Strona główna | Krok po krokuPomieszczenie jak malowane, czyli jak przygotować ściany do pokrycia farbą?

Pomieszczenie jak malowane, czyli jak przygotować ściany do pokrycia farbą?

Szeroki wybór różnorodnych farb przeznaczonych do pokrywania ścian i sufitu sprawia, że malowanie jest czynnością, którą wielu z nas wykonać może samodzielnie. By jednak efekt sprostał oczekiwaniom, nie wystarczy jedynie dobór odpowiedniego koloru i wałka. Niezmiernie ważne jest właściwe przygotowanie powierzchni, które pokrywane będą farbą. Tylko w ten sposób możliwe będzie uzyskanie trwałego, jednolitego koloru i gładkich ścian.

Malowanie ścian jest procesem wieloetapowym, który rozpocząć należy od dokładnego przejrzenia całej powierzchni i uzupełnienia wszelkich ubytków, zarówno pęknięć, jak i uszczerbków w tynku. Pozostawienie tego typu niedoskonałości zakłóciłoby ostateczny efekt, powodując nierówności na powierzchni, nieestetyczne rysy, a nawet miejscowe odpadanie farby.

Do wykonania tego typu prac wykorzystać  jest najlepiej gotowe preparaty na bazie akrylu, jak Acry-Fill czy Akryl-W firmy Den Braven. Do wyrównania niewielkich ubytków i nierówności odpowiednia będzie  gotowa masa szpachlowa typu "finisz" Acry-Fill, która w postaci pasty daje się łatwo nakładać i szlifować, nie zamulając przy tym papieru ściernego. Zaletą jest krótki czas schnięcia - całkowite utwardzenie następuje po około 4 godzinach i masa jest gotowa do szlifowania papierem ściernym lub siatką.

Dzięki temu umożliwia uzyskanie bardzo równych i gładkich ścian o śnieżnobiałej barwie w dość krótkim czasie. Jest ona  również bardzo dobrze malowalna, co pozwala po odpyleniu ścian na jednolite pokrycie powierzchni. Do precyzyjnego wypełnienia wewnętrznych rys, szczelin i pęknięć przydatny natomiast będzie Akryl-W firmy Den Braven dostępny w poręcznym kartuszu. Jest to środek odporny na powstanie rys skurczowych, a po wyschnięciu jest bardzo dobrze malowalny.

W przygotowaniach do malowania niezwykle ważne jest również właściwe wykończenie konstrukcji wykonanych z płyt gipsowo-kartonowych, a zwłaszcza spoin na styku poszczególnych arkuszy. Konstrukcje lekkie pracują i poddawane są licznym naprężeniom, dlatego też do spoinowania połączeń użyć należy plastyczno-elastycznych preparatów na bazie akrylu, jak np. Akryl Szybki Szpachlowy, który będzie pracował wraz z płytą.

Niezwykle ważną czynnością przed przystąpieniem do prac malarskich, o której nie wolno zapominać szczególnie w przypadku nowych, jeszcze niemalowanych ścian, jest gruntowanie. Dokładne pokrycie powierzchni specjalnym środkiem gruntującym ma na celu wzmocnienie nasiąkliwych podłoży i zmniejszenie ich chłonności, a także przygotowanie ich do późniejszego stosowania farb, mas tynkarskich, tapety czy gładzi.

Zastosowanie tego typu preparatów, jak np. uniwersalny grunt Acry-Prime firmy Den Braven pozwala zmniejszyć zużycie farb, zlikwidować pylenie i utwardzić ściany oraz sufit. Równomierne krycie starego koloru również jest zaletą wcześniejszego gruntowania. Acry-Prime stosować można także w celu zwiększenia przyczepności tynków lub gładzi oraz zapobieganiu nadmiernemu odciąganiu wody z różnego rodzaju zapraw.  Dlatego też przygotowywane do malowania ściany najlepiej jest pokryć nim dwukrotnie. Przed uzupełnieniem ubytków i  położeniem szpachli oraz przed ostatecznym malowaniem. Należy jednak pamiętać, by przed jego aplikacją dokładnie odpylić i osuszyć wcześniej szpachlowane płaszczyzny.

Odpowiednie przygotowanie ścian i sufitu, do wydawać by się mogło dziecinnie prostej czynności jaką jest malowanie, to warunek konieczny powodzenia całej operacji. Tylko w ten sposób ograniczymy koszty związane ze zużyciem farb, a malowana powierzchnia będzie wolna od nieestetycznych ubytków, przebarwień kolorystycznych czy niejednorodnej struktury.

Źródło i zdjęcie: www.denbraven.pl

CZYTAJ WIĘCEJ

Przygotowane podłoże podstawą trwałego malowania
Gruntownie przygotować ścianę
Przygotowanie świeżych tynków mineralnych do malowania
Jak przygotować mieszkanie do remontu?
Bolix radzi: jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?
Jak dobrze przygotować się do wiosennego remontu?
O czym należy pamiętać przed malowaniem ścian i sufitów?
To powinieneś wiedzieć zanim rozpoczniesz malowanie



DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej