Strona główna | SprzętJapońska technologia

Japońska technologia

Okazuje się, że firmy tynkarskie również korzystają z agregatów prądotwórczych. Ma to miejsce np. w przypadku zbyt słabej energii elektrycznej lub zabezpieczeń przeciążeniowych o zbyt niskich parametrach. Mimo, że są to przypadki sporadyczne, warto poznać marki znajdujące się na rynku. Jedną z bardziej znanych jest Honda.

Połączone szeregowo dwa agregaty Honda EU20iS
Fot. Aries Power Equipment


Japońska Honda ma w swojej ofercie trzy typoszeregi agregatów prądotwórczych przeznaczonych do różnych celów, w tym dla przemysłu i budownictwa.

Zarówno seria kompaktowych generatorów jednofazowych Hondy: EX7, EUl0i, EU20i, jak i nieco większe modele EU26i i EU30iS to urządzenia lekkie, ciche, ekonomiczne, zaawansowane technicznie. Wyposażono je w układy Eco Throttle, inwerter, szybkoobrotowe i wielopolowe prądnice, wyjście prądu stałego 12 V. Układ Eco Throttle reguluje obroty silnika w zależności od wielkości obciążenia. Oferują one możliwość równoległego połączenia dwóch urządzeń tego samego typu w celu podwojenia mocy wyjściowej. Synchronizacja pracy przebiega automatycznie. Urządzenia są napędzane 4-suwowymi silnikami Hondy o pojemności od 50 (EX7) do 196 cm3 (EU30iS). Ich nowoczesna, specjalnie zaprojektowana obudowa skutecznie ogranicza emisję hałasu. Najmniejszy z oferowanych agregatów (EX7) wyposażony jest w cyklo-konwerterową stabilizację napięcia, natomiast pozostałe wymienione modele mają mikroprocesorowy układ inwerterowy zapewniający jedynie minimalne zniekształcenia amplitudy, dzięki czemu generowany prąd ma bardzo dobrą charakterystykę.

Dla odbiorców oczekujących nowoczesnej i przyjaznej dla środowiska technologii stworzono kolejne dwie konstrukcje: EM 4500CX/CXS i EM 5500CX/CXS. Ich nominalna moc wynosi odpowiednio 4,5 i 5,5 kVA. Standardowo wyposażone są w stabilizację prądu typu AVR, a ponadto mają duże, 25-litrowe zbiorniki umożliwiające bezobsługową pracę przez niemal 10 godzin. Seria EM oferowana jest w wersji z automatyką gwarantującą samozałączanie agregatu podczas zaniku napięcia w sieci. Dzięki tym właściwościom urządzenia mogą służyć jako zabezpieczenie przed przerwą w dostawie energii elektrycznej tych odbiorców, których zapotrzebowanie na moc nie przekracza 5,5 kVA. Należące do tej serii modele EM65iS wyposażono w szybkoobrotowe prądnice oraz elektroniczny układ inwertera, zapewniający doskonale stabilizowany prąd. Badania wykazały, że jakość prądów generowanych przez badane agregaty jest często lepsza od tych, które pochodzą z sieci energetycznej.

Agregat EM65iS to profesjonalne urządzenie przeznaczone do zasilania urządzeń cyfrowych, posiadające mikroprocesorowe sterowanie z i-Monitorem, czyli przyjaznym dla użytkowników interfejsem z wyświetlaczem LCD. Układ podaje tak użyteczne dane, jak aktualnie generowana moc, prędkość obrotowa silnika, napięcie baterii, całkowita liczba godzin pracy agregatu. Warto dodać, że w agregacie EM65iS zastosowano szybkoobrotową, wielopolową prądnicę (w wyniku czego zmniejszono gabaryty urządzenia), a także elektroniczny regulator obrotów Eco Throttle (dzięki czemu może pracować nawet dwa razy dłużej niż odpowiedniki mniej zaawansowane technicznie). Urządzenie jest także dwa razy lżejsze, mniejsze i cichsze od maszyn konkurencyjnych.

Agregaty prądotwórcze Honda seria EC przeznaczone są do profesjonalnych prac na placach budowlanych i robót drogowych: mowa o modelach EC (2000, 3600, 5000) i ECM2800. Są to jednofazowe agregaty napędzane silnikami o mocy od 5,5 do 13 KM. Mocna, zwarta budowa w metalowej ramie zapewnia wysoki stopień wytrzymałości na trudne warunki użytkowania. Seryjne wyposażenie w alarm olejowy zapewnia bezstresową eksploatację.


Agregat Honda ECM2800
Fot. Aries Power Equipment


Rozwinięciem technicznym tych agregatów jest model ECMT7000, który generuje prąd trójfazowy. Wyposażono go seryjnie w kółka i rączki transportowe, licznik motogodzin oraz duży 25-litrowy zbiornik paliwa.

Jeszcze bardziej zaawansowaną technicznie jego modyfikacją jest ECT7000P, posiadający również elektroniczną stabilizację napięcia AVR i stopień ochrony IP54 (standard IP23). Moc maksymalna agregatów ECT wynosi 7 kVA, więc jednoczesna praca kilkoma elektronarzędziami nie stanowi w tym przypadku większego problemu.

Przedstawicielem na polskim rynku firmy Honda Motor jest Aries Power Equipment. Uzupełnienie oferty generatorów serii EC stanowi grupa jednofazowych agregatów serii EA, której producentem jest Aries Power Equipment. Modele oznaczono symbolami EA2000IP54 (2 kVA), EA2600 (2,6 kVA), EA3000 (3 kVA), EA5500 (5,5 kVA), EA6900T (trójfazowy ze stabilizacją napięcia AVR). W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku do sprzedaży trafił agregat EA39L, wyposażony standardowo w powiększony zbiornik o pojemności 18 l, kółka i rączki. Jeszcze w tym roku pojawią się pod szyldem Aries Power Equipment kolejne urządzenia Hondy. Będzie to m.in. jednofazowy agregat z dużym, 18-litrowym zbiornikiem.

Aries Aries Power Equipment jest ponadto dystrybutorem belg?skich generatorów Europower. Są to urządzenia przeznaczone na place budowy, jedno– lub trójfazowe. W wersji ze stabilizatorem napięcia doskonale współpracują z układem automatyki, zapewniając pewne zasilanie podczas zaniku prądu w sieci. Wyposażone są w benzynowe silniki Hondy lub wysokoprężne Kubota.

Źródło: Tynki, nr 4 (5) 2009
DODAJ KOMENTARZ
Wymagane: Zaloguj się aby dodać komentarz > Zaloguj się
PREZENTACJA FIRM
Festool
TEMAT MIESIĄCA
Mamy 30 lat na modernizację wszystkich budynków. Czy Polska na tym skorzysta?

Zgodnie z założeniami nowej dyrektywy, państwa członkowskie UE muszą opracować długoterminową strategię renowacji budynków, zarówno publicznych jak i prywatnych. Plan jest taki, by do 2050 roku wszystkie budynki w Polsce były budynkami o niemal zerowym zużyciu energii (tzw. standard nZEB). Założone plany powinny zawierać także cele pośrednie, które zrealizujemy w latach 2030 i 2040. Czytaj więcej