Strona główna | AktualnościNajtańsza na rynku pożyczka na poprawę efektywności energetycznej

Najtańsza na rynku pożyczka na poprawę efektywności energetycznej

Nawet 300 tys. zł na zaledwie 6 proc. w skali roku mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy chcą zainwestować w poprawę efektywności energetycznej swoich firm. Specjalnie dla nich ARP SA przygotowała instrument finansowy "Energopożyczka". Obecnie jest to najkorzystniejsza oferta na rynku w tym segmencie pożyczek.

"Energopożyczka" jest przeznaczona dla małych i średnich przedsiębiorców, a także przedsiębiorstw samorządu terytorialnego, które chcą  sfinansować wdrażanie rozwiązań optymalizujących  zużycie energii. Środki z pożyczki mogą być wykorzystane m.in. na zakup urządzeń i systemów informatycznych, służących racjonalnemu zarządzaniu energią lub  na poprawę izolacji cieplnej budynku. Można je też przeznaczyć na energooszczędne urządzenia i  technologie, takie jak: wysoko sprawne silniki i napędy elektryczne, systemy oświetlenia, systemy sprężonego powietrza, kotły do wytwarzania pary.
Maksymalna wielkość pożyczki wynosi 300 tys. zł.

Dla przedsiębiorców szczególnie atrakcyjne mogą być: oprocentowanie z niską marżą i długi termin spłaty "Energopożyczki" - teraz aż do 72 miesięcy. ARP dopuszcza różnorodne sposoby zabezpieczeń i wymaga niewielkiego wkładu własnego (nie może on być jednak niższy, niż 10 proc. wysokości wnioskowanej kwoty). Pożyczkobiorca ma też możliwość wcześniejszej spłaty bez dodatkowych opłat.

"Podstawową zaletą "Energopożyczki" jest niskie oprocentowanie, konkurencyjne w stosunku do podobnych ofert na rynku finansowym" - powiedziała  Joanna Bryx-Ogrodnik Zastępca Dyrektora Departamentu Pożyczek i Poręczeń. "Długi okres spłaty daje możliwość regulowania odsetek i kapitału z oszczędności uzyskanych dzięki obniżeniu zużycia energii" - dodała Joanna Bryx-Ogrodnik.

Agencja zapewnia także pomoc doradców w przygotowaniu dokumentów oraz gwarantuje szybki czas realizacji wniosków. Są one rozpatrywane bezpłatnie i można je składać przez Internet. ARP S.A. nie pobiera prowizji za udzielenie pożyczki.

Ze środków "Energopożyczki" mogą być finansowane inwestycje:
  • prowadzące do zmniejszenia energochłonności w gospodarce energetycznej,
  • prowadzące do zmniejszenia zużycia energii w procesach produkcyjnych,
  • mające na celu zwiększenie udziału energii odnawialnej i energii pozyskiwanej z odpadów lub ciepła odpadowego w gospodarce energetycznej,
  • wprowadzające energooszczędne urządzenia i technologie, m.in. wysokosprawne silniki i napędy elektryczne, systemy oświetlenia, systemy sprężonego powietrza, kotły do wytwarzania pary, odwadniacze i systemy gospodarki parą, systemy skojarzonego wytwarzania ciepła i energii elektrycznej.
Środki z "Energopożyczki" mogą być przeznaczone także na:
  • zakup systemów zarządzania środowiskiem oraz systemów oznakowań ekologicznych związanych z ochroną środowiska przed negatywnymi skutkami produkcji i zużycia energii,
  • zakup narzędzi, urządzeń i systemów informatycznych, służących poprawie efektywności energetycznej i racjonalnemu zarządzaniu energią,
  • wykonanie audytów energetycznych,
  • wykonanie projektów technicznych, prowadzących do realizacji przedsięwzięcia poprawiającego efektywność energetyczną,
  • inne nakłady i działania prowadzące do zmniejszenia zużycia energii i kosztów energii.
"Energopożyczka" jest rekomendowana przez:
  • Krajową Agencję Poszanowania Energii S.A.;
  • Krajową Izbę Gospodarczą;
  • Mitsubishi Electric;
  • Schneider Electric;
  • Kaeser Kompressoren;
  • Innsoft.
"Energopożyczka" czyli fundusz ARP S.A.: został utworzony przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. na podstawie umowy z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej informacji na stronie internetowej ARP S.A. - energopozyczka.arp.com.pl

Źródło: ARP S.A.


CZYTAJ WIĘCEJ

Najbardziej efektywne energetycznie gminy
Efektywność energetyczna a praktyka
Efektywne systemy ETICS
Efektywność energetyczna
Efektywność energetyczna: niemiecka metoda na kryzys
Poprawa efektywności energetycznej budynków przez zastosowanie właściwego systemu ociepleń



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej