Strona główna | RynekKoniunktura budowlana

Koniunktura budowlana

W 2010 roku PKB wzrastał o 3,8% i pierwsze miesiące 2011 r. wskazują na utrzymanie się wysokiego tempa wzrostu. Szacuje się, że w pierwszym kwartale 2011 roku PKB może wzrosnąć o około 4,5%. Również w sektorze budownictwa obserwujemy wysokie (18,8%) wskaźniki wzrostu.

Prezentacja prof. Zofii Bolkowskiej
Fot. TYNKI


W siedzibie Warszawskiego Przedsiębiorstwa Geodezyjnego w dniu 26 maja odbyła się konferencja dotycząca rynku budowlanego w badaniach i statystyce. O koniunkturze budowlanej po trzech miesiącach b.r. mówiła prof. Zofia Bolkowska. Ogólnie wszystkie dane wyglądają bardzo optymistycznie – wzrost, szczególnie w budownictwie inżynieryjnym, ale trzeba pamiętać, że dane te odnoszą się do zeszłorocznej niskiej (kryzysowej) bazy. Dlatego też przedsiębiorcy dosyć ostrożnie podchodzą do nowych inwestycji. Odnotowano zwiększające się opóźnienia robót w budownictwie (głównie infrastrukturalnym i drogowym).


Chociaż wzrost robót budowlano-montażowych w małych przedsiębiorstwach jest wysoki (22,9%), to należy zaznaczyć, że zaledwie osiągał poziom z 2008 i 2009 roku.

Ożywienie widać również w inwestycjach deweloperskich. Jeszcze nie przekłada się to na liczbę mieszkań oddawanych do użytkowania, ale jeżeli tendencja aktywności inwestycyjnej utrzyma się, to należy oczekiwać wzrostu ilości mieszkań oddawanych do użytkowania. Rozpoczyna się budowę większej ilości mieszkań niż rok temu. W pierwszym kwartale 2011 rozpoczęto budowę o 13,6% więcej mieszkań niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. W budownictwie indywidualnym odnotowano wzrost o 16,6%, zaś w budownictwie deweloperskim jest o 14,5% więcej niż rok temu.


Oceny przedsiębiorców dotyczące koniunktury w budownictwie były w kwietniu po raz pierwszy w tym roku dodatnie. Poprawę koniunktury sygnalizowało 21,1% firm, natomiast pogorszenie 20,4%.

Sygnałami spodziewanego wzrostu w budownictwie są: rosnące zatrudnienie, przyspieszenie robót, a także wzrost płac.

Źródło: Tynki, nr 3 (12) 2011

CZYTAJ WIĘCEJ

Powrót dobrej koniunktury. Wyniki V fali badania TNS nt. rynku ETICS w Polsce



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej