Strona główna | AktualnościWiększe moce wydobywcze w Kopalni Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach

Większe moce wydobywcze w Kopalni Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach

Należąca do Grupy Atlas Kopalnia Gipsu i Anhydrytu Nowy Ląd w Niwnicach zakupiła nowoczesny wóz odstawczy. MK-A20.1 firmy Mine Master, który usprawni proces transportu urobku z przodka wyrobiska górniczego do miejsca załadunku na przenośniki taśmowe.

Dotychczas do odstawy urobku na większych odległościach Kopalnia Nowy Ląd wykorzystywała zestawy transportowe składające się z ciągnika Ursus 4115 (dostosowanego do pracy w wyrobiskach podziemnych), połączonego z wykonaną specjalnie na potrzeby zakładu przyczepą samowyładowczą. Nowy wóz to 16-tonowa maszyna o ładowności 20t i maksymalnej prędkości 29,5km/h. Stworzono ją z myślą o przewozie i wyładunku urobku w podziemnych zakładach górniczych.


"Zakup tego wozu to inwestycja, która szybko się zwróci" - mówi Mariusz Pietruszka, członek Zarządu spółki Nowy Ląd. "Wóz skróci czas wywożenia urobku z przodka, czyli miejsca wydobycia, przynajmniej dwukrotnie, co usprawni przygotowanie wyrobiska do następnego odstrzału. MK-A20.1 odciąży również inne maszyny, które są gorzej przystosowane do pracy na dużych nachyleniach i tym samym zmniejszy koszta ich utrzymania. To znaczna oszczędność dla naszej gospodarki remontowej" - dodaje.


Pojazdy takie jak wóz Mine Master są powszechnie stosowane w podziemnych kopalniach. W ogromnej części korzystają z podobnych podzespołów, takich jak silniki Deutz, układy przeniesienia napędu Clark czy mosty Kessler. Maszyna Nowego Lądu różni się jednak pod kilkoma wzglądami od standardowej wersji. Jej wyjątkowość polega na większej sprawności w pokonywaniu wzniesień i podjazdów w porównaniu z innymi wersjami.


"Nasz wóz ma dwukrotnie większą ładowność w stosunku do dotychczas stosowanych zestawów odstawczych. Może poruszać się w wyrobiskach o nachyleniu do 15 stopni w kierunku jazdy i do 8 stopni w kierunku poprzecznym, oczywiście z pełnym obciążeniem. To również krok naprzód w stosunku do wcześniejszego sprzętu" - tłumaczy Wiesław Berdzik, Dyrektor ds. Wydobycia i Kierownik Ruchu Zakładu Górniczego. "Istotne są także gabaryty. Nasza maszyna jest wyższa od standardowych wersji, ale jednocześnie krótsza, co w jeszcze większym stopniu ułatwia manewrowanie w podziemnych korytarzach o różnym nachyleniu".


W minionym tygodniu pojazd został dostarczony do kopalni i po przygotowaniu trasy zjazdu, opuszczony pod ziemię. Wydobycie i transport odbywa się już przy jego udziale. Spółka Nowy Ląd planuje już kolejne inwestycje, usprawniające pracę zakładu.


Źródło: Grupa Atlas
Zdjęcia: P. Haftarczyk

CZYTAJ WIĘCEJ

ATLAS świętował na Gali Superbrands
Fuga Elastyczna ATLAS Premium w nowej odsłonie
ATLAS Filarem Polskiej Gospodarki
ATLAS głównym udziałowcem firmy FOX
Kosmiczna reklama firmy ATLAS
ATLAS wspiera bociany i nadaje im imiona
ATLAS Złotą Budowlaną Marką 2013
Złote Godło dla Grupy Atlas
Farba fasadowa ATLAS Salta
Trzecia odsłona kosmicznej promocji ATLASA
Budujący sponsoring, czyli jak Łódź serwowała z Janowiczem i Atlasem



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej