Strona główna | Krok po krokuGruntowny remont ścian wewnętrznych

Gruntowny remont ścian wewnętrznych

Wchodząc do mieszkania z rynku wtórnego musimy liczyć się z szeregiem niespodzianek pozostawionych przez poprzednich mieszkańców, np. pozostałości starych farb, popękane kafelki, podniszczone tapety itp. Są to niedogodności, które wymagają gruntownego remontu. Warto wiedzieć jak go sprawnie przeprowadzić, by poprawić stan wizualny wnętrza.

W nieodnowionym mieszkaniu najczęściej będziemy mieć do czynienia ze starą tapetą, łuszczącymi się farbami, niemodnymi lamperiami oraz zmatowiałymi, spękanymi kaflami. Wobec każdego z nich należy zastosować inne sposoby usuwania, jednak cel jest ten sam: odnowienie ścian i przygotowanie podłoża pod nowe warstwy dekoracyjne.

Podstawowe czynności przy odnawianiu ścian


Po usunięciu starych warstw wierzchnich (farb, tapet, kafli), najważniejszą rzeczą jest wyrównanie i zagruntowanie ścian. Przez lata mogło na nich dojść do spękania, powstania rys, wgnieceń. Przy tym powinniśmy sprawdzić również równość ścian - zakrzywienia nie powinny wynosić więcej niż 10 mm. "Wszelkie nierówności czy ubytki wypełniamy i wyrównujemy masą szpachlową lub gipsową. Przed ich nałożeniem powierzchnię należy pokryć gruntem. Jeśli jest taka potrzeba nakładamy na koniec tynk dekoracyjny" - radzi Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej.

Przeważnie sami jesteśmy w stanie określić jakich prac będzie wymagało odnowienie mieszkania, oszacować czas naprawy, określić czy dysponujemy odpowiednimi narzędziami, a także czy na pewno możemy samodzielnie wykonać remont. W razie wątpliwości warto zasięgnąć opinii fachowca, który oceni stan ścian i sporządzi kosztorys napraw.

Stara tapeta

Często spotykaną pozostałością po dawnych mieszkańcach są tapety. Niektóre pozostają w całkiem dobrym stanie, jednak wcale nie oznacza to, że musimy je zostawiać dlatego, że jeszcze trzymają się ściany.

Po zerwaniu tapet, a przed przystąpieniem do prac renowacyjnych oczyszczamy ścianę z pozostałości kleju. Możemy wykorzystać do tego ciepłą wodę z mydłem lub letnią wodę z płynem do naczyń. Dopiero tak oczyszczona ściana nadaje się do dalszej obróbki.Nierówne ściany z farbą


To, co na pewno zastaniemy w mieszkaniu, to stare farby. Ich warstwy mogą się łuszczyć lub być po prostu brudne - z plamami, śladami po działaniach dzieci, zaciekami. Jeśli mieszkały w nim wcześniej osoby palące, pomieszczenia z całą pewnością przeszły zapachem tytoniu. Tak czy inaczej - farby kwalifikują się do usunięcia. Wystarczy zwilżyć je ciepłą wodą, a następnie użyć szpachelki. Po usunięciu wszystkich warstw sprawdźmy poziom ścian za pomocą poziomicy. Wszelkie nierówności i krzywizny wyrównujemy za pomocą masy szpachlowej.

Lamperie, czyli farby olejne

Lamperie, dawniej popularne, najczęściej spotykane w budynkach oświatowych (szkoły, urzędy), w prywatnych mieszkaniach głównie w kuchniach, łazienkach, przedpokojach, korytarzach. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwość w czyszczeniu. Jednak lata świetności tego wynalazku dawno minęły, zastąpione przez bardziej estetyczne i praktyczne środki, więc możemy bez zbędnego sentymentu z nich zrezygnować. Trzeba jednak pamiętać, że warstwy farby olejnej są szczególnie trudne do usunięcia. Żeby się ich pozbyć, trzeba wszystkie warstwy zeskrobać, aż do tynku. Jednym z pewniejszych, jednak żmudnych sposobów jest zdzieranie jej za pomocą szpachelki, dlatego jeśli musimy to robić ręcznie, to lepiej na niewielkich partiach. Przy większych powierzchniach mogą pomóc specjalne preparaty zmiękczające i złuszczające, które są dość drogie, szkodliwe (chemiczne opary), ale co najważniejsze - skuteczne. Stosując je załóżmy ochronny, jednorazowy kombinezon, rękawiczki, okulary oraz maskę.

Trzeba liczyć się z tym, że usuwanie lamperii może negatywnie wpłynąć na kondycję ścian (przy użyciu szpachelki łatwo o uszkodzenia), dlatego najprawdopodobniej cała powierzchnia będzie wymagała gruntowania i zaszpachlowania nierówności.

Kafelki

Podobnie rzecz ma się z kafelkami w kuchni i w łazience. Najprawdopodobniej będą one popękane, zmatowiałe, ze starym, mało atrakcyjnym dekorem. Jeśli chcemy całkowicie odnowić pomieszczenie powinniśmy w całości skuć kafelki, fugi oraz klej za pomocą młotka i przebijaka, łomu budowlanego lub za pomocą młotowiertarki z odpowiednią końcówką. Młotowiertarka daje najszybszy efekt, jednak z tych trzech sposobów jest najbardziej kosztowna. Zakup takiego sprzętu to wydatek rzędu kilkuset złotych. Pamiętajmy żeby narzędzia ustawiać możliwie jak najbardziej równolegle do powierzchni - zniwelujemy zniszczenia ścian, a co za tym idzie - oszczędzimy sobie części prac naprawczych.

Po tak gruntownym remoncie możemy mieć pewność, że ściany nowego mieszkania będą przygotowane na nowe ozdoby. Możemy pozwolić sobie na klasyczne elementy, jak np. nowe kafelki i tapety, ewentualnie wykorzystać modne panele 3d lub tynki mozaikowe z ciekawymi fakturami. Co do ich wyboru ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia.

Źródło i zdjęcia: Bolix

CZYTAJ WIĘCEJ

Klei i uszczelnia - klej montażowy Dragon Power do prac remontowych
Planujesz remont? Sprawdź, jak pomalować mieszkanie zimąDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Uwzględnij grubsze ocieplenie - za rok wchodzą nowe Warunki Techniczne!

Inwestorzy indywidualni decydujący się w ostatnich latach na budowę domu musieli dostosować się do wyższych standardów związanych z oszczędnością energii cieplnej, co wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Cykl zmian, zapoczątkowanych jeszcze w 2014, znajdzie swój finał 1 stycznia 2021, kiedy to ostatecznie w życie wejdą docelowe wymagania cieplne względem dachów i ścian zewnętrznych. Jak przygotować się na nadchodzące regulacje? Ile centymetrów ocieplenia trzeba będzie dołożyć? Ile to będzie kosztować? Czytaj więcej