Strona główna | Krok po krokuWalka z grzybem

Walka z grzybem

Jeżeli na ścianach domu pojawiły się szarobrunatne plamy, przypominające pajęczynę, to pewne, że zaatakował ją grzyb. Niesie on ze sobą wiele zagrożeń: powoduje rozkład i odpadanie tynków, niszczy mury, drewno, a co najważniejsze – ma bardzo silne oddziaływanie alergenne. Dlatego walczyć z nim trzeba szybko i bezwzględnie.

Rozprzestrzenianie się grzyba
Fot. Atlas


Powodzie, które miały miejsce w 2010 roku, zapiszą się w pamięci na długi czas wszystkim, nie tylko tym, którzy ucierpieli. Niektóre rodziny utraciły dorobek całego życia, inne doświadczyły wielkiej wody kilka razy i do tej pory nie powróciły jeszcze do normalnego życia. Wszystko przez wodę powodziową, której osuszanie może trwać miesiącami. Walka ze skutkami powodzi jest długotrwała i trudna. Aby móc od nowa zamieszkać we własnym domu, należy przejść – krok po kroku – kilka etapów. Pierwszy to usunięcie wody, potem kolejno: oczyszczenie, odkażenie i osuszenie budynku.

Ważne jest, aby w kolejnych etapach zwracać baczną uwagę na ewentualność pojawienia się pleśni i grzybów, i natychmiast reagować. Po opadnięciu wody powodziowej domy są szczególnie narażone na atak pleśni i grzybów, czyli na korozję biologiczną. Przez korozję biologiczną budynków rozumie się różne formy niszczenia elementów budowli wywołane działaniem organizmów żywych, tzw. szkodników biologicznych. Obok grzybów domowych i pleśniowych, takimi szkodnikami są również jednokomórkowe drożdże, glony oraz owady.

Zanim jednak zabierzemy się do walki z grzybami, bezwzględnie należy usunąć przyczyny występowania warunków rozwojowych dla mikroorganizmów. Budynek powinien zostać zabezpieczony przed napływem wody i wilgoci. Inaczej, wszystkie wysiłki zmierzające do pozbycia się glonów i grzyba pójdą na marne.

Grzyb w budownictwie to wróg podstępny. Na elewacji najpierw pojawiają się kolonie glonów w postaci silnych wykwitów, tzw. zazielenień. Stanowią one grunt do rozwoju pleśni i zagrzybień. Ich usuwanie należy rozpocząć od dokładnego oczyszczenia podłoża. Brud, pył, odbarwienia trzeba usnąć stalowymi szczotkami. Jeżeli grzyb zakorzenił się głębiej, konieczne jest skucie tynku, aż do cegieł, około 1 m poza zaatakowane miejsce.


Grzyb spowodował odpadnięcie tynku
Fot. Atlas


W przypadku tynków cienkowarstwowych zazwyczaj wystarczające jest zmycie ciśnieniowe powierzchni wypraw. Przy silnych porażeniach i zatłuszczeniu elewacji, przed wykonaniem odkażenia, konieczne jest mycie wstępne z zastosowaniem detergentów. Tak przygotowaną powierzchnię dezynfekujemy środkiem grzybobójczym. Do tego celu świetnie nadaje się preparat Atlas Mykos. Jest gotowy do użycia, nie należy go mieszać z innymi środkami oraz zagęszczać lub rozcieńczać. Metoda nanoszenia preparatu jest dowolna: wałek, pędzel, metoda natryskowa. Ze względu na zróżnicowane fazy rozwoju grzybni i glonów należy nanieść preparat minimum dwukrotnie (najlepiej trzykrotnie) w kilkudniowym odstępie czasu. Atlas Mykos posiada Atest Higieniczny PZH.

W trakcie wykonywania prac konieczne jest zabezpieczenie powierzchni przed opadami atmosferycznymi, bądź szybkim wysuszeniem (powierzchnie nasłonecznione).

Impregnujemy i malujemy
Po 48 godzinach warto zabezpieczyć podłoża mineralne silikonowym środkiem hydrofobizującym Atlas Silstop, który zapewni wysoki poziom przepuszczalności gazów i małą nasiąkliwość wodą. Zaimpregnowana w ten sposób powierzchnia jest odporna na temperatury od –20°C do +80°C.

Po całkowitym wyschnięciu powierzchni, tj. po ok. 6 godzinach – jeśli to konieczne – można ścianę pomalować, dobierając farby i podkłady do rodzaju podłoża. Najbardziej efektywne są farby silikonowe, np. Atlas Arkol N oraz silikatowe np. Atlas Arkol S. Zmniejszają one możliwość rozwoju mikroorganizmów, są paroprzepuszczalne i mało nasiąkliwe, a także zwiększają odporność na niekorzystne warunki środowiska.

Opracowano na podstawie materiałów Grupy Atlas

Źródło: Tynki, nr 4 (9) 2010

CZYTAJ WIĘCEJ

Jak eliminować grzyby pleśniowe na elewacji?
Problem z porostem glonów i grzybów na elewacji
FFiL Śnieżka SA radzi: jak usunąć grzyb ze ścian?
Jak wyeliminować grzyby i pleśń ze ścian w łazience?
Grzyby na ścianach - jak z nimi walczyć radzi Baumit



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej