Strona główna | Krok po krokuMalowanie farbą satynową - na co zwrócić uwagę?

Malowanie farbą satynową - na co zwrócić uwagę?

Farby satynowe są często wybierane wśród dostępnych na rynku farb oraz emulsji. Użytkownicy doceniają je za efekt dekoracyjny oraz liczne walory użytkowe. Dlaczego warto wybierać farby satynowe i o czym pamiętać w trakcie malowania nimi ścian?

Farba satynowa czy matowa?

Stając w obliczu samodzielnego malowania ścian zastanawiamy się nie tylko nad kolorem farby, ale także nad tym, jaki efekt chcemy uzyskać - satynowy czy matowy.

Farby matowe są łatwe w aplikacji. Dodatkowo, dzięki nim możemy zamaskować wszelkie niedoskonałości ściany. Farba matowa nie jest jednak tak łatwo zmywalna jak farba satynowa. Jej aplikacja nie sprawia problemów, należy tylko przeprowadzić ją zgodnie z zaleceniami producenta.

Jak malować ściany farbą satynową?

Wysokiej jakości farba satynowa, np. Śnieżka Satynowa nie sprawia problemów w trakcie aplikacji. Została ona wyprodukowana przy wykorzystaniu najwyższej jakości żywic i pigmentów. Dzięki temu tworzy niezwykle trwałe powłoki, zachowując idealny wygląd i kolor ścian. Jest również odporna na mycie i szorowanie. Farba Śnieżka Satynowa nie chlapie podczas malowania oraz doskonale kryje.

Wybór farby uzależnia wybór narzędzi malarskich. Aplikację farby satynowej najlepiej przeprowadzać za pomocą szerokiego wałka z krótkim i miękkim włosiem (najlepiej od 9 do 16mm) wyposażony dodatkowo w kij teleskopowy. Ponadto, należy zakupić kuwetę, a także mini wałek i pędzel malarski - do malowania trudnych miejsc.

Bardzo ważnym etapem prac jest odpowiednie przygotowanie ścian do malowania. Podłoża powinny być trwałe, suche, pozbawione kurzu, zabrudzeń, tłustych plam. W przypadku podłoży odnawianych należy sprawdzić ich stan, pocierając dłonią ścianę w różnych miejscach. Jeśli zauważymy na dłoni ślady pigmentu - powierzchnię należy zagruntować, np. gruntem Śnieżka Acryl-Putz. Powłoki źle przyczepne, odpadające trzeba usunąć. Ubytki i pęknięcia wypełniamy masą szpachlową Śnieżka Acryl-Putz. Wszelkie plamy z zacieków wodnych czy nikotyny należy zamalować farbą Śnieżka Zacieki - Plamy. Jeżeli ściany są w dobrym stanie - wystarczy umyć je wodą z mydłem malarskim.


Gdy malowaniu poddawane będą podłoża nowe, musimy je przede wszystkim zagruntować odpowiednim preparatem. Idealny w tym wypadku będzie grunt Acryl-Putz, który wyrówna chłonność podłoża. Następnie ściany malujemy emulsją podkładową Śnieżka Grunt. Ujednolici ona podłoże i zmniejszy zużycie farby nawierzchniowej.

Odpowiednio przygotowane ściany możemy pomalować farbą Śnieżka Satynowa. Jest ona produktem gotowym do użycia. Przed aplikacją należy ją tylko dokładnie wymieszać. W tym celu używamy mieszadła ręcznego.

Malowanie rozpoczynamy od trudno dostępnych miejsc - narożniki, okolice okien i grzejników. Do tego używamy małego pędzla lub mini wałka. Dzięki temu dotrzemy w każdy zakamarek i pokryjemy całą powierzchnię. Następnie malujemy pozostałą część ścian. Farbę Śnieżka Satynowa nabieramy obficie na wałek, a następnie równomiernie malujemy powierzchnię ruchami góra-dół. Uważamy na to, aby nie dociskać nadmiernie narzędzia do podłoża. Malując kolejne fragmenty ścian, starajmy się, aby ich łączenia odbywały się na mokro - w ten sposób uzyskamy jednolity efekt kolorystyczny na całej powierzchni ściany.

Pomalowane ściany pozostawiamy do wyschnięcia na minimum 2 godziny. Po upływie tego czasu możemy aplikować drugą warstwę farby. Czynności wykonujemy tak samo, jak podczas aplikacji warstwy poprzedniej - rozpoczynamy od miejsc trudno dostępnych, a następnie malujemy pozostałą część ściany. Całość pozostawiamy do wyschnięcia. Po zakończeniu prac należy dokładnie umyć wszystkie narzędzia wodą.

Powłoka uzyskuje pełne właściwości użytkowe po upływie 28 dni od aplikacji. Od tego momentu każde zabrudzenie na powierzchni ściany możemy zmyć wodą z detergentem.


Źródło i zdjęcia: Śnieżka

CZYTAJ WIĘCEJ

Śnieżka Satynowa w nowym opakowaniu
Śnieżka Satynowa z nową kampanią reklamową
"Kolor z klasą" ze Śnieżką Satynową w dębickiej szkole muzycznej
Wybierz swój wymarzony kolor z testerami Śnieżki SatynowejDODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
TEMAT MIESIĄCA
Uwzględnij grubsze ocieplenie - za rok wchodzą nowe Warunki Techniczne!

Inwestorzy indywidualni decydujący się w ostatnich latach na budowę domu musieli dostosować się do wyższych standardów związanych z oszczędnością energii cieplnej, co wynika z nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Cykl zmian, zapoczątkowanych jeszcze w 2014, znajdzie swój finał 1 stycznia 2021, kiedy to ostatecznie w życie wejdą docelowe wymagania cieplne względem dachów i ścian zewnętrznych. Jak przygotować się na nadchodzące regulacje? Ile centymetrów ocieplenia trzeba będzie dołożyć? Ile to będzie kosztować? Czytaj więcej