Strona główna | AktualnościSufity podwieszane w trosce o oszczędności energetyczne

Sufity podwieszane w trosce o oszczędności energetyczne

Elementy wykończeniowe - w tym także sufity podwieszane - podobnie, jak materiały budowlane i konstrukcyjne, odgrywają istotną rolę m.in. w procesie efektywnego wykorzystywania energii w zielonych budynkach.

We współczesnym budownictwie coraz większy nacisk kładzie się na tzw. zielone rozwiązania. Nowoczesne, ekologiczne realizacje to jednak nie tylko projekty przyjazne dla środowiska naturalnego. Współczesny, energooszczędny i zrównoważony budynek to kwintesencja innowacyjnych rozwiązań i wysokiej jakości materiałów, dzięki którym możliwa jest zarówno maksymalna dbałość zarówno o środowisko zewnętrzne, jak i o środowisko wewnętrzne oraz komfort, bezpieczeństwo i ergonomię użytkowania obiektu.

"Projektując budynek energooszczędny, architekci koncentrują się głównie na materiałach budowlanych - począwszy od izolacji, a skończywszy na montażu specjalnych okien. Jednak w procesie efektywnego wykorzystania energii, równie ważną rolę odgrywają takie materiały wykończeniowe, jak np. sufity podwieszane" - wyjaśnia Anna Baczkowska, architekt i kierownik technicznego wsparcia sprzedaży w firmie Armstrong.

Ponieważ sufity podwieszane są coraz bardziej popularnym i często stosowanym rozwiązaniem we wnętrzach obiektów o zróżnicowanych funkcjach i w tych przestrzeniach zajmują zwykle znaczną powierzchnię, należy się spodziewać, że ich obecność może mieć istotny wpływ na jakość środowiska wewnętrznego oraz jego efektywność energetyczną. "Odpowiednio dobrane sufity podwieszane pozwalają na uzyskanie oszczędności energii elektrycznej przede wszystkim dzięki bardzo wysokiemu poziomowi odbicia światła" - tłumaczy Anna Baczkowska.

Wysoki współczynnik odbicia światła poprawia oświetlenie wnętrza, pozwalając na zastosowanie mniejszej liczby opraw oświetleniowych, zredukowanie mocy oświetlenia elektrycznego, a zatem również obniżenie kosztów konserwacji i napraw. "Sufity podwieszane o współczynniku odbicia światła na poziomie 90% lub wyższym, np. ULTIMA i PERLA, gwarantują realne oszczędności. Dzięki wzmocnieniu efektywności oświetlenia pośredniego i poprawie jasności całego pomieszczenia, możliwe jest odzyskanie nawet do 90% światła. Dla porównania, tradycyjne sufity pozwalają jedynie na 75% rekompensatę" - podkreśla Anna Baczkowska.

Ponadto, zastosowanie sufitów podwieszanych Armstrong, pozwala na uzyskanie 20% oszczędności w przypadku korzystania z oświetlenia pośredniego (elektrycznego) oraz prowadzi do zmniejszenia całkowitych kosztów energii elektrycznej w budynku nawet o 11%.

Ciekawym i wartym uwagi rozwiązaniem mogą być również płyty sufitowe z wbudowanymi kapsułami z materiałem zmiennofazowym, które pozwalają na zachowanie komfortu cieplnego we wnętrzach i optymalizowanie kosztów zużycia energii potrzebnej do jego osiągnięcia.

"Taką innowację wprowadziliśmy niedawno do oferty naszych sufitów metalowych nieperforowanych. Wspólnie z firmą BASF stworzyliśmy rewolucyjny produkt, CoolZone, który kumuluje, a następnie uwalnia duże ilości energii, by w ten sposób znacznie obniżać koszty chłodzenia i pozwalać utrzymać komfortową temperaturę pomieszczeń. Ekologiczny sufit CoolZone z mikrokapsułkami BASF Micronal to rozwiązanie na miarę XXI wieku" - podsumowuje Anna Baczkowska.

Źródło i zdjęcie: Armstrong

CZYTAJ WIĘCEJ

W jakich typach budownictwa stosuje się sufity podwieszane?
Sufity podwieszane w placówkach medycznych
Sufity podwieszane a obiekty użyteczności publicznej
Drewniane sufity podwieszane
Innowacyjne sufity podwieszane firmy Armstrong
Rockfon Eclipse - podwieszane wyspy sufitowe
A Book 2013 - katalog realizacji firmy Armstrong
W służbie zdrowiu - Knauf AMF szkoli projektantów obiektów medycznych
Systemy sufitów podwieszanych z niebanalnym wzornictwem
Gyptone Trap - nowy system uchylnie otwieranych sufitów podwieszanych
Nowa era w projektowaniu sufitów podwieszanych



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej