mówi Piotr Karwan, wiceprezes RUKA projekt z Legnicy. Projekt obiektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę wykonano w 2017 r. Autorem projektu jest architekt mgr inż. Małgorzata Matynia. Prace budowlane pod kierownictwem mgr inż. Roberta Rutkowskiego zrealizowano w okresie marzec-listopad 2018 r.


"Nasz zespół, oprócz prac projektowo-wykonawczych, uzyskał w imieniu inwestora wszelkie uzgodnienia i pozwolenia niezbędne do użytkowania obiektu zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa" - mówi Robert Rutkowski prezes firmy RUKA projekt z Legnicy.


Pralnia Delfin jest największym i najnowocześniejszym obiektem tego typu w okolicy. Jego powierzchnia użytkowa to 514 m2, a kubatura to 2,6 tys. m3. Budynek składa się z dwóch części. Pierwsza (jednokondygnacyjna), w której odbywają się procesy technologiczne, wykonana została w technologii z konstrukcji stalowej i płyt warstwowych. W drugiej części (dwukondygnacyjnej) znajdują się pomieszczenia socjalno-biurowe. Została ona zrobiona w tradycyjnej technologii murowanej, natomiast elementy ścianek działowych oraz sufitów podwieszanych wykonano w systemie fermacell.

"Roboty budowlane rozpoczęliśmy w maju 2018 r. Najpierw zrealizowano prace ziemne, wykonano instalacje sanitarne, instalacje zasilania, wykonano zbrojenie i wylano fundamenty oraz wymurowano część socjalno-biurową budynku. Następnie, po wykonaniu części produkcyjnej w konstrukcji stalowej i z płyty warstwowej, rozpoczęto realizację prac wewnątrz budynku. Równolegle prowadziliśmy prace polegające na zagospodarowaniu terenu, wykonując ogrodzenie, oświetlenie uliczne, wykonano tereny zielone oraz utwardzone z kostki brukowej. Jesienią realizowaliśmy prace wewnątrz budynku - instalacje sanitarne, posadzkę przemysłową, instalacje elektryczne, wentylacyjne, ścianki działowe i sufity podwieszane oraz typowe prace wykończeniowe. Największym wyzwaniem była integracja infrastruktury elektrycznej i sanitarnej z technologią pralniczą. Musieliśmy dobrać odpowiednie urządzenia o optymalnych parametrach, które będą dostarczały wodę o właściwej temperaturze. Cała instalacja technologiczna, zarówno na etapie projektowym, jak i wykonawczym, wymagała od nas wiele pracy. Poszliśmy tutaj w kierunku ekologicznym, ale jak widać efekty są znakomite" - mówi z dumą kierownik budowy.

W realizacji wykorzystano również system fermacell. Płyty gipsowo-włóknowe zastosowano do wykonania ścianek działowych i sufitów podwieszanych w części socjalno-biurowej oraz w pomieszczeniach gdzie wymagana jest wysoka odporność na ogień (kotłownia i rozdzielnia prądu).

"Zdecydowaliśmy na rozwiązania fermacell, bo wcześniej wielokrotnie z nich korzystaliśmy i mamy do nich całkowite zaufanie. Z płyt gipsowo-włóknowych wykonaliśmy wszystkie ścianki szkieletowe. Wytrzymałość płyt jest niesamowita, można je nawet porównać do ścian murowanych. Nigdy nie miałem problemu z tymi produktami" - mówi Robert Rutkowski.

Co ciekawe, podwójne poszycie z płyt fermacell zastosowano przy montażu sufitów podwieszanych. "W części biurowej mamy pokrycie dachowe z płyty warstwowej lekkiej i zdecydowaliśmy się wykonać pod nią trwały sufit podwieszany. Tutaj również wybraliśmy płyty g-w fermacell, ale tym razem w podwójnym poszyciu (2x10 mm). Jest to twarde, sztywne rozwiązanie, które gwarantuje stabilności, trwałość, ale i szybkość wykonania. Fermacell ma rozwiązania, które można polecać wszystkim wykonawcom" - podkreśla Robert Rutkowski, kierownik budowy z firmy RUKA projekt.

Na koniec warto też zaznaczyć, że przy realizacji ekologicznej pralni w Głogowie, jak i przy innych inwestycjach RUKA projekt, doradztwem w zakresie technologii fermacell zajmował się Jarosław Kijak.

Specyfikacja inwestycji:
  • Obiekt: pralnia przemysłowa
  • Lokalizacja: Głogów, ul Świerkowa
  • Projekt i wykonanie: RUKA projekt
  • Powierzchnia użytkowa: 514 m2
  • Kubatura budynku: 2,6 tys. m3
  • Sucha zabudowa: płyty g-w fermacell o gr. 10 mm oraz 12,5 mm
Źródło: Fermacell
Zdjęcia: RUKA projekt

CZYTAJ WIĘCEJ

Drewniane domy energooszczędne z suchą zabudową marki Fermacell
Systemy suchej zabudowy Fermacell - 1 płyta zamiast 2
Przedszkole modułowe wybudowane przy użyciu suchej zabudowy Fermacell
Płyty Fermacell użyte w trakcie renowacji zabytkowej fabrykiDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
6 prawd na temat styropianu

Kawałek białej płyty, często ukruszonej. Ten obraz styropianu jest nieprawdziwy już od wielu lat, a jednak nadal często tak właśnie go kojarzymy. Tymczasem styropian jest jednym z najlepszych materiałów izolacyjnych. Staje się też coraz bardziej wyspecjalizowany: produkty różnią się właściwościami w zależności od zastosowania. Czytaj więcej