Strona główna | Krok po krokuMalowanie ścian po usunięciu tapety - poradnik krok po kroku

Malowanie ścian po usunięciu tapety - poradnik krok po kroku

Tapety to ciekawy i niebanalny sposób na zmianę wyglądu naszego mieszkania. Jednak z czasem mogą się one nam znudzić i zapragniemy pomalować ściany farbą. Jak samodzielnie usunąć tapetę i przeprowadzić malowanie ścian po jej zerwaniu?

Zrywanie tapety

Zrywanie tapety to zajęcie, które niestety wiąże się z bałaganem. Dlatego najlepiej jest przenieść wszystkie meble do innego pomieszczenia, a podłogę i inne elementy takie, jak kontakty, gniazdka czy parapety zabezpieczyć folią malarską i taśmą. Dzięki temu unikniemy ich zabrudzenia, a do tego zyskamy wolną przestrzeń, w której będziemy mogli swobodnie pracować. Ważne jest także wyposażenie się w odpowiednie narzędzia: nożyk introligatorski, metalową szpachelkę, papier ścierny, wiadro, gąbkę oraz wałek, szczotkę lub pędzel.

Tapetę można usunąć na sucho - podważając ją od rogu szpachelką, a następnie zeskrobując ze ściany. Jest to jednak bardzo czaso- i pracochłonne zajęcie, a dodatkowo trzeba uważać, aby nie uszkodzić tynku. Dlatego lepiej jest usunąć tapetę na mokro - używając wody lub specjalnego preparatu.


Chcąc usunąć tapetę na mokro, trzeba zwilżyć ją namoczoną wodą gąbką. Przecieramy mokrą gąbką tapetę, czekamy aż zmięknie, a następnie zrywamy ją. Możemy też użyć butelki ze spryskiwaczem wypełnionej wodą, którą spryskujemy fragmenty tapety, a kiedy zmiękną, odrywamy je od powierzchni ściany. W sytuacji, kiedy pasy tapety nie odchodzą od podłoża, należy powtórzyć czyność, a czasami trzeba to zrobić kilkukrotnie - zwłaszcza dla mocno związanych klejem fragmentów.

Dlatego, aby sprawnie i bezproblemowo usunąć tapetę ze ściany, warto użyć specjalnego preparatu. Wyrób dedykowany jest do każdego rodzaju tapet (zarówno papierowych, winylowych, jak i szklanych). Ma on postać koncentratu, który należy rozcieńczyć wodą w podanych przez producenta proporcjach. Przygotowany odpowiednio roztwór nanosimy na tapetę za pomocą szczotki, pędzla lub wałka. Środek wsiąknie w tapetę, rozpuszczając klej, dzięki czemu będziemy mogli z łatwością zerwać ją ze ściany bez obawy o uszkodzenie tynku. Dla ułatwienia można też ponacinać tapetę nożykiem w kilku miejscach, aby roztwór dotarł pod jej spód. Tapetę najlepiej zrywać w następujący sposób: chwytając za górny róg i pociągając w dół pod niewielkim kątem. Preparat do usuwania tapet zakupimy w sklepach z chemią budowlaną i dobrych marketach budowlanych.

Jak usunąć klej po tapecie?

Po zdjęciu tapety powierzchnię ścian mogą nadal pokrywać resztki kleju, który nie "odszedł" wraz z tapetą. Na jego usunięcie również istnieje kilka sposobów. Pozostałe resztki kleju możemy zwilżyć wodą i zeskrobać szpachelką, a po przeschnięciu przeszlifować papierem ściernym lub potraktować roztworem z wody i mydła malarskiego, które nie tylko pozwoli usunąć klej i resztki tapet, ale także oczyści podłoże z nagromadzonego kurzu i brudu. Umyte mydłem malarskim fragmenty ściany należy wypłukać wodą i pozostawić do wyschnięcia.


Malowanie ścian po zdarciu tapety

Zanim przejdziemy do aplikacji farby, należy odpowiednio przygotować podłoże. Musi być ono czyste, równe i mieć dobrą przyczepność. Dlatego ścianę należy przetrzeć papierem ściernym, który wyrówna podłoże. Nagromadzony pył usuwamy, a następnie myjemy ściany wodą z dodatkiem detergentu lub mydła malarskiego (nawet jeśli już wcześniej umyliśmy tak fragmenty ścian pokryte klejem - jak wspomniano wyżej). Oczyszczoną z kurzu i zabrudzeń powierzchnię pozostawiamy do wyschnięcia.

Jeżeli zauważymy, że na ścianach są ubytki lub rysy - musimy je zaszpachlować. W tym celu używamy, np. masy naprawczej Śnieżka Acryl-Putz LT 22 LIGHT. Wypełniamy nią ubytki zgodnie z zaleceniami producenta i pozostawiamy do wyschnięcia. Potem należy ponownie przeszlifować podłoże papierem ściernym, aby wyrównać jego powierzchnię.


Kolejny etap stanowi gruntowanie ścian. Czy jest ono konieczne? Jak najbardziej - grunt nie tylko wzmocni podłoże, ale także wyrówna jego chłonność, zapewniając właściwą aplikację produktów malarskich i jednolity kolor ścian. Do gruntowania możemy użyć, np. gruntu polimerowego uniwersalnego Śnieżka Acryl-Putz GU 40. Produkt nakładamy pędzlem, wałkiem lub aplikujemy poprzez natrysk hydrodynamiczny. W zależności od zaleceń producenta i rodzaju podłoża - nanosimy jedną lub dwie warstwy produktu w odpowiednich odstępach czasowych. Po aplikacji ostatniej warstwy pozostawiamy ściany do wyschnięcia na 24 godziny.

Malowanie rozpoczynamy po upływie doby od gruntowania, kiedy podłoże całkowicie wyschnie. Czynności malarskie przeprowadzamy w zależności od tego, jaką farbę wybierzemy - ceramiczną, lateksową czy akrylową. W tym celu warto zapoznać się z kartą techniczną produktu, aby dowiedzieć się, ile warst farby musimy nanieść, w jakich warunkach i odstępach czasowych je aplikować, jakich narzędzi użyć oraz kiedy malowane powierzchnie osiągają pełne właściwości wytrzymałościowe. Malowanie zaczynamy od sufitu, a potem przechodzimy do ścian - najpierw aplikując farbę na miejsca trudno dostępne (naroża, kąty, okolice parapetów),a następnie malując całe powierzchnie.

Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Tapety inspirowane krajobrazem Nowej AngliiDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej