Strona główna | AktualnościNajbardziej efektywne energetycznie gminy

Najbardziej efektywne energetycznie gminy

To już III edycja „Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce”

Laureaci III edycji „Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce” (od lewej) – przedstawiciele gminy Kleczew, Lubina i Bielsko-Białej
Fot. Rockwool Polska


To już III edycja „Konkursu na najbardziej efektywną energetycznie gminę w Polsce” – prestiżowego przedsięwzięcia, którego organizatorem jest Krajowa Agencja Poszanowania Energii, a partnerem – Rockwool Polska. Celem konkursu jest promocja działań w zakresie racjonalnego gospodarowania energią na szczeblu gminy, a także popularyzacja wykorzystania przez nie innowacyjnych, energooszczędnych i proekologicznych rozwiązań technologicznych. W III edycji przedsięwzięcia udział wzięło 55 gmin z całej Polski, z czego wymaganą dokumentację prawidłowo wypełniło 38. Łącznie zgłosiły one 162 projekty. Najwięcej z nich, bo aż 152 – dotyczyło budynków użyteczności publicznej, w których w ostatnich latach przeprowadzano działania zmniejszające zużycie energii, np. termomodernizację. 6 kolejnych opisywało modernizację oświetlenia ulicznego, a 4 – modernizację węzła cieplnego.

Gminy biorące udział w konkursie, podzielone zostały na trzy kategorie pod względem liczby mieszkańców. Jury, na podstawie takich kryteriów, jak: procentowe zmniejszenie zużycia energii w 2008 roku względem roku 2006 oraz ilość zaoszczędzonej energii w 2008 roku względem roku 2006 (wartości rzeczywiste), wyłoniło odpowiednio następujących zwycięzców: w kategorii powyżej 100 tys. mieszkańców: miasto Bielsko-Biała, w kategorii od 30 tys. do 100 tys. mieszkańców: miasto Lubin, w kategorii do 30 tys. mieszkańców wygrała gmina Kleczew (woj. wielkopolskie).

Miastu Lubin przypadła również w udziale nagroda specjalna w postaci materiałów izolacyjnych o wartości 10 tys. zł. Przyznała ją firma Rockwool Polska – jako główny partner konkur su.

Więcej informacji o konkursie znajduje się na stronie: www.kape.gov.pl/konkursdlagmin.

Źródło: Tynki, nr 3 (4) 2009

CZYTAJ WIĘCEJ

Najtańsza na rynku pożyczka na poprawę efektywności energetycznej
Wymogi dotyczące efektywności energetycznej budynków - nowe prawo od stycznia 2014 r.
Dom optymalny - efektywny energetycznie i ekonomicznie



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej