Strona główna | AktualnościJesienno-zimowe prace przy elewacji

Jesienno-zimowe prace przy elewacji

Ze względu na panujący w Polsce klimat, prowadzenie prac budowlanych późną jesienią i zimą jest znacznie utrudnione. Niskie temperatury i duża wilgotność powietrza czasami wręcz uniemożliwiają aplikację tynków zewnętrznych oraz ich malowanie. Efektem jest wydłużenie czasu wykonania inwestycji oraz zwiększenie jej kosztów. Jak tego uniknąć?

Niekorzystne warunki atmosferyczne często wymuszają na wykonawcach przerwanie prac remontowo-budowlanych. Niezabezpieczona na zimę fasada może ulec uszkodzeniu na skutek działania deszczu, mrozu, wiatru lub promieniowania UV. W efekcie, przed wiosennym wznowieniem inwestycji, konieczna może być naprawa zniszczonych fragmentów styropianu czy siatki zbrojącej. Wyjściem z tej sytuacji jest zastosowanie nowoczesnych rozwiązań, które pozwolą na wykonywanie wypraw tynkarskich i malowanie elewacji w niskich temperaturach oraz w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza.

Prawidłowa aplikacja tynków i farb

Tynki i farby wykorzystywane w pracach związanych z termoizolacją budynków powinny być nakładane w określonych warunkach atmosferycznych. W zależności od rodzaju wyrobów, oznacza to najczęściej konieczność ich aplikacji, gdy temperatura powietrza wynosi od 10 do 25 stopni Celsjusza, przy braku silnego wiatru i opadów. "Niskie temperatury oraz opady atmosferyczne wpływają niekorzystnie na proces wiązania i wysychania tynków i farb zewnętrznych, co oznacza, że mogą one nie osiągnąć swoich parametrów użytkowych" - mówi Krzysztof Kędzior, Główny Specjalista ds. Aplikacji i Szkoleń, systemy ociepleń - FOVEO TECH.

Szczegółowe wytyczne dotyczące warunków pogodowych, w jakich mogą być stosowane dane wyroby znajdują się w ich kartach technicznych. Niesprzyjająca aura nie musi jednak oznaczać zakończenia prac.

Sprytne rozwiązania na trudne warunki


Wszystkim, którym zależy na dokończeniu elewacji przed nadejściem zimy, z pomocą przychodzi dodatek zimowy FOVEO TECH DZ 10. Ten specjalistyczny preparat umożliwia wykonywanie wypraw tynkarskich i malowanie fasad zarówno w niskich temperaturach, jak i w warunkach podwyższonej wilgotności powietrza. "Specjalna formuła dodatku przyspiesza etap wiązania i wysychania użytego w tynku czy farbie spoiwa, przez co znacznie szybciej osiąga on odporność na działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych" - wyjaśnia Krzysztof Kędzior.


Zastosowanie dodatku FOVEO TECH DZ 10 daje wykonawcy możliwość aplikacji tynków i farb fasadowych w temperaturze od 0°C do + 10°C i przy wilgotności powietrza wynoszącej nawet 80%. Produkt dostępny jest w łatwej do użycia formie gotowego płynu i w żaden sposób nie wpływa na zmianę kolorystyki bądź parametrów wytrzymałościowych wyrobów, do których jest dodawany. "Aby przystosować do pracy w niskiej temperaturze 25 kg opakowanie tynku, potrzeba 250 ml płynu. Z kolei do każdych 9 litrów farby fasadowej, należy dolać go 150 ml. Pamiętajmy, aby przygotowanych w ten sposób materiałów nie rozcieńczać wodą" - zaznacza ekspert. Co ważne, nie można ich również nakładać na zmrożone podłoże, a po aplikacji należy chronić wykonane powierzchnie - za pomocą folii lub gęstej siatki osłonowej - przed czynnikami atmosferycznymi, aż do momentu pełnego związania. Bardzo istotne jest także, aby temperatura podłoża i otoczenia podczas stosowania produktów i w ciągu ośmiu kolejnych godzin nie spadła poniżej 0°C.


Prace remontowo-budowlane wewnątrz budynków można z powodzeniem prowadzić praktycznie przez cały rok. W przypadku robót na zewnątrz budynków, istnieje ograniczenie wynikające z pogody. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom, jak dodatek zimowy FOVEO TECH DZ 10, wyprawy tynkarskie i wymalowania można wykonywać nawet w niskich temperaturach i przy podwyższonej wilgotności powietrza. Pozwala to znacznie wydłużyć okres prowadzenia zewnętrznych prac wykończeniowych, a dzięki temu zmniejszyć koszty inwestycji.

Źródło i zdjęcia: FOVEO TECH

CZYTAJ WIĘCEJ

Tynk Polimerowy TPT 40 z Teflon(R) surface protector - nowość marki FOVEO TECH
Tynki i farby elewacyjne Foveo Tech z dodatkiem Teflon surface protector
Nowe siatki podtynkowe Foveo Tech
Malowanie zimą? Dlaczego nie?
Arsanit: Korzystanie z środków przyspieszających wiązanie i wysychanie
Zimowe zaprawy Kreisel
Malowanie wnętrz w niskich temperaturach - porady eksperta
Ocieplanie w warunkach łagodnej zimy
Planujesz remont? Sprawdź, jak pomalować mieszkanie zimą
Prace wykończeniowe w okresach zimowych
Prace budowlane przez okrągły rok - zimowe piany montażowe



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej